انگیزه چیست؟ | چطور به خودمان انگیزه بدهیم؟

چطور به خودمان انگیزه بدهیم

آیا قادرید برای هرکاری که لازم است انجام دهید، به خودتان انگیزه بدهید؟ یا گاهی وقت ها برای شروع یک کار به کمی کمک نیاز دارید؟

اهمیتی ندارد که کارهای واجب را تمام کنید؟ یا شاید به جای اینکه کمی زمان بگذارید و قفسه های ذهنتان را مرتب کنید، دارید فرار می کنید!

یا از سر و کله زدن با خودتان خسته شدید؟ همیشه دیر می کنید؟ همیشه کاری که انجامش حالتان را به هم می زند، اولین مورد در لیست اولویت هایتان است؟

گاهی اوقات برای ادامه دادن نیازمند کمکی هستیم که به ما انگیزه بدهد و وقتی می دانیم باید کاری را انجام دهیم، اما هی از انجام آن تفره می رویم خیلی اذیت می شویم.

فهرست

اساس انگیزه و انگیزش

اساسا 2 نوع انگیزه وجود دارد:

  1. انگیزه درونی: وقتی از درون و توسط عوامل درونی بر انگیخته می شوید، از درون انگیزه دارید. بیشتر سرگرمی ها و کارهایی که در اوقات فراغت می کنیم توسط انگیزه درونی هدایت می شوند. ما این فعالیت ها را انجام می دهیم، چون از انجامشان لذت می بریم و نه چون مجبوریم!
  2. انگیزه بیرونی: این وقتی است که توسط عوامل بیرونی -که دیگران در آن دخیل هستند- بر انگیخته می شوید. به عنوان مثال؛ حقوق، پاداش و تشویق انگیزاننده های بیرونی هستند. شغل ما عموما بر روی انگیزه های بیرونی استوار است. البته اگر از کارتان لذت ببرید، انگیزه های درونی هم دخیل خواهند شد.

در مورد شغل، عموما انگیزاننده ها هر دو مورد را شامل می شوند. اگر کاری را انجام دهیم که عاشقش هستیم، آنگاه بخشی از این انگیزه در درون ماست. اما حقوق و مزایا چطور؟ در واقع اگر به ما پولی نپردازند، ما سر کار نخواهیم رفت. بنابراین لذت بردن از کارتان انگیزاننده درونی است درحالی که حقوق یک انگیزاننده بیرونی است.

از دست ندهید :   وضعیت اقتصادی ایران در حال حاضر چقدر در موفقیت ما موثر است؟

ما همواره به انگیزه نیاز داریم. حتی وقتی کارهایی که دوست داریم را انجام می دهیم نیز به مشکلاتی برمی خوریم. باید یاد بگیریم که چطور به خودمان انگیزه بدهیم و با قدرت از این موانع عبور کنیم.

برای انگیزه دادن به خود، باید اول به خوبی نیازهایتان را بررسی و شناسایی کنید. با این کار متوجه می شوید که چه چیزی برای شما با اهمیت است. سپس با تغییر دادن محیط و چشم اندازتان می توانید انگیزه دهنده های درونی و بیرونی را پیدا کنید و با کمک آنها از موانع عبور کنید.

استراتژی های انگیزه دادن به خود

همانطور که 2 نوع انگیزش وجود دارد، 2 استراتژی اصلی هم برای انگیزه دادن به خود وجود دارد.

  1. کاری که باید انجام دهید را اساسا جذاب و جالب کنید.
  2. پاداش های بیرونی برای خودتان قرار دهید.

استفاده از ترکیب این دو، معمولا بهترین و موثر ترین راه برای انگیزه دادن به خود است. در ادامه تکنیک هایی برای انگیزه دادن به خود را می توانید مطالعه کنید.

نگرش و رویکردتان را نسبت به کاری که مطابق میلتان نیست تغییر دهید

به عنوان مثال مرتب و تمیز کردن قفسه های اتاق به تنهایی انگیزه بخش نیست، اما اینکه فرد منظم و مرتبی به نظر برسید، می تواند انگیزاننده باشد. اگر به این شیوه فکر کنید، می توانید از درون به خود انگیزه بدهید.

فکر کنید چرا کارهایی که انجام می دهید را انجام می دهید؟

گاهی اوقات ممکن است فکر کنید که کارتان بی معنی است. یک راه فوق العاده برای انگیزه دادن به خودتان این است که تمام خروجی های مثبت کارتان را لیست کنید. اگر نیروی خدمات بیمارستان هستید، کار شما باعث جلوگیری از تشدید بیماری بیماران می شود. اگر لوازم اداری می فروشید، دارید به گسترش خدمات اداری و ادارات خوب کمک می کنید.

از دست ندهید :   درآمد زایی اینترنتی در ایران ؛ از شبکه‌های اجتماعی تا وبسایت

هدف گذاری کنید

با هدف گذاری، شما خواهید فهمید که دقیقا چه چیزی در زندگی می خواهید. بنابر این یک دورنمای کلی دارید و می دانید کارهایی که دارید انجام می دهید را به منظور رسیدن به آن هدف انجام می دهید. به این وسیله کارهایتان معنا پیدا خواهند کرد. همین طور متوجه می شوید که در تمام کردن و به نتیجه رساندن وظایفتان به چه منفعتی خواهید رسید.

کارهایتان را به بخش های کوچک تقسیم کنید

اهداف بزرگ، انگیزه حرکت را از ما می گیرند. کار ها را به قسمت های کوچک تقسیم کنید و یکی یکی به پیش بروید. هرکدام را تمام کنید. با اتمام هرکدام انگیزه و عزت نفس شما افزایش خواهد یافت.

پاسخگو باشید

به همکاران و یا مدیرتان بگویید که چه کاری را باید انجام دهید. اینکه بدانید افراد دیگر از شما انتظار انجام کاری را دارند، به شما انگیزه خواهد داد.

مدیریت زمان را بیاموزید

یاد بگیرید که کنترل زمان و زندگی خود رادر دست بگیرید و برنامه ای بریزید که بهره وری تان را افزایش می دهد.

اهمال کاری نکنید

ترکیب اهمال کاری و انگیزه پایین، انجام دادن کارها را 2 برابر مشکل تر می کند!

به خودتان جایزه بدهید

با خودتان قرار بگذارید تا هر زمان کاری را به اتمام رساندید، به خودتان پاداش دهید. می توانید برای انجام کارهای کوچک برای خودتان بستنی بخرید و یا برای انجام کارهای بزرگ تر جوایز بزرگ تری در نظر بگیرید.

از دست ندهید :   قانون انتظار چیست و چگونه به موفقیت ما کمک می کند؟

خودتان را از عواقب انجام ندادن آن کار بترسانید

اگر انجام ندادن این کار شما را به دردسر یا رنج می اندازد، با تصور آن رنج را به زمان حال بیاورید و با انجام آن کار خودتان را از آن نجات دهید!

کارهایتان را با همکارانتان مبادله کنید

شاید بتوانید کاری که از انجامش نفرت دارید را به همکاری بدهید که از انجامش لذت می برد و در قبالش برای او کاری بکنید. از استعدادها و نیازهای یکدیگر برای انجام موثر تر کارها استفاده کنید.

اطراف خودتان را با افراد و تفکرات مثبت پر کنید

مثبت اندیشی بسیار قدرتمند است. گاهی اوقات تنها چیزی که برای شروع یک کار نیاز دارید این است که به خودتان بگویید من می توانم از عهده انجامش بر بیایم. وقتی در نزدیکی تان افراد مثبتی هستند، شما را کمک می کنند و به شما انگیزه و امید ادامه دادن می دهند.

دستاوردهایتان را ثبت کنید

تمام دستاوردهای کوچک و بزرگ و مراحلی که پشت سر گذاشته اید را ثبت کنید. با نگاه کردن به این لیست، در مواقع لازم می توانید انگیزه دوباره ای بگیرید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 11 میانگین امتیاز: 4]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *