تصویر سازی در ذهن ، راز همیشگی موفقیت!

راز حقیقی موفقیت و تصویر سازی در ذهن

زنان و مردان موفق مدت‌هاست که از «تصاویر ذهنی» و «تمرین نمایش» برای رسیدن به موفقیت استفاده می‌کنند. برای مثال ناپلئون، مدت‌ها قبل از آن که به جنگ واقعی برود، در ذهن سرباز بودن را تمرین می‌کرد. وب و مورگان در کتاب شان عنوان کرده‌اند که «با توجه به یادداشت‌های ناپلئون که بیشتر از چهارصد صفحه است، او خود را در لباس فرمانده تجسم می‌کرده، در ذهن خود نقشه‌هایی از کورسیکا می‌کشیده و درباره محل قرار دادن ابزار آلات جنگی با دقت زیاد تصمیم می‌گرفته است.»

راز حقیقی موفقیت و تصویر سازی در ذهن

راز حقیقی موفقیت و تصویر سازی در ذهن

هنری‌جی کایزر گفته است که هر کدام از موفقیت‌هایی که کسب کرده، مدت‌ها قبل از آن که محقق شوند، در ذهن او نقش بسته‌اند.

و در این شرایط عجیب نیست که هنر «تصویر کردن ذهنی» را در گذشته گاه «جادو» توصیف کرده‌اند.

اما علم امروز پرده از راز نتایج شگفت‌انگیز تصویر ذهنی برمی‌دارد و نشان می‌دهد که «جادویی» در کار نیست. نشان می‌دهد که هر چه هست حاصل عملکرد طبیعی و عادی ذهن و مغز ماست.

دانش امروز، مغز، دستگاه اعصاب و نظام عضلات انسان را مکانیزم فوق‌العاده پیچیده‌ای می‌داند (ماشین خودکار هدف‌جویی که با استفاده از اطلاعات بازخوردی و ذخیره شده، راهش را به سوی هدف یا نشانه می‌گشاید و هر جا که لازم باشد، به طور خودکار دست به اصلاح می‌زند.)

این بینش جدید به معنای آن نیست که «شما» ماشین هستید. به معنای آنست که مغز و پیکر شما مانند ماشینی است که شما راننده آن هستید.

این مکانیزم خلاق خودکار درون شما، تنها در یک جهت کار می‌کند. باید هدفی برای نشانه گیری داشته باشد. همان طور که آلکس موریسون می‌گوید، قبل از انجام هر کار باید آن را به وضوح در ذهن خود ببینید. وقتی چیزی را به وضوح در ذهن می‌بینید «مکانیزم موفقیت» درون شما وارد عمل شده، و بسیار بهتر از آنچه می‌توانید با سعی عمدی یا «قدرت اراده» انجام دهید کار را انجام می‌دهد.

به جای آن که این همه نیرو صرف کنید تا به عمد و به کمک نیروی اراده کاری را انجام دهید، به جای آن که در تمامی لحظات نگران بروز اشکالات و اشتباهات احتمالی باشید، خود را راحت کنید، بی‌جهت به خودتان فشار نیاورید. بدین صورت با تصویر کردن نتیجه نهایی در ذهن، مجبور می‌شوید که از «تفکر مثبت» خود استفاده کنید. این به معنی این نیست که دیگر تلاشی نمی‌کنید، بلکه از این تلاش در جهت رسیدن به هدف استفاده می‌کنید و بیهوده ذهن شما گرفتار تضاد ناشی از اختلاف تصویر ذهنی و کاری که می‌خواهید بکنید، نمی‌شود.

یافتن بهترین "خود" در ذهن

یافتن بهترین “خود” در ذهن

به کمک مکانیزم خلاق درون می‌توانید بهترین “خودتان” را خلق کنید، کافیست که در خیال، “تصویر از خود” مورد نظرتان را تجسم کنید و خود را در نقش تازه‌ای که می‌خواهد ببینید.

از دست ندهید :   قدرت ذهن انسان در چیست؟

 

ادوارد مک گلدریک ، از این روش برای ترک اعتیاد الکل و رسیدن به “خود” جدید استفاده می‌کند. به توصیه او شاگردانش همه روزه دقایقی چشم‌هایشان را می‌بندند بدنشان را تا حد امکان در موقعیت راحتی رها می‌کنند و در ذهنشان، تصویر ذهنی موردنظر خود را تجسم می‌کنند. می‌بینند که انسان‌های قدرتمند و مسئولی هستند، می‌بینند که بدون الکل هم می‌توانند از زندگی لذت ببرند. تنها مک گلدریک نیست که از این روش استفاده می‌کند، در واقع، یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که در مؤسسه «بریچ هاوس» مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه استفاده از این شیوه، این مؤسسه توانسته بیش از هر سازمان دیگری معتادین به الکل را نجات دهد.

 

شخصاً، شاهد بوده‌ام که چگونه با تغییر تصویر ذهنی، شخصیت افراد به طرز اعجاب‌انگیزی تغییر می‌کند. باید قدرت خلاق بالقوه‌ای را که از تصور انسان ناشی می‌شود، و بخصوص تصویری که به خودمان مربوط می‌شود را درک کنیم. به عنوان نمونه‌ای از درستی آنچه می‌گویم، بد نیست به مقاله‌ای که چند ماه پیش توسط بنگاه خبری اسوشیتدپرس منتشر گردید، توجه کنید.

در تصاویر ذهن خود عاقل باشید

بنا به اظهار دو تن از روانشناسانی که در «مؤسسه وتران» لوس‌انجلس کار می‌کنند، برخی از بیماران روانی، صرفاً با تصور این که آدم‌های معمولی هستند درمان یا مدت بیماری‌شان کوتاه می‌شود.

طبق اطلاعی که دکتر هاری‌ام گریسون و دکت رلئونارد بی‌الینگر به انجمن روانشناسان آمریکا داده‌اند، این شیوه را روی 45 بیماری که به خاطر اختلالات عصبی بستری بوده‌اند تجربه کرده‌اند.

از دست ندهید :   قدرت فکر انسان و تکنولوژی خلق سرنوشت

بیماران ابتدا در یک آزمایش معمولی شخصیت شرکت کردند. بعد آنها را در آزمایش مجدد شرکت دادند و از آنها خواستند به جواب‌ها با فرض این که از سلامت روانی کامل برخوردارند جواب بدهند.

بنا به گزارش این روانشناسان، سه چهارم این عده پاسخ‌های مناسبی دادند و تغییر پاسخ‌های بعضی از آنها بسیار چشم‌گیرتر بود.

برای این که این بیماران، مانند افراد سالم به سوالات جواب دهند باید رفتار یک آدم سالم را در ذهن تصور می‌کردند. باید خود را در قالب آدم‌های سالم می‌گذاشتند و همین کافی بود تا رفتار و احساس آدم‌های سالم را پیدا کنند.

حالا کم‌کم متوجه می‌شویم که چرا دکتر آلبرت ادوارد ویگام تصویر ذهنی را «قوی‌ترین نیروی درون شما» می‌داند.

حقیقت خود را بشناسید

هدف روانشناسی تصویر ذهنی این نیست که انسان خوش خیال یا بیش از اندازه قدرتمند، خودبین و نفس پرست یا کسی که خود را از همه مهمتر می داند به وجود آورد. این تصویر هم به اندازه تصویر حقارت و کوچکی ناپسند و غیر اخلاقی است. هدف ما یافتن “خود” حقیقی است. اما، روانشناسان روی هم رفته معتقدند که اغلب ما خود را از آنچه هستیم کمتر می پنداریم، خودمان را زود و ارزان می فروشیم. در واقع، چیزی به نام باور خود بزرگ بینی وجود ندارد. آنهایی که به نظر می رسد گرفتار خود بزرگ بینی هستند، در واقع از احساس حقارت رنج می برند. این ظاهر آن ها پرده ای است تا پشت آن احساسات عمیق حقارت و کوچکی خودشان را از خود و دیگران مخفی کنند.

 

چگونه می توانید حقیقت ذهن و وجود خود را بیابید؟

اینجاست که به اعتقاد من روانشناسی باید دست به سوی مذهب دراز کند. در کتب مقدس آمده که خداوند انسان را کمی نازلتر از فرشتگان آفرید و به او حق مالکیت اعطا کرد. خداوند انسان را در تصویر خویش آفرید. اگر به پروردگار قادر مطلق, عاقل و دوستدار بندگان معتقد باشیم، در موقعیتی قرار می گیریم تا در مورد معجزه خلقت، یعنی انسان، به نتیجه گیری منطقی بپردازیم.

قبل از هر چیز اگر بپذیریم که هیچ نقاشی از روی عمد، تصویر بد نمی کشد، چگونه خالق مدبر و قادر مطلق موجود کوچک و حقیر می آفریند؟ اگر سازنده اتومبیل، به عمد قطعه خراب را در اتومبیل نمی گذارد، چگونه آفریدگار عالم ممکن است به عمد بندگانش را برای شکست و ناکامی طراحی کرده باشد؟

چگونه می توانید حقیقت ذهن و وجود خود را بیابید؟

چگونه می توانید حقیقت ذهن و وجود خود را بیابید؟

اگر قبول کنیم که خداوند خالق مهربانی است و به اندازه پدری که فرزندش را دوست دارد به مخلوقات خود علاقمند است، برای یک پدر کدام خوشحالی و افتخار و رضایت از این بالاتر است که فرزندش را موفق و سر بلند ببیند؟ چه چیزی از این بهتر است که ببیند فرزندش از تمامی استعدادها و توانایی های خود در حد عالی استفاده می کند؟

از دست ندهید :   چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم؟

همانطور که دکتر لسلی دی گفته:
“اگر در ذهن خود را حقیر، شکست خورده و بی اهمیت می بینیم، باید فوراً خود را از شر این تصویر خلاص کنیم و سرهایمان را بالا بگیریم. این تصویر بدلی است و بدل را باید کنار گذاشت.”

خداوند انسان ها را زنان و مردانی می بیند که کارهای زیادی از آن ها ساخته است. او ما را انسان هایی روشن، متکی به نفس و شاد می بیند. در نظر او ما قربانیان حقیر و کوچک دنیای هستی نیستیم، بلکه ارباب هنر زندگی کردن هستیم، به همدردی احتیاجی نداریم، خودمان به دیگران کمک می کنیم. خودخواه نیستیم و فقط خودمان را نمی بینیم. وجودمان سرشار از عشق و محبت و میل به خدمت است …

بیائید به “خود” های واقعی مان بیندیشیم که لحظه ها را می سازند. بیائید امکان تغییر کردن را بپذیریم و به آن “خودی” که برای آن خلق شده ایم معتقد باشیم. آن احساس قدیمی بی ارزش بودن و ناکام ماندن را دور بریزیم چرا که بدلی است و ما به بدل اعتقادی نداریم.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 21 میانگین امتیاز: 3.2]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *