تصویر سازی در ذهن ، راز همیشگی موفقیت!

راز حقیقی موفقیت و تصویر سازی در ذهن

زنان و مردان موفق مدت‌هاست كه از «تصاویر ذهنی» و «تمرین نمایش» برای رسیدن به موفقیت استفاده می‌كنند. برای مثال ناپلئون، مدت‌ها قبل از آن كه به جنگ واقعی برود، در ذهن سرباز بودن را تمرین می‌كرد. وب و مورگان در كتاب شان عنوان كرده‌اند كه «با توجه به یادداشت‌های ناپلئون كه بیشتر از چهارصد صفحه است، او خود را در لباس فرمانده تجسم می‌كرده، در ذهن خود نقشه‌هایی از كورسیكا می‌كشیده و درباره محل قرار دادن ابزار آلات جنگی با دقت زیاد تصمیم می‌گرفته است.»

راز حقیقی موفقیت و تصویر سازی در ذهن

راز حقیقی موفقیت و تصویر سازی در ذهن

هنری‌جی كایزر گفته است كه هر كدام از موفقیت‌هایی که کسب کرده، مدت‌ها قبل از آن كه محقق شوند، در ذهن او نقش بسته‌اند.

و در این شرایط عجیب نیست كه هنر «تصویر كردن ذهنی» را در گذشته گاه «جادو» توصیف كرده‌اند.

اما علم امروز پرده از راز نتایج شگفت‌انگیز تصویر ذهنی برمی‌دارد و نشان می‌دهد كه «جادویی» در كار نیست. نشان می‌دهد كه هر چه هست حاصل عملكرد طبیعی و عادی ذهن و مغز ماست.

دانش امروز، مغز، دستگاه اعصاب و نظام عضلات انسان را مكانیزم فوق‌العاده پیچیده‌ای می‌داند (ماشین خودكار هدف‌جویی كه با استفاده از اطلاعات بازخوردی و ذخیره شده، راهش را به سوی هدف یا نشانه می‌گشاید و هر جا كه لازم باشد، به طور خودكار دست به اصلاح می‌زند.)

این بینش جدید به معنای آن نیست كه «شما» ماشین هستید. به معنای آنست كه مغز و پیكر شما مانند ماشینی است كه شما راننده آن هستید.

این مكانیزم خلاق خودكار درون شما، تنها در یك جهت كار می‌كند. باید هدفی برای نشانه گیری داشته باشد. همان طور كه آلكس موریسون می‌گوید، قبل از انجام هر كار باید آن را به وضوح در ذهن خود ببینید. وقتی چیزی را به وضوح در ذهن می‌بینید «مكانیزم موفقیت» درون شما وارد عمل شده، و بسیار بهتر از آنچه می‌توانید با سعی عمدی یا «قدرت اراده» انجام دهید كار را انجام می‌دهد.

به جای آن كه این همه نیرو صرف كنید تا به عمد و به كمك نیروی اراده كاری را انجام دهید، به جای آن كه در تمامی لحظات نگران بروز اشكالات و اشتباهات احتمالی باشید، خود را راحت كنید، بی‌جهت به خودتان فشار نیاورید. بدین صورت با تصویر كردن نتیجه نهایی در ذهن، مجبور می‌شوید كه از «تفكر مثبت» خود استفاده كنید. این به معنی این نیست كه دیگر تلاشی نمی‌كنید، بلكه از این تلاش در جهت رسیدن به هدف استفاده می‌كنید و بیهوده ذهن شما گرفتار تضاد ناشی از اختلاف تصویر ذهنی و كاری كه می‌خواهید بكنید، نمی‌شود.

یافتن بهترین "خود" در ذهن

یافتن بهترین “خود” در ذهن

به كمك مكانیزم خلاق درون می‌توانید بهترین “خودتان” را خلق کنید، كافیست كه در خیال، “تصویر از خود” مورد نظرتان را تجسم كنید و خود را در نقش تازه‌ای كه می‌خواهد ببینید.

حتما بخوانید :   قیمت موفقیت چقدر است؟

 

ادوارد مك گلدریك ، از این روش برای ترك اعتیاد الكل و رسیدن به “خود” جدید استفاده می‌كند. به توصیه او شاگردانش همه روزه دقایقی چشم‌هایشان را می‌بندند بدنشان را تا حد امكان در موقعیت راحتی رها می‌كنند و در ذهنشان، تصویر ذهنی موردنظر خود را تجسم می‌كنند. می‌بینند كه انسان‌های قدرتمند و مسئولی هستند، می‌بینند كه بدون الكل هم می‌توانند از زندگی لذت ببرند. تنها مك گلدریك نیست كه از این روش استفاده می‌كند، در واقع، یكی از ساده‌ترین روش‌هایی است كه در مؤسسه «بریچ هاوس» مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه استفاده از این شیوه، این مؤسسه توانسته بیش از هر سازمان دیگری معتادین به الكل را نجات دهد.

 

شخصاً، شاهد بوده‌ام كه چگونه با تغییر تصویر ذهنی، شخصیت افراد به طرز اعجاب‌انگیزی تغییر می‌كند. باید قدرت خلاق بالقوه‌ای را كه از تصور انسان ناشی می‌شود، و بخصوص تصویری كه به خودمان مربوط می‌شود را درك كنیم. به عنوان نمونه‌ای از درستی آنچه می‌گویم، بد نیست به مقاله‌ای كه چند ماه پیش توسط بنگاه خبری اسوشیتدپرس منتشر گردید، توجه كنید.

در تصاویر ذهن خود عاقل باشید

بنا به اظهار دو تن از روانشناسانی كه در «مؤسسه وتران» لوس‌انجلس كار می‌كنند، برخی از بیماران روانی، صرفاً با تصور این كه آدم‌های معمولی هستند درمان یا مدت بیماری‌شان كوتاه می‌شود.

طبق اطلاعی كه دكتر هاری‌ام گریسون و دكت رلئونارد بی‌الینگر به انجمن روانشناسان آمریكا داده‌اند، این شیوه را روی 45 بیماری كه به خاطر اختلالات عصبی بستری بوده‌اند تجربه كرده‌اند.

بیماران ابتدا در یك آزمایش معمولی شخصیت شركت كردند. بعد آنها را در آزمایش مجدد شركت دادند و از آنها خواستند به جواب‌ها با فرض این كه از سلامت روانی كامل برخوردارند جواب بدهند.

بنا به گزارش این روانشناسان، سه چهارم این عده پاسخ‌های مناسبی دادند و تغییر پاسخ‌های بعضی از آنها بسیار چشم‌گیرتر بود.

برای این كه این بیماران، مانند افراد سالم به سوالات جواب دهند باید رفتار یك آدم سالم را در ذهن تصور می‌كردند. باید خود را در قالب آدم‌های سالم می‌گذاشتند و همین كافی بود تا رفتار و احساس آدم‌های سالم را پیدا كنند.

حالا كم‌كم متوجه می‌شویم كه چرا دكتر آلبرت ادوارد ویگام تصویر ذهنی را «قوی‌ترین نیروی درون شما» می‌داند.

حقیقت خود را بشناسید

هدف روانشناسی تصویر ذهنی این نیست که انسان خوش خیال یا بیش از اندازه قدرتمند، خودبین و نفس پرست یا کسی که خود را از همه مهمتر می داند به وجود آورد. این تصویر هم به اندازه تصویر حقارت و کوچکی ناپسند و غیر اخلاقی است. هدف ما یافتن “خود” حقیقی است. اما، روانشناسان روی هم رفته معتقدند که اغلب ما خود را از آنچه هستیم کمتر می پنداریم، خودمان را زود و ارزان می فروشیم. در واقع، چیزی به نام باور خود بزرگ بینی وجود ندارد. آنهایی که به نظر می رسد گرفتار خود بزرگ بینی هستند، در واقع از احساس حقارت رنج می برند. این ظاهر آن ها پرده ای است تا پشت آن احساسات عمیق حقارت و کوچکی خودشان را از خود و دیگران مخفی کنند.

حتما بخوانید :   راز داشتن اندیشه خلاق چیست؟

 

چگونه می توانید حقیقت ذهن و وجود خود را بیابید؟

اینجاست که به اعتقاد من روانشناسی باید دست به سوی مذهب دراز کند. در کتب مقدس آمده که خداوند انسان را کمی نازلتر از فرشتگان آفرید و به او حق مالکیت اعطا کرد. خداوند انسان را در تصویر خویش آفرید. اگر به پروردگار قادر مطلق, عاقل و دوستدار بندگان معتقد باشیم، در موقعیتی قرار می گیریم تا در مورد معجزه خلقت، یعنی انسان، به نتیجه گیری منطقی بپردازیم.

قبل از هر چیز اگر بپذیریم که هیچ نقاشی از روی عمد، تصویر بد نمی کشد، چگونه خالق مدبر و قادر مطلق موجود کوچک و حقیر می آفریند؟ اگر سازنده اتومبیل، به عمد قطعه خراب را در اتومبیل نمی گذارد، چگونه آفریدگار عالم ممکن است به عمد بندگانش را برای شکست و ناکامی طراحی کرده باشد؟

چگونه می توانید حقیقت ذهن و وجود خود را بیابید؟

چگونه می توانید حقیقت ذهن و وجود خود را بیابید؟

اگر قبول کنیم که خداوند خالق مهربانی است و به اندازه پدری که فرزندش را دوست دارد به مخلوقات خود علاقمند است، برای یک پدر کدام خوشحالی و افتخار و رضایت از این بالاتر است که فرزندش را موفق و سر بلند ببیند؟ چه چیزی از این بهتر است که ببیند فرزندش از تمامی استعدادها و توانایی های خود در حد عالی استفاده می کند؟

همانطور که دکتر لسلی دی گفته:
“اگر در ذهن خود را حقیر، شکست خورده و بی اهمیت می بینیم، باید فوراً خود را از شر این تصویر خلاص کنیم و سرهایمان را بالا بگیریم. این تصویر بدلی است و بدل را باید کنار گذاشت.”

خداوند انسان ها را زنان و مردانی می بیند که کارهای زیادی از آن ها ساخته است. او ما را انسان هایی روشن، متکی به نفس و شاد می بیند. در نظر او ما قربانیان حقیر و کوچک دنیای هستی نیستیم، بلکه ارباب هنر زندگی کردن هستیم، به همدردی احتیاجی نداریم، خودمان به دیگران کمک می کنیم. خودخواه نیستیم و فقط خودمان را نمی بینیم. وجودمان سرشار از عشق و محبت و میل به خدمت است …

بیائید به “خود” های واقعی مان بیندیشیم که لحظه ها را می سازند. بیائید امکان تغییر کردن را بپذیریم و به آن “خودی” که برای آن خلق شده ایم معتقد باشیم. آن احساس قدیمی بی ارزش بودن و ناکام ماندن را دور بریزیم چرا که بدلی است و ما به بدل اعتقادی نداریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *