چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟ | ۵ راه ساده برای حذف افکار منفی

افکار منفی

بیشتر ما در روز انگیزه کافی نداریم و احساس خستگی مفرط می‌کنیم. یکی از اصلی ترین دلایل این بی انگیزگی و احساس خستگی، وجود افکار منفی در ذهن ماست. باید بیاموزیم که چگونه می‌توانیم افکار منفی را از خود دور کنیم. در ادامه ۵ راه ساده برای دور کردن افکار منفی را بررسی خواهیم کرد.

۱- حالت بدنتان را تغییر دهید

لطفا همین الان لبخند بزنید، شانه‌هایتان را بالا بگیرید و سینه‌تان را جلو بدهید. حالا جلوی آینه بروید و همینطور که لبخند می‌زنید بگویید: من عجب آدم بدبختی هستم! احتمالا خنده‌دار خواهد بود.

حالا شانه‌هایتان را بیاندازید، سرتان را کمی پایین بگیرید و جلوی آينه به خود بگویید: من چه آدم خوشبختی هستم!… نمی شود!‌ چون این ژست خوشبختی نیست! ژست قبلی هم، مالِ بدبختی نبود.

شاید ذهن ضعیف‌ترین جا برای آغاز تغییرات باشد. پس از بدنتان شروع کنید. بالا و پایین بپرید، تمام کارهایی که هنگام خوشحالی و شادی انجام می دهید را انجام دهید. دست‌هایتان را بالا بگیرید، درست مانند بازیکنان فوتبال که گل می زنند.

از دست ندهید :   نقش اندیشه در قانون جذب چیست؟

اگر برای ۳ دقیقه این حالت را حفظ کنید، خواهید دید که حس و حالتان مثبت می‌شود و از شر افکار منفی خلاص می شوید.

۲- مدیتیشن انجام دهید

سعی کنید چند دقیقه در یک مکان ساکت و راحت بنشینید. چشمانتان را ببندید و روی تنفستان تمرکز کنید. روی جریان هوا که از بینی شما وارد می‌شود به ریه‌هایتان رفته و سپس خارج می‌شود متمرکز شوید. در ابتدا کار ساده‌ای نخواهد بود، اما پس از مدتی در آن مهارت پیدا می‌کنید.

با سکوت کردن، هیاهوی درونی خود را خواهید دید و می‌توانید روی آن کنترل پیدا کنید. این افکار مادامی که به آن‌ها توجه نکنیم، در هیاهو خواهند بود. با مدیتیشن می‌توان آن‌ها را آرام کرد.

۳- مشغول کارهای خلاقانه شوید

در مواقعی که به لحاظ احساسی در شرایط متفاوتی هستیم؛ مثلا توسط افکار منفی احاطه شده‌ایم، می‌توانیم آثار خلاقانه‌ای خلق کنیم.

از دست ندهید :   5 راه برای افزایش انرژی مثبت در زندگی

با هرکاری که دوست دارید شروع کنید. بنویسید، نقاشی کنید یا موسیقی بسازید. هرچیزی که در آن خوب هستید. این کار تمرکز شما را از افکار منفی برداشته و شما را از آن دور می‌کند.

۴- محیط را تغییر دهید

ما به بعضی مکان‌ها و شرایطی که بیشتر اوقات در آن‌جا داشته‌ایم عادت کرده‌ایم. گاهی تغییر محیط، ما را از افکاری که در آن محیط داریم دور می‌کند.

مثلا سال‌هاست روی یک صندلی خاص می‌نشینیم، روزنامه در دست می‌گیریم و به بدبختی‌هایمان فکر می‌کنیم. می‌توانید دکوراسیون را عوض کنید، روی صندلی دیگری بنشینید یا اصلا به بیرون بروید! به دل طبیعت بروید و از آن لذت ببرید.

۵- لیستی از چیزهایی که برای آن‌ها سپاسگزارید بنویسید

سپاسگزاری تمرکز شما را از چیزهای منفی به مثبت می‌برد. یکی از ساده‌ترین و در عین حال قدرتمند‌ترین راه‌ها برای داشتن یک زندگی مثبت، سپاسگزاری است.

از دست ندهید :   سخنان بزرگان در مورد زندگی

هر روز صبح و هر شب قبل از خواب به ۱۰ مورد از چیزهایی که به خاطر آن ها سپاسگزارید فکر کنید و آن‌ها را یادداشت کنید تا افکار منفی را از خود دور کنید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 15 میانگین امتیاز: 2.5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *