چگونه خود را در جایگاه اجتماعی بالاتری نشان دهیم؟

چگونه خود را در جایگاه اجتماعی بالاتری نشان دهیم؟

منزلت اجتماعی

بشر منزلت اجتماعی خود را به روش های مختلفی اعلام می کند. اولین و به احتمال قوی، مهم ترین آن، افزایش قد است تا از این طریق موقعیت و شأن اجتماعی بالاتری را منتقل کند. البته شما نمی توانید به آسانی قد بلندتر شوید اما می توانید خود را در وضعیتی قرار دهید که باعث شود قد بلندتر دیده شوید.

وضعیت بدن و جایگاه اجتماعی

وضعیت بدن مهمترین قسمت در نشان دادن قد شخص است. زمانی که شما پشتتان را صاف نگه می دارید، شانه هایتان را عقب می کشید و سرتان را بالا نگه می دارید قدتان بلندتر نشان داده می شود؛ در بعضی موارد به اندازه ۵ سانت یا بیشتر بلندتر به نظر می رسید.

وضعیت بدن و جایگاه اجتماعی

وضعیت بدن و جایگاه اجتماعی

شما می توانید با کمک گرفتن از دیوار، مداد، خط کش و یا شخص دیگری آن را بسنجید. درحالی که به دیوار تکیه داده اید پشتتان را قوز کرده، شانه هایتان را به سمت جلو خم کنید و سرتان را پایین تر بیاورید. از شخصی که به شما کمک می کند بخواهید تا با مداد برروی دیوار علامت بگذارد. حالا متفاوت باشید، در حالت صاف و کشیده بایستید، شانه هایتان را به عقب بکشید و سرتان را بالا نگه دارید و روی دیوار علامت بزنید. حالا به اختلاف دو علامت روی دیوار نگاه کنید، متوجه خواهید شد چقدر وضعیت بدن در بلندتر نشان دادن قدتان مؤثر است.

از دست ندهید :   7 عادت برای شکست و استفاده از آنها برای موفقیت

اما یک دقیقه صبر کنید! پس در مورد آن هایی که قدشان از همه کوتاهتر است چطور؟ این حالت خیلی قدشان را بلندتر نشان نمی دهد. پس آیا سرنوشت آن ها این گونه است که همیشه دارای منزلت اجتماعی پایین تری باشند؟

خیر این طور نیست. حتی کوتاهترین افراد هم می توانند منزلت اجتماعی خودشان را با ترکیبی از وضعیت بدن خوب و دیگر نشانه های غیرکلامی که بعداً در مورد آن بحث خواهیم کرد، به شکل بهتری منتقل کنند. اما کمی باید بیشتر کار کنند تا بتوانند براین نگرش کلیشه ای مردم، که این کار شدنی نیست، غلبه کنند؛ زیرا دلیلی وجود ندارد که لزوماً یک شخصی نتواند با قد و قامت کوتاه، منزلت اجتماعی اش را با استفاده از وضعیت ایده آل بدن اثبات کند.

تماس بدنی و جایگاه اجتماعی

اکثر متخصصان زبان بدن موافق اند که لمس می تواند به عنوان علامت نشان دهنده منزلت اجتماعی، مورد استفاده و تعبیر قرار گیرد. در کل، شخصی که دارای موقعیت اجتماعی بالاتری است عمل لمس را زودتر شروع می کند.

ممکن است دست بدهد، آرام بر پشت شخص دیگر بزند یا دستش را بگیرد. علاوه براین وقتی افراد دیگر چنین تعاملی را نظاره می کنند شخصی که آغازگر عمل لمس بوده را انسانی با منزلت اجتماعی بالاتر می پندارند. وقتی سرتاسر اتاقی را نگاه می کنید که افراد متعددی با تعامل های بسیار متفاوتی که درحال روی دادن است، در آنجا حضور دارند، شما در مورد مقام اجتماعی نسبی آن افرادی که این تعاملات را انجام داده اند قضاوت می کنید.

تماس بدنی و جایگاه اجتماعی

تماس بدنی و جایگاه اجتماعی

مثلاً وقتی مردی را می بینید که هنگام ورود سرتاسر اتاق را دور می زند و با بقیه دست می دهد و یا بر پشتشان آرام می زند، به نظرتان شخصی مهمی است یا منزلت اجتماعی بالاتری نسبت به دیگران دارد. اما زن یا مردی که در گوشه ای ایستاده و نسبت به اطرافیان حالت خجالت زده و غریب دارد، نشان می دهد که از لحاظ موقعیت اجتماعی خود را در سطح سایرین نمی داند.

از دست ندهید :   نقش زبان بدن در مصاحبه استخدام

جایگاه در جمع

وقتی گروهی از افراد وارد اتاقی می شوند و بر سر میزی می نشینند شخصی که موقعیت اجتماعی بالاتری دارد معمولاً روی صندلی می نشیند که در ابتدا و بالای میز قرار دارد و بقیه هم در کنار میز بر روی صندلی هایشان قرار می گیرند. برداشت افراد از شخصی که در ابتدا و بالای میز روی صندلی نشسته این است که او بالاترین موقعیت اجتماعی در آن جمع را دارد. برداشت از محل نشستن به عنوان نشانه ای که دلالت بر رتبه اجتماعی شخص می کند، در بسیاری از شرایط مختلف قابل مشاهده است.

در کنسرت، بهترین و گران ترین صندلی ها درست جلوی جلو است، در پارکینگ ها بهترین فضای ذخیره شده برای رئیس کل و دقیقاً کنار ساختمان است، در محافل سلطنتی چه مدرن و چه قدیمی، فرمانروا، سر میز یا جلوی اتاق می نشیند و بقیه افراد در فواصل متفاوت از او می نشینند یا می ایستند. شخصی که از همه به فرمانروا نزدیک تر است منزلت اجتماعی بالاتری نسبت به بقیه دارد. بچه ها مخصوصاً از جایگاه فیزیکی باخبرند و زمانی که پدربزرگ یا مادربزرگ به دیدنشان می آیند برای این که بغل دست آن ها بنشینند همدیگر را هل می دهند. بچه ای که از همه نزدیک تر به پدربزرگ یا مادربزرگ باشد برنده می شود و جایگاهش نسبت به بقیه بالاتر است. البته پدربزرگ و مادربزرگ هم نسبت به اهمیت جایگاه مطلع اند بنابراین آنها به بچه ها اجازه می دهند تا به نوبت نزدیکشان بنشینند تا همه از این امتیاز ویژه برخوردار شوند.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 3 میانگین امتیاز: 3.3]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *