چگونه مانند لیزر موانع موفقیت را از بین ببریم؟

موانع موفقیت را از بین ببریم

اگر می خواهید جایی بروید، بهترین راه، پیدا کردن کسی است که الان آنجا است. همه ما در ذهنمان قوانین نانوشته ای داریم و رفتارها و تصمیماتمان هم تاثیر گرفته از همین قوانین نانوشته هستند. اینکه من زیادی جوان هستم یا پیر هستم، من زن هستم یا مرد هستم، زشت هستم یا زیبا هستم و از این جور جرف ها، تماما روی تصمیمات و تفکرات ما تاثیر می گذارند و موفقیت چیزی نیست جز نتیجه تصمیمات و اقدامات ما.

ما دایما داریم برای خودمان داستان هایی تعریف می کنیم، سوال من این است؛ آیا داستان هایتان به شما قدرت و انگیزه می دهند یا نا امید و افسرده تان می کنند؟
از شما خواهشی دارم. همین الان یک خاطره در ذهنتان پیدا کنید که واقعا در آن احساس خوبی نسبت به خود داشتید و به خودتان می بالیدید. همین حالا شروع کنید. چشمانتان را ببنیدد و دنبالش بگردید.
بسیار خوب. حالا از شما خواهش می کنم سعی کنید خاطره ای پیدا کنید که حس خوبی در آن نسبت به خود نداشتید و یا ناامید بودید.

با احتمال بالایی می توانم حدس بزنم که خاطره بد، بسیار سریعتر به ذهنتان خطور کرد و بسیار احساس قوی تر و پر رنگ تری نسبت به خاطره خوب داشت.

همین الان امتحان کنید، تجسم کنید که برنده 5 میلیارد تومان پول نقد شده اید. چقدر احساسات مثبت و هیجانات شما قوی هستند؟ حالا تجسم کنید که یکی از عزیزانتان در اثر تصادف فوت کرده است. آیا الان احساس منفیِ قوی تری ندارید؟ مساله ما این است که خاطرات و تصاویر بد را بسیار عمیق تر در ذهنمان می نشانیم تا خارات خوب و مثبت. همین می تواند یکی از دلایل ساده اتفاقات ناگوار در زندگی باشد. تصاویر پر رنگ ذهنی بسیار قوی هستند و مدل ذهنی ما را تشکیل می دهند.

از دست ندهید :   جملاتی درباره موفقیت و هدف

چطور می توانیم این مدل ذهنی را تغییر دهیم؟

ذهن ما پر شده از اطلاعاتی که من آن ها را سوژه می نامم. سوژه های ذهنی تاریک و روشن. سوژه های تاریک، همان تصاویر و اطلاعات منفی هستند و سوژه های روشن همان اطلاعات مثبت و نورانی. مهم ترین کارِ ما در زندگی نورانی ساختن ذهن است.

ذهن را چطور نورانی کنیم؟

چطور می توان جایی را نورانی کرد؟ نمی توان تاریکی را از جایی بیرون کرد، برای بیرون کردن تاریکی باید چراغی روشن کرد. در ذهن هم به همین شکل، ما برای نورانی کردن ذهن نمی توانیم سوژه های تاریک ذهن را بیرون کنیم! بلکه باید سوژه های نورانی را بیشتر کنیم. هر چه در ذهن شما سوژه های مثبت و همراستا با اهدافتان بیشتر باشند، قدرت شما برای رسیدن به خواسته هایتان بیشتر خواهد شد. به طور مثال اگر قصد ایجاد ثروت دارید. به تصاویر دارای اجزای ثروت و فراوانی نگاه کنید، در مورد ثروت صحبت کنید و در مورد ثروتمندی تجسم و تخیل کنید. به این ترتیب میزان سوژه های نورانی در ذهنتان بیشتر خواهند شد.

در ادامه 3 راه برای نورانی کردن ذهن پیشنهاد خواهم داد که با کمک آن ها می توان همچون لیزر موانع را از میان برداشت و به سوی موفقیت پیش رفت!

از دست ندهید :   چرا میخواهید ثروتمند شوید؟

1- تکرار و تلقین

تکرار عبارات تاکیدی مثبت و به زبان حال، خصوصا در اوایل صبح و به صورت یک روتین روزانه می تواند تاثیر فوق العاده ای داشته باشد.

2- ورودی ها

ورودی های ذهن، همان سوژه ها را ایجاد می کنند. سوژه سازی در ذهن به سرعت اتفاق می افتد. همین که شما تصویری را می بینید، یک سوژه به ذهنتان اضافه می شود. هر فیلمی را نبینید! هر خبری را گوش نکنید! هر موسیقی را نشنوید! تمام اینها منابعی هستند که هر روزه ذهن من و شما را بمباران می کنند.

بیشتر موسیقی ها ذهن را برای ناراحتی و افسردگی و بیشتر برنامه های تلویزیونی ذهن را برای فقر و بدبختی برنامه ریزی می کنند. اگر همین دو مورد را حذف کنید و از موسیقی آرام بخش و مثبت استفاده کنید، بسیار جلوتر از دیگران هستید. تنها تفاوت بین افراد موفق و ناموفق این است که زمانشان را چگونه می گذرانند.

3- هم نشینی

جیم ران جمله معروفی دارد. شما میانگین 5 نفری هستید که بیشرین ارتباط را با آن ها دارید. البته علاوه بر افراد رسانه ها هم مهم هستند. اما نزدیکان به مراتب تاثیر عمیق تری روی ما دارند. وقتی مدت طولانی با افرادی هم نشینی و معاشرت می کنید، به صورت ناخودآگاه مدل ذهنی آن ها در شما تاثیر خواهد گذاشت. اگر می خواهید از نظر درآمدی به عدد خاصی برسید، افرادی را پیدا کنید که آن درآمد را الان دارند و با آنها هم نشینی کنید. مقاله شبکه سازی می تواند به شما در این راستا کمک کند.

از دست ندهید :   ضمیر ناخودآگاه و تولید انرژی برای ادامه حیات!

4- سوال کنید

در کارها و عادت های خود شک کنید. کارهایی که امروز انجام می دهید برگرفته از تفکرات، باورها و سوژه های قبلی ذهن شما هستند. از خود سوال کنید چرا این کار را کردم؟ چرا این واکنش را نشان دادم؟ چه بهتر بود می گفتم؟ چه کاری بهتر بود انجام می دادم؟ چرا آنجا عصبی شدم و …
ذهن شما به دنبال پاسخ خواهد گشت و حتما آن را پیدا خواهد کرد و سپس با پیدا کردن ریشه رفتارهایتان می توانید آن ها را ساده تر تغییر دهید. سوالات، خود به خود پاسخ ها را خواهند یافت!

موفق ترین افراد، افرادی هستند که سوال می کنند. آنها همیشه می آموزند، همیشه به جلو می روند و همیشه تغییر می کنند.

 

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 4 میانگین امتیاز: 4]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *