نقش موثر هیپنوتیزم در تغییر باور ها و تصویر از خود

نقش موثر هیپنوتیزم در تغییر باور ها و تصویر از خود

قدرت هیپنوتیزم در تغییر باور ها

دکتر تئودور زنوفون باربر که در زمینه هیپنوتیزم یا خواب مصنوعی، تحقیقات مفصلی انجام داده، در مجله “ساینس دایجست” می نویسد:
«متوجه شدیم که افراد هیپنوتیزم شده، اگر به درستی گفته‌های شخص هیپنوتیزم کننده معتقد باشند، کارهای حیرت‌آوری می کنند… وقتی هیپنوتیز‌م کننده، بیمار را از درستی گفته‌هایش مطمئن می سازد، بیمار رفتار متفاوتی نشان می دهد، زیرا طرز تفکر و باورش تغییر کرده است.»
«پدیده هیپنوتیزم ، یا خواب مصنوعی، همیشه به نظر اسرار‌آمیز رسیده است. زیرا همیشه فهم این که چگونه «باور» می تواند منجر به رفتار غیرعادی انسان شود دشوار بوده است. با خواب مصنوعی چنان برخورد شده که انگار نیرو یا قدرت ناشناخته‌ای هم در کار است.»
«اما حقیقت این است که وقتی شخص را متقاعد می کنند که قدرت شنوایی اش را از دست داده، رفتار ناشنوایان را پیدا می کند. وقتی او را متقاعد می کنید که نسبت به درد حساسیت ندارد، می تواند بدون بیهوشی تحت عمل جراحی قرار گیرد.»

مقاله “هیپنوتیزم چیست؟” را در زمینه هیپنوتیزم و آشنایی با آن در وبسایت خودباور آماده کرده ایم که پیشنهاد میکنیم آن را از دست ندهید.

در ادامه متوجه می شویم؛ اینکه ما با توجه به آنچه باور داریم، عمل میکنیم چیز بسیار خوبی است.

قدرت هیپنوتیزم در تغییر باور ها

قدرت هیپنوتیزم در تغییر باور ها

تجسم خلاق؛ نخستین راهنمای مکانیزم موفقیت

قوه تخیل ما بیش از آنچه که متوجه‌ هستیم، در زندگی ما نقش بزرگی بازی می کند، من به شخصه این را بارها در عمل تجربه کرده‌‌ام. نمونه فراموش نشدنی آن مردی بود که به اصرار خانواده‌اش به مطب من آمد. مردی بود حدوداً چهل ساله و ازدواج نکرده که پس از اتمام کار روزانه، در اطاق خودش را زندانی می کرد. نه جایی میرفت و نه کاری میکرد. بارها شغل عوض کرده بود، نمی توانست سر یک کار باقی بماند و بنابراین از شغلی به شغل دیگر پریده بود. ناراحتی او این بود که بینی و گوش‌هایش بزرگتر از حد طبیعی بود. او فکر می کرد «قیافه خنده داری» دارد. فکر می کرد هر کس او را می بیند در دلش می خندد. فکر می کرد همه پشت سرش درباره او حرف می زنند و مسخره‌اش می کنند. این خیال آنقدر در ذهنش رشد کرده بود که عملاً از حضور میان مردم و رفتن سر کار می ترسید. حتی در منزل هم راحت نبود. مرد بیچاره حتی خیال می کرد چون «قیافه بخصوصی» دارد که با «دیگران» فرق دارد، خانواده‌اش هم به خاطر او خجالت می کشند.

از دست ندهید :   چگونه با قدرت بی انتها هماهنگ باشیم؟

در واقع ناراحتی صورت او آنقدرها هم جدی نبود. بینی مردانه و خوبی داشت و گوش‌هایش با آن که قدری بزرگ بود، نظر کسی را جلب نمی کرد. هزاران نفر گوش‌ هایشان به همان اندازه بود. خانواده‌اش با نا امیدی او را پیش من آوردند. می‌خواستند کاری انجام دهم، دیدم به جراحی احتیاجی ندارد. فقط باید می فهمید که آنچنان تصویر ذهنی او از خودش تخریب شده که واقعیت را تشخیص نمی دهد. واقعاً زشت نبود و مردم به خاطر قیافه او را مسخره نمی کردند. ناراحتی او همه ناشی از خیالاتش بود. این خیال مکانیزم خودکار «منفی و شکست» را در او به وجود آورده بود و داشت با تمام قدرت به حسابش می رسید. خوشبختانه پس از جلسات متعددی که با او صحبت کردم و با کمک خانواده‌اش، به مرور متوجه شد که ناراحتی او ناشی از خیالات است. کم کم تصویر ذهنی مناسبی از خودش در او به وجود آمد و تصویر مخرب جای خود را به تصویر خلاق داد. «تجسم خلاق» فقط مخصوص شاعرها، فیلسوفان و مخترعین نیست بلکه در همه کارهایمان کاربرد دارد. برخلاف تصور بسیاری از مردم، اگر موفق به انجام کاری می شویم یا اگر در انجام یک کار شکست می خوریم، علتش «اراده نیست، بلکه تصورات ماست.»

نقش موثر هیپنوتیزم در تغییر باور ها و تصویر از خود

نقش موثر هیپنوتیزم در تغییر باور ها و تصویر از خود

انسان همیشه با توجه به آنچه درباره خودش و محیطش فکر میکند و به آن باور دارد، عمل می کند.
این یکی از قوانین اولیه و اصولی ذهن است، در واقع ما انسانها این طوری ساخته شده‌ایم.
در زمینه ذهن و قدرت درون و شیوه استفاده از این قدرت فوق العاده دوره رایگانی تهیه کرده ایم که میتوانید این دوره رایگان را از مقاله “آشنایی با دنیای درون” شروع کنید.

وقتی این قانون ذهن را در افراد هیپنوتیزم شده مشاهده می کنیم شک می کنیم که آیا نیرویی مرموز یا فوق طبیعی در کار است یا نه! در واقع آنچه را که می بینیم، فرآیند طبیعی عمل مغز و دستگاه عصبی انسان است. برای مثال، وقتی به شخص هیپنوتیزم شده می گوئیم که در قطب شمال است، نه تنها می لرزد و احساس سرما می کند بلکه بدنش چنان عکس‌‌العمل نشان می دهد که انگار واقعاً سرد است. پدیده مشابهی روی دانشجویان در حالت بیداری انجام گردید. از این دانشجویان خواستند تجسم کنند یک دست‌شان را در آب یخ فرو برده‌اند. حرارت‌‌سنج نشان داد که درجه حرارت این دست به ظاهر در آب یخ فرو رفته، کاهش پیدا می کند. به شخص هیپنوتیزم شده‌ای بگوئید که انگشتتان، یک سیخ سرخ شده از حرارت است. وقتی انگشتتان را به بدن او بزنید نه تنها احساس درد می کند، بلکه سیستم‌های لنفی و بافتی او چنان واکنش نشان می دهند که انگار واقعاً انگشت شما سیخی از حرارت سرخ شده است که او را لمس می کند. تولید ورم می کند و ممکن است که پوستش تاول هم بزند. وقتی از دانشجویان، در حالت بیداری کامل خواستند تجسم کنند که پیشانیشان داغ شده است، درجه حرارت پوست بدنشان عملاً بالا رفت. دستگاه عصبی شما، تفاوت بین تجربه خیالی و تجربه واقعی را متوجه نمیشود. در هر دو مورد، چه در تجسم و چه در واقعیت، با توجه به اطلاعاتی که از ناحیه مغز در اختیار او قرار می گیرد، واکنش نشان می دهد. دستگاه عصبی شما با توجه به آنچه فکر می کنید، یا خیال می کنید که حقیقت دارد واکنش نشان می دهد.

از دست ندهید :   ان ال پی ( NLP ) و ساختار موفقیت

 حقیقت تعیین‌کننده عمل و رفتار

مغز و دستگاه انسان چنان ساخته شده که به طور خودکار و مناسب در مقابل مسائل و معضلات محیط واکنش نشان می دهد. برای مثال لازم نیست که شخصی در بیابان با یک خرس وحشی روبرو شود و فکر کند که برای حفظ جانش باید فرار کند یا نه؟ نیازی به تصمیم‌گیری برای ترسیدن ندارد. واکنش ترس خود به خود و متناسب با موقعیت به وجود می‌آید. قبل از هر چیز فرار می کند و بعد مکانیزم‌های درونی عضلات او را چنان تحریک میکنند که می تواند از هر زمان دیگری سریع‌تر بدود. ضربان قلبش تشدید می شود، آدرنالین که محرک قدرتمند عضله است وارد جریان خون شده، تمام فعالیت‌های جسمانی که برای دویدن ضرورت ندارند متوقف می شوند. کار معده متوقف شده، تمامی خون موجود به سوی عضلات حرکت می کند. سرعت تنفس تشدید، و انتقال اکسیژن به عضلات چند برابر می شود. اینها، البته، مطلب تازه‌ای نیستند. اغلب ما در دبیرستان درسشان را خوانده‌ایم. اما آنچه را که دیرتر متوجه شده‌ایم این است که مغز و دستگاه عصبی که به طور خودکار نسبت به محیط واکنش نشان می دهد، همان مغز و دستگاه اعصابی است که محیط را به ما می شناساند. واکنش کسی که خرس را می بیند بیشتر از روی احساس است تا فکر. با این وجود به علت اطلاعات دریافتی از محیط بیرون و ارزیابی و بررسی آن اطلاعات در مغز است که انسان واکنش احساسی نشان می دهد. پس در اصل باور یا اعتقاد ما علت اصلی آن واکنش بوده و نه احساس ما. به طور خلاصه، مردی که خرس را می بیند، با توجه به شناخت، باور، یا تصوری که از محیط (خرس) دارد واکنش نشان می دهد.

نقش موثر هیپنوتیزم در تغییر باور ها و تصویر از خود

نقش موثر هیپنوتیزم در تغییر باور ها و تصویر از خود

«پیام‌های» محیط از طریق تحریکات عصبی اندام‌های مختلف حسی به ما می رسند. پس از ارزیابی این تحریکات عصبی در مغز آن را به صورت اندیشه یا تصویر ذهنی می شناسیم. نسبت به این تصاویر ذهنی است که واکنش نشان می دهیم. عمل و احساس شما، نه برحسب شکل حقیقی اشیاء، بلکه ناشی از تصویری است که از این اشیاء در ذهن خود دارید. درباره خودتان، دنیایتان و مردم دور و بر، تصویر ذهنی بخصوصی دارید. برای مثال، فرض کنیم خرسی که شخص مورد اشاره در بیابان  دیده واقعی نبوده، فرض کنید یک هنرپیشه سینمایی در لباس خرس رفته است. اگر این شخص، هنرپیشه در لباس خرس رفته را خرس حقیقی تصور کند، واکنش‌های احساس و عصبی او دقیقاً همان هایی خواهد بود که خرس حقیقی را ببیند. و یا فرض کنید که به جای خرس، سگ پشمالوی بزرگی می بیند و آن را با خرس عوضی می گیرد. در این مورد هم به صورت خودکار همان واکنش قبلی را نشان می دهد. در نتیجه این طور به نظر می‌رسد که اگر اندیشه و تصاویر ذهنی که از خودمان داریم غیر واقعی و منفی باشند، واکنشی که نسبت به محیط نشان می دهیم، به همین اندازه نامتناسب خواهد بود.

از دست ندهید :   قانون جذب و عصر قدرتمندی انسان!

پیشنهاد میکنیم مقاله “تصویر ذهنی چیست و چه نقشی در زندگی دارد؟” را نیز از دست ندهید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 4 میانگین امتیاز: 3.3]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *