چگونه برنامه ریزی کنیم؟ | ۵ گام برای رسیدن به موفقیت

چگونه برنامه ریزی کنیم؟

اینکه چگونه برنامه ریزی کنیم، نقش فوق العاده زیادی در کیفیت زندگی ما و موفقیت هایی که کسب خواهیم کرد ایفا می کند. بسیار مهم است که برنامه هر روز خود را از شب قبل بنویسیم. با نوشتن برنامه ریزی فردا از شب قبل، مغز ما فرصت دارد تا در طول خواب، روی این برنامه کار کند، برای انجام آن برنامه ریزی کرده، موقعیت ها و مسایل را در نظر گرفته و یا مشکلات را حل کند.

فهرست

چرا برنامه ریزی نمی کنیم؟

چون می ترسیم که برنامه ریزی ما محقق شود. نگران نباشید. این ترس، مشکلِ خیلی از انسان هاست. اصولا برنامه ریزی در بیشتر موارد به 100 درصد انجام شده نمی رسد و کار های انجام نشده به روزهای بعد موکول می شوند. اما همین که شما و مغز شما می دانید که امروز چه کارهایی باید انجام شوند، بهره وری شما به شدت افزاش خواهد یافت. در ضمن در انتهای روز می دانید که بیشتر وقتتان صرف چه چیزی شده است و آیا دارید عمرتان را تلف می کنید یا به سوی موفقیت پیش می روید؟

از دست ندهید :   3 تصمیمی که در لحظه موفقیت یا عدم موفقیت شما را مشخص می کنند!

آغاز برنامه ریزی

برای برنامه ریزی قبل از هرچیز به یک هدفِ خوب و قوی نیازمندیم. از خود سوال کنید:

  • چرا باید برنامه ریزی کنم؟
  • چه هدفی دارم که حاضرم به خاطر رسیدن به آن، سختی های پیش رفتن از روی یک برنامه از قبل نوشته شده را بپذیرم؟

سپس نوبت به چک لیستِ برنامه ریزی روزانه می رسد. در ادامه با 5 گام ساده، عملی و تضمین شده برای یک برنامه ریزی موفق آشنا خواهیم شد.

1- یک برگه کاغذ بیاورید

اول از همه یک برگه کاغذ بیاورید. البته بهتر از آن این است که دفترچه ای مخصوص برنامه ریزی داشته باشید و برنامه های روزانه خود را در آن یادداشت کنید. اینگونه همه برنامه های خود را در یک آرشیو خواهید داشت.

2- جدول زمانی برای خود درست کنید

روزتان را تقسیم بندی کنید. می توانید تقسیم بندی های یک ساعته یا نیم ساعته داشته باشید. این بستگی به خود شما دارد و تفاوت خاصی نمی کند. فقط پیشنهاد می شود بیشتر از 1 ساعت و نیم متوالی و بدون استراحت را به انجام یک کار خاص و تمرکز روی آن اختصاص ندهید. چراکه بازدهی شما به شدت کاهش خواهد یافت.

از دست ندهید :   موفقیت چیست؟

3- تمرکز کنید

در رمانی که دارید یکی از کارهای برنامه ریزی شده خود را انجام می دهید، فقط و فقط روی همان کار تمرکز کنید. از انجام دادن کارهایی که نیازمند توجه و تمرکز هستند، به طور موازی و هم زمان، جدا خودداری کنید.
اگر با تمرکز روی یک کار، بتوانید در آن 100 درصد موفق باشید، با تقسیم این تمرکز روی 2 کار مختلف، فکر نکنیدکه 50 درصد در این و 50 درصد در آن موفق خواهید شد. با تقسیمِ تمرکز 5 درصد در کار اول و 5 درصد در کار دوم موفق خواهید بود .

4- زمان را مدیریت کنید

اگر زمان کم دارید، می توانید کارهایی که نیازمند تمرکز نیستند را به صورت موازی انجام دهید. مثلا می توانید موقع رانندگی فایل آموزشی صوتی یا کتاب صوتی گوش دهید. اگر باید با کسی قرار ملاقات بگذارید، این کار را در پارک انجام دهید تا هم پیاده روی کنید و هم صحبت هایتان را انجام دهید.

از دست ندهید :   جملات کوتاه موفقیت | 29 جمله کوتاه در مورد موفقیت

5- روزتان را مرور کنید

وقتی بیشتر کارهای یک روز را انجام دادید، به برنامه خود نگاهی بیاندازید و خودتان را بابت انجام این همه کار مفید و بهره وری که داشته اید تشویق کنید، خودتان را درآغوش بگیرید و ببوسید. به خاطر داشته باشید که مهم نیست اگر نتوانستید کاری را انجام دهید. فقط کافی است آن را به برنامه روز بعد منتقل کنید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 9 میانگین امتیاز: 2.9]

یک نظر در مورد «چگونه برنامه ریزی کنیم؟ | ۵ گام برای رسیدن به موفقیت»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *