چگونه مراقبه کنیم؟

چگونه مراقبه کنیم؟

مراقبه یا مدیتیشن روش‌های متفاوتی دارد. به دلیل تنوع روش‌ها ممکن است ما برای انتخاب بهترین راه گیج شویم. یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌های مراقبه را -که خودم امتحان کرده و نتیجه گرفته‌ام- در ادامه با یکدیگر گام به گام پیش خواهیم رفت.

۱- مکان آرام و خلوتی پیدا کنید

بهتر است محل ثابتی برای مراقبه داشته باشید و هر روز در ساعت معینی به آن محل رفته و مراقبه خود را شروع کنید. اگر در این مکان عناصر طبیعی وجود داشته باشند به شکل گیری احساس بهتر در هنگام مراقبه کمک خواهد کرد. به طور مثال اگر در محل مراقبه گل و گیاه وجود داشته باشد یا حتی اگر نزدیک دریا باشید و صدای امواج را بشنوید، احساس لذت بیشتری خواهید داشت.

۲- بنشینید

می‌توانید مراقبه را هم به صورت نشسته و هم خوابیده (دراز کش) انجام دهید. ممکن است در حالت خوابیده دچار خواب آلودگی شده و به خواب فرو بروید. از این رو پیشنهاد می‌کنیم که به صورت چهار زانو نشسته و انگشتان شست و اشاره دستانتان را به هم تماس دهید.

از دست ندهید :   شرط سلامتی انسان چیست؟

۳- چشمانتان را ببندید

برای مراقبه نیاز به تمرکز بالایی دارید. اگر چشمانتان باز باشد، محیط اطراف حواستان را پرت کرده و تمرکزتان را از دست خواهید داد. پس حتما با چشمان بسته مراقبه کنید.

۴- نفس بکشید

برای تمرکز کردن، راه‌های مختلفی وجود دارد. می‌توانید روی نقطه تماس انگشتان دستتان و یا روی ریتم تنفستان تمرکز کنید. هر کدام که ترجیح می‌دهید را انجام دهید.

پیشنهاد من این است:

نفس عمیق بکشید. روی جریان ورودی هوا به بینی خود متمرکز شوید و آن را تا ورود به ریه ها دنبال کنید. سپس هوا را خارج کنید و در همین حین روی جریان خروجی هوا متمرکز شده و گرمی آن را  در مجرای تنفسی خود حس کنید.

از دست ندهید :   خوشبختی چیست؟

۵- تبریک

تبریک می‌گویم. الان شما در حال مراقبه هستید. اتفاقی که می‌افتد این است که مدام افکاری در ذهن شما پدیدار میشوند تا این تمرکز را بر هم بزنند. خشمین نشوید و تلاش نکنید تا آن افکار را از بین ببرید. اجازه بدهید تا خودشان را نشان دهند.

با آن افکار همراه نشوید. برای این منظور می‌توانید هرگاه با یک فکر همراه شده و مدت زمانی درگیر آن شدید، تصور کنید که شنا کنان از یک رودخانه که همان تفکر است خارج شده و کنار رود نشسته و نظاره گر افکار (همان رود)  هستید. در ابتدا حفظ تمرکز کار دشواری است. اما با تمرین بیشتر به مهارت خواهید رسید.

از دست ندهید :   دیگر از شنبه ها متنفر نباشید!

این افکار همان چیزهایی هستند که باید در سکوت بالا آمده و دیده شوند تا شما را رها کنند. سپس می‌توانید به آرامش و بینش برسید.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 7 میانگین امتیاز: 4]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *