نقش موثر هیپنوتیزم در تغییر باور ها و تصویر از خود

نقش موثر هیپنوتیزم در تغییر باور ها و تصویر از خود

قدرت هیپنوتیزم در تغییر باور ها

دكتر تئودور زنوفون باربر كه در زمينه هیپنوتیزم یا خواب مصنوعی، تحقيقات مفصلی انجام داده، در مجله “ساينس دايجست” می نويسد:
«متوجه شديم كه افراد هیپنوتیزم شده، اگر به درستی گفته‌های شخص هیپنوتیزم كننده معتقد باشند، كارهای حيرت‌آوری می كنند… وقتی هيپنوتيز‌م كننده، بيمار را از درستی گفته‌هايش مطمئن می سازد، بيمار رفتار متفاوتی نشان می دهد، زيرا طرز تفكر و باورش تغيير كرده است.»
«پديده هیپنوتیزم ، يا خواب مصنوعی، هميشه به نظر اسرار‌آميز رسيده است. زيرا هميشه فهم اين كه چگونه «باور» می تواند منجر به رفتار غيرعادی انسان شود دشوار بوده است. با خواب مصنوعی چنان برخورد شده كه انگار نيرو يا قدرت ناشناخته‌ای هم در كار است.»
«اما حقيقت اين است كه وقتی شخص را متقاعد می كنند كه قدرت شنوايی اش را از دست داده، رفتار ناشنوايان را پيدا می كند. وقتی او را متقاعد می كنيد كه نسبت به درد حساسيت ندارد، می تواند بدون بيهوشی تحت عمل جراحی قرار گيرد.»

مقاله “هیپنوتیزم چیست؟” را در زمینه هیپنوتیزم و آشنایی با آن در وبسایت خودباور آماده کرده ایم که پیشنهاد میکنیم آن را از دست ندهید.

در ادامه متوجه می شويم؛ اینکه ما با توجه به آنچه باور داریم، عمل میکنیم چيز بسيار خوبی است.

قدرت هیپنوتیزم در تغییر باور ها

قدرت هیپنوتیزم در تغییر باور ها

تجسم خلاق؛ نخستين راهنماي مكانيزم موفقيت

قوه تخيل ما بيش از آنچه که متوجه‌ هستیم، در زندگی ما نقش بزرگی بازی می كند، من به شخصه اين را بارها در عمل تجربه كرده‌‌ام. نمونه فراموش نشدنی آن مردی بود كه به اصرار خانواده‌اش به مطب من آمد. مردی بود حدوداً چهل ساله و ازدواج نكرده كه پس از اتمام كار روزانه، در اطاق خودش را زندانی می کرد. نه جایی میرفت و نه كاری میكرد. بارها شغل عوض كرده بود، نمی توانست سر يك كار باقی بماند و بنابراين از شغلی به شغل ديگر پريده بود. ناراحتی او اين بود كه بينی و گوش‌هايش بزرگتر از حد طبیعی بود. او فكر می كرد «قيافه خنده داری» دارد. فکر می کرد هر كس او را می بيند در دلش می خندد. فكر می كرد همه پشت سرش درباره او حرف می زنند و مسخره‌اش می كنند. اين خيال آنقدر در ذهنش رشد كرده بود كه عملاً از حضور ميان مردم و رفتن سر كار می ترسيد. حتی در منزل هم راحت نبود. مرد بيچاره حتی خيال می كرد چون «قيافه بخصوصی» دارد كه با «دیگران» فرق دارد، خانواده‌اش هم به خاطر او خجالت می كشند.

در واقع ناراحتی صورت او آنقدرها هم جدی نبود. بينی مردانه و خوبی داشت و گوش‌هايش با آن كه قدری بزرگ بود، نظر كسی را جلب نمی كرد. هزاران نفر گوش‌ هايشان به همان اندازه بود. خانواده‌اش با نا امیدی او را پيش من آوردند. مي‌خواستند كاری انجام دهم، ديدم به جراحی احتياجی ندارد. فقط بايد می فهميد كه آنچنان تصوير ذهنی او از خودش تخریب شده كه واقعيت را تشخيص نمی دهد. واقعاً زشت نبود و مردم به خاطر قيافه او را مسخره نمی كردند. ناراحتی او همه ناشی از خيالاتش بود. اين خيال مكانيزم خودكار «منفی و شكست» را در او به وجود آورده بود و داشت با تمام قدرت به حسابش می رسيد. خوشبختانه پس از جلسات متعددی كه با او صحبت كردم و با كمك خانواده‌اش، به مرور متوجه شد كه ناراحتی او ناشی از خيالات است. کم کم تصوير ذهنی مناسبی از خودش در او به وجود آمد و تصوير مخرب جای خود را به تصوير خلاق داد. «تجسم خلاق» فقط مخصوص شاعرها، فيلسوفان و مخترعين نيست بلکه در همه كارهايمان كاربرد دارد. برخلاف تصور بسياری از مردم، اگر موفق به انجام كاری می شويم یا اگر در انجام یک كار شكست می خوريم، علتش «اراده نيست، بلکه تصورات ماست.»

نقش موثر هیپنوتیزم در تغییر باور ها و تصویر از خود

نقش موثر هیپنوتیزم در تغییر باور ها و تصویر از خود

انسان هميشه با توجه به آنچه درباره خودش و محيطش فکر میکند و به آن باور دارد، عمل می كند.
اين يكی از قوانين اوليه و اصولی ذهن است، در واقع ما انسانها اين طوری ساخته شده‌ايم.
در زمینه ذهن و قدرت درون و شیوه استفاده از این قدرت فوق العاده دوره رایگانی تهیه کرده ایم که میتوانید این دوره رایگان را از مقاله “آشنایی با دنیای درون” شروع کنید.

حتما بخوانید :   تغییر ذهن و اندیشه چگونه باعث تغییر سلامتی انسان میشود؟

وقتی اين قانون ذهن را در افراد هیپنوتیزم شده مشاهده می كنيم شك می كنيم كه آیا نيرویی مرموز يا فوق طبيعی در كار است یا نه! در واقع آنچه را كه می بينيم، فرآيند طبيعی عمل مغز و دستگاه عصبی انسان است. برای مثال، وقتی به شخص هیپنوتیزم شده می گوئيم كه در قطب شمال است، نه تنها می لرزد و احساس سرما می كند بلكه بدنش چنان عكس‌‌العمل نشان می دهد كه انگار واقعاً سرد است. پديده مشابهی روی دانشجويان در حالت بيداری انجام گرديد. از اين دانشجويان خواستند تجسم کنند يك دست‌شان را در آب يخ فرو برده‌اند. حرارت‌‌سنج نشان داد كه درجه حرارت اين دست به ظاهر در آب يخ فرو رفته، كاهش پيدا می كند. به شخص هیپنوتیزم شده‌ای بگوئيد كه انگشتتان، یک سیخ سرخ شده از حرارت است. وقتي انگشتتان را به بدن او بزنید نه تنها احساس درد می كند، بلكه سيستم‌های لنفی و بافتی او چنان واكنش نشان می دهند كه انگار واقعاً انگشت شما سيخی از حرارت سرخ شده است كه او را لمس می كند. توليد ورم می كند و ممکن است كه پوستش تاول هم بزند. وقتی از دانشجويان، در حالت بيداری كامل خواستند تجسم كنند كه پيشانيشان داغ شده است، درجه حرارت پوست بدنشان عملاً بالا رفت. دستگاه عصبی شما، تفاوت بین تجربه خيالی و تجربه واقعی را متوجه نمیشود. در هر دو مورد، چه در تجسم و چه در واقعیت، با توجه به اطلاعاتی كه از ناحيه مغز در اختيار او قرار می گيرد، واكنش نشان می دهد. دستگاه عصبی شما با توجه به آنچه فكر می كنيد، يا خيال می كنيد كه حقيقت دارد واكنش نشان می دهد.

حتما بخوانید :   تصویر سازی در ذهن ، راز همیشگی موفقیت!

 حقيقت تعيين‌كننده عمل و رفتار

مغز و دستگاه انسان چنان ساخته شده كه به طور خودكار و مناسب در مقابل مسائل و معضلات محيط واكنش نشان می دهد. براي مثال لازم نيست كه شخصی در بيابان با يك خرس وحشی روبرو شود و فكر كند كه برای حفظ جانش بايد فرار كند یا نه؟ نيازی به تصميم‌گيری برای ترسیدن ندارد. واكنش ترس خود به خود و متناسب با موقعيت به وجود مي‌آيد. قبل از هر چيز فرار می كند و بعد مكانيزم‌های درونی عضلات او را چنان تحریک میکنند كه می تواند از هر زمان ديگری سريع‌تر بدود. ضربان قلبش تشديد مي شود، آدرنالين كه محرك قدرتمند عضله است وارد جريان خون شده، تمام فعاليت‌های جسمانی كه برای دويدن ضرورت ندارند متوقف می شوند. كار معده متوقف شده، تمامی خون موجود به سوی عضلات حركت می كند. سرعت تنفس تشديد، و انتقال اكسيژن به عضلات چند برابر می شود. اينها، البته، مطلب تازه‌ای نيستند. اغلب ما در دبيرستان درسشان را خوانده‌ايم. اما آنچه را كه ديرتر متوجه شده‌ايم اين است كه مغز و دستگاه عصبی كه به طور خودكار نسبت به محيط واكنش نشان می دهد، همان مغز و دستگاه اعصابی است كه محيط را به ما می شناساند. واكنش كسی كه خرس را می بيند بيشتر از روی احساس است تا فکر. با این وجود به علت اطلاعات دريافتی از محیط بيرون و ارزيابی و بررسی آن اطلاعات در مغز است كه انسان واكنش احساسی نشان می دهد. پس در اصل باور يا اعتقاد ما علت اصلی آن واکنش بوده و نه احساس ما. به طور خلاصه، مردی كه خرس را می بيند، با توجه به شناخت، باور، يا تصوری كه از محيط (خرس) دارد واكنش نشان می دهد.

نقش موثر هیپنوتیزم در تغییر باور ها و تصویر از خود

نقش موثر هیپنوتیزم در تغییر باور ها و تصویر از خود

«پيام‌های» محيط از طريق تحريكات عصبی اندام‌های مختلف حسی به ما می رسند. پس از ارزيابی اين تحريكات عصبی در مغز آن را به صورت انديشه يا تصوير ذهنی می شناسيم. نسبت به اين تصاوير ذهنی است كه واكنش نشان می دهيم. عمل و احساس شما، نه برحسب شكل حقيقی اشياء، بلكه ناشی از تصويری است كه از اين اشياء در ذهن خود داريد. درباره خودتان، دنيايتان و مردم دور و بر، تصوير ذهنی بخصوصی داريد. براي مثال، فرض كنيم خرسی كه شخص مورد اشاره در بيابان  ديده واقعی نبوده، فرض كنيد یک هنرپيشه سينمايی در لباس خرس رفته است. اگر اين شخص، هنرپيشه در لباس خرس رفته را خرس حقيقی تصور كند، واكنش‌های احساس و عصبی او دقيقاً همان هایی خواهد بود كه خرس حقيقی را ببيند. و يا فرض كنيد كه به جای خرس، سگ پشمالوی بزرگی می بيند و آن را با خرس عوضی می گيرد. در اين مورد هم به صورت خودكار همان واكنش قبلی را نشان می دهد. در نتيجه اين طور به نظر مي‌رسد كه اگر انديشه و تصاوير ذهنی كه از خودمان داريم غیر واقعی و منفی باشند، واكنشی كه نسبت به محيط نشان می دهيم، به همين اندازه نامتناسب خواهد بود.

پیشنهاد میکنیم مقاله “تصویر ذهنی چیست و چه نقشی در زندگی دارد؟” را نیز از دست ندهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *