چگونه تصویر سازی ذهنی خود را قوی کنیم؟

تصویر سازی ذهنی

فهرست

چگونه تصویر سازی ذهنی خود را بهبود ببخشید

یک تصویرسازی ذهنی واضح و روشن، چیزی بیشتر از فکر کردن به داستانهای غیرمعمولی درباره دایناسورها و دزدان دریائیست و منشاء خلاقیت و نوآوری در هر چیزی می باشد؛ از تکنولوژی و علم گرفته تا هنر و ادبیات. کار کردن روی نیروهای تصویرسازی ذهنی به شما کمک می کند “متفاوت” و “غیرمعمولی” فکر کنید – یک مهارت سودمند، هم در مدرسه و هم در محیط کار. اگر چه بعضی از آدمها به طور طبیعی بیشتر از دیگران ایده های جدید و هیجان انگیز دارند ولی راههایی وجود دارد که از طریق  آنها می توانید فکر کردن خلاقانه را بهبود ببخشید.

بخش اول: پیدا کردن تصویرسازی ذهنی

 1. تلویزیون را خاموش کنید. این اولین قدم برای پیدا کردن سرگرمیهائیست که تصویرسازی ذهنی شما را قدرتمند می سازد. دیدن برنامه های تلویزیون، نوعی از درگیری بدون فعالیت (عبارت جایگزین: منفعلانه) است و برای آرامش (آن هم) بعد از یک روز سخت کاری خوب است نه برای ارتقای تصویرسازی ذهنی شما. به جای تماشای دیگران در تلویزیون، سرگرمی ای را (پیدا کنید) و انجام دهید که به شما اجازه می دهد داستان خودتان را خلق کنید.
 2. سعی کنید کاری انجام ندهید. برای پیدا کردن تصویرسازی ذهنی خودتان، می بایست مانع از ورود تحریک ها و انگیزه های خارجی شوید. امشب، بی خیال موسیقی شوید، تلویزیون را خاموش کنید و برای مدت کوتاهی (فقط) بنشینید. ببینید چه چیزی به ذهن شما می آید و راههای جایگزینی برای سپری کردن وقتتان پیدا کنید. اگر چنین کاری برایتان سخت است، (بد نیست) یوگا یا مدیتیشن را انتخاب کنید که به شما کمک می کنند نه دنیا را بشنوید و نه آن را ببنید.
 3. ادبیات خلاقانه بخوانید و فیلمهای خلاقانه ببیند. مهم است که از انواعی از هنر که (همیشه) با آن سروکار دارید، دل بکنید. اگر به طور عادی کتابهای کارآگاهی می خوانید، (این بار) خواندن یک رمان فانتزی را امتحان کنید – و بر عکس. این مساله در مورد فیلمها هم به کار می رود. به دنبال فیلمهای تجربی یا مستقلی باشید که رسم معمول ارائه (فیلم) را به چالش می کشند. نه تنها سعی کنید در محتواهایی که با آنها سروکار دارید، فاز جدیدی را امتحان کنید بلکه حواستان به راههای ارائه نو، جدید و خلاقانه نیز باشد.
 4. به موسیقی های بی کلام گوش کنید. نشان داده شده است که گوش دادن به موسیقی در هنگام کار، بهره وری شما را بالا می برد. ولی، گوش دادن به کلام ترانه، تنها به صورت ناخودآگاه، شما را روی ایده های آن متمرکز می کند. اجازه دهید موسیقی بی کلام خلاقیت شما را تحریک کند و از آن به عنوان تخته سنگی خالی استفاده کنید تا تصویرسازی ذهنی خود را روی آن حک کنید.
از دست ندهید :   چگونه برنامه ریزی کنیم؟ | 5 گام برای رسیدن به موفقیت

جاز، کلاسیک، بلوز و الکترونیک، عمدتا ژانرهای ساخته شده با ابزارآلات موسیقی هستند. جاز و بلوز، بداهه نیز هستند. ژانرهای ناشناخته بیشتری هستند که کلام ندارند و می توانید پیدایشان کنید؛ مانند داب و گاراژ.

 1. برای سرگرمی، بنویسید. فراتر از مزایای درمانی نوشتن (آن هم) برای تفریح، این کار می تواند تصویرسازی ذهنی شما را بهبود ببخشد. خاطره نویسی یک راه ساده برای آغاز نوشتن است – فقط درباره روز خود بنویسید. این یک شکل مهم از داستان گویی است. از آنجا، شما می توانید کارهای افسانه ای را شروع کنید که از تصویرسازی ذهنی شما به شکل گسترده تری استفاده می کند.

اگر یک روز عادی دارید، به یک نقطه خاص یا مجموعه ای از اتفاقات فکر کنید که در آن، روز شما خیلی متفاوت سپری می شود. داستانی بنویسید که در آن شما به یک دنیای متفاوت پرتاب می شوید و ببینید که روی صفحه اتفاق می افتد (عبارت جایگزین: در مورد آن بنویسید)

کاری کنید تا چیزهای خیلی معمولی بوسیله شعر، زیبا به نظر برسند. یک شعر درباره چیزی کاملا معمولی بنویسید. به هر فرمی (هم) که دوست دارید بنویسید – شعر مجبور نیست قافیه یا وزن داشته باشد.

 1. هنرهای بصری را امتحان کنید. برای لذت بردن از هنر بصری، نیازی ندارید کار (هنری) خود را بفروشید. یک کلاس سفالگری یا لحاف دوزی انتخاب کنید تا (به این وسیله) راههایی را پیدا کنید که از طریق آنها می توانید از تصویرسازی ذهنی خود برای خلق اشیاء فیزیکی استفاده کنید. در خانه خود می توانید مکانهایی را پیدا کنید تا با این کارها دست و پنجه نرم کنید (عبارت جایگزین: از این کارها بسازید) یا خیلی راحت از شر آنها خلاص شوید. مهمترین بُعد این ماجرا این است که یک حس قوی هنری و صد البته آزاد از هر فرمی را به خودتان راه دادید.
 2. یک ساز موسیقی یاد بگیرید. به محض اینکه در مقدمات تئوری موسیقی استاد شدید، سعی کنید (نت های) موسیقی خود را بنویسید. فرمهای بداهه موسیقی مانند جاز راه فوق العاده ای در این زمینه محسوب می شوند زیرا وسیله ای (عبارت جایگزین: رسانه ای) در اختیارتان قرار می دهند تا صدای درون خود را وصف کنید. ترانه های دلخواه خود را استریو پخش و با ساز موسیقی خود آنها را همراهی کنید.
 3. در فعالیتهای تعطیلات شرکت کنید. نه، مجبور نیستید خودتان را متقاعد کنید که خرگوش عید پاک و بابا نوئل واقعی هستند. اینکه تظاهر کنید این افسانه ها واقعی هستند، بازتابی از یک تصویرسازی ذهنی فعال است. بازی dress-up را انجام دهید؛ بخصوص برای جشنهای هالووین (ویکی پدیا: dress-up یک بازی است که توسط بچه ها انجام می شود و شامل پوشیدن لباس است، معمولا برای اینکه خود را جای کسی یا چیزی جا بزنند؛ مانند یک حیوان یا یک کاراکتر در یک داستان جن و پری). انتخاب یک لباس و تزئین آن یک راه ساده برای تمرین تصویرسازی ذهنی است.
از دست ندهید :   جادوی فکر بزرگ در رسیدن به موفقیت!

بخش دوم: به محیط اطراف خود سروشکلی بدهید

 1. خانه خود را دکور کنید. اینکه خانه خودتان را به آهستگی و با جمع آوری تکه های اضافی مورد نیازتان دکور کنید، یک مساله عادی به شمار می آید. ولی، اگر محیط اطرافتان حس کهنگی یا راکدی را به شما منتقل می کند، این را به عنوان شانسی برای استفاده از تصویرسازی ذهنی خود در نظر بگیرید. مبلمان ساده و نه خیلی پیچیده بخرید، و ببینید چگونه با هم سازگار می شوند. اتاق خود را کاملا عامدانه (عبارت جایگزین: با قصد و منظور) به روشی کاربردی تزئین کنید. این فرآیند به طور طبیعی تصویر سازی ذهنی شما را تمرین می دهد و مغز شما را مجبور به کار کردن می کند.
 • این طور حس نکنید که در همه چیز می بایست تعریف معمول “خوش سلیقگی” وجود داشته باشد. شما می توانید، هر روز، اگر خوشتان می آید، تکه های مبلمان را جایگزین کنید. به عنوان مثال، به جای قرار دادن جواهرات خود در یک جعبه کفش یا یک جعبه جواهر، یک جعبه سیگار بخرید یا از تختهای چوبی یک میز بسازید که در فضای باز از آن استفاده کنید.
 • اتاقتان را به هم بریزید و (سپس) تمیز (و مرتب)ش کنید. عمل مرتب کردن یک راه فوق العاده برای استفاده از تصویرسازی ذهنی شماست و در ضمن، در همان زمان، کارهایتان را نیز انجام می دهید. همانند دکورکردن دوباره، این کار به این نیاز دارد که کاربرد و فنگ شویی خانه خود را مجددا در نظر بگیرید.
 1. یک داستان برای هر اثر هنری یا هر شی بگوئید. می گویند اگر دیوارها می توانستند صحبت کنند، می توانستند داستان بگویند. آن داستان را برای خودتان فرض کنید. به اشیا یا آثار هنری اطراف خانه تان نگاهی بیندازید و قصه ای برای هر کدام بگوئید؛ اینکه چه معنایی دارند و چگونه خلق شده اند. (حواستان باشد) اینکه دیگران انتظار دارند هر کدام چه معنایی داشته باشند، مانع پیشرفتتان نشود.

به عنوان مثال، اگر شما نقاشی ای از یک کشتی دارید، تلاش کنید خدمه کشتی را در ذهن خود تصور کنید. آنها از کجا آمدند، چه کسانی هستند؟ تصویرسازی خود را تا محدوده غیرواقعی ها گسترش دهید تا برای هر وسیله ای که در خانه تان قرار دارد، یک داستان بسازید.

 1. سفر ایده آل خود را برنامه ریزی کنید. اگر می توانستید به هر مکانی در دنیا یا فضا سفر کنید، آن مکان کجا بود؟ چرا به آنجا می رفتید و آنجا چه کاری انجام می دادید؟ بازی کردن با این ایده در ذهنتان، راهی فوق العاده برای استفاده از تصویرسازی ذهنی شماست. هر چقدر (ایده) عجیب و غریب تر و مفرح تر باشد، شما از تصویرسازی ذهنی خود برای خلق فانتزی بیشتر استفاده کردید.
 2. مکالمه های انگیزشی داشته باشید. دوستان خود را دور هم جمع کنید، ولی به جای تماشای تلویزیون، چیزی فرضی را با هم بحث کنید. تمرینی مانند این احتیاج دارد که شما از تصویرسازی ذهنی خود استفاده کنید و از تصویرسازی ذهنی ایده های دوستان خود استفاده کنید (و قدرتمندتر شوید). ایده هایی برای فکر کردن دسته جمعی و جوابهایی به سوالات فرضی می تواند موضوعات جدی مورد نظر شما را نیز وارد بحث کند.
از دست ندهید :   درک درست قانون جذب ، کلید جذب آرزوها!

اگر دوستان شما به بحث درباره سیاست علاقمندند، از آنها بپرسید فکر می کنند فردا، آمریکائیها به اعلان جنگ از طرف کنگره، چگونه واکنش نشان می دهند.

یا، برای مثال، فیلها تا چه مسافتی می توانند یک سبد ساده را روی پشت خودشان حمل کنند قبل از اینکه بیفتد؟ شاید احمقانه به نظر برسد ولی پرسه زدن در میان این مثالها، تکانی به تصویرسازی ذهنی شما می دهد.

 1. کار خسته کننده ای انجام دهید. درست است. مطالعات نشان داده افرادی که کارهای خسته کننده ای به آنها سپرده شود، راههایی خلاقانه تر برای انجام آنها پیدا می کنند. به عنوان مثال، با یک دستور مقدماتی اسپاگتی برای ناهار یا شام شروع کنید و ببینید چه مواد اولیه ای می توانید به آن اضافه کنید تا آن را خوشمزه تر کنید – (البته) بدون مشورت گرفتن از یک کتاب آشپزی.

کارهایی از این قبیل ما را مجبور می کند از خلاقیت و تصویرسازی ذهنی خود برای اضافه کردن مزه ای جدید به زندگیمان استفاده کنیم.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 17 میانگین امتیاز: 2.9]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *