باور های غلط، قاتل موفقیت ها و استعداد ها هستند!

باورهای غلط، قاتل موفقیت ها و استعداد ها هستند!

بیدار شوید و دست از باور های غلط بردارید

دکتر آلفرد آدلر، از دوران جوانی خود تجربه ای نقل می کرد که نقش پراهمیت باور را روی رفتار و توانایی انسان نشان می دهد؛
از همان آغاز خودش را در درس ریاضی ضعیف نشان داده بود و در نتیجه معلمش نتیجه گرفته بود که استعداد ریاضی او خوب نیست و این موضوع را با والدین او هم در میان گذاشته بود. به آنها گفته بود که از فرزندشان انتظار زیادی نداشته باشند و آنها هم این را باور کرده بودند. آدلر با متانت نظر آنها را پذیرفته بود و نمرات درس ریاضی او هم ثابت می کرد که حق با معلم اوست. اما، یکی از روزها که معلم مسئله ای را روی تخته نوشته بود و شاگردان کلاس نتوانسته بودند از پس حل مسئله بر بیایند، آدلر جواب مسئله را پیدا کرد و به معلم گفت که مسئله را حل کرده است. معلم و همه دانش آموزان کلاس خندیدند. او که از این رفتار ناراحت شده بود، پای تخته رفت و در میان تعجب همه مسئله را حل کرد و فهمید که توانایی درک ریاضی را هم دارد. استعدادش را باور کرد و از آن به بعد، یکی از دانش آموزان ممتاز درس ریاضی شد.

بیدار شوید و دست از باور های غلط بردارید

بیدار شوید و دست از باور های غلط بردارید

تجربه دکتر آدلر، شباهت زیادی با تجربه یکی از بیماران چند سال قبل من دارد. او که یکی از تاجران شهر بود، باید در حضور جمعی درباره موفقیت فوق العاده ای که در زمینه فعالیت دشواری بدست آورده بود سخنرانی می کرد. صدای خوبی داشت و موضوع صحبتش هم مهم بود، اما جرات سخنرانی در مقابل غریبه ها را نداشت. علت اصلی ناراحتی او این بود که فکر می کرد قیافه جالبی ندارد، فکر می کرد به هیچ وجه به اندازه سایر مدیران موفق نیست. به همین جهت نمی تواند سخنرانی خوبی بکند و روی حضار تاثیر بگذارد. آنچنان این باور در او اثر کرده بود که هر وقت در برابر جمعی برای صحبت کردن قرار می گرفت رنج می برد. از روی اشتباه پیش خودش فکر می کرد که اگر بتواند قیافه اش را با عمل جراحی زیبایی تغییر دهد، اعتماد به نفس لازم را پیدا می کند. البته ممکن بود پس از عمل جراحی مشکلش حل شود، اما امکان بی تأثیر بودن هم وجود داشت.
تجربه ام نشان داده است که تغییرات جسمی، همیشه و لزوماً به معنای تغییر شخصیت نیست. وقتی پس از چند جلسه صحبت او را متقاعد کردم که به خاطر باور منفی است که نمی تواند در برابر جمعی بایستد و پیام مهمش را به آنها منتقل کند، مشکلش برطرف شد. باور منفی جای خود را به باور مثبت داد. پذیرفت که پیام مهمی را باید منتقل کند و اینکه هر قیافه ای هم که داشته باشد، هیچ کس جز او و به خوبی او نمی تواند این پیام را به حضار بدهد. به مرور این شخص یکی از بهترین سخنرانان دنیای تجارت شد. تنها باور و تصویر ذهنی او از خودش تغییر کرده بود.

از دست ندهید :   استفاده از قانون جذب کائنات برای رسیدن به آرزوها

نکته قابل توجه این است: آدلر، به خاطر باور کاذبی که از خود داشت هیپنوتیزم شده بود.
قدرت هیپنوتیزم، قدرت باور است.
اجازه بدهید در اینجا توضیح دکتر باربر را از «قدرت» هیپنوتیزم تکرار کنم:
«دیدیم که هیپنوتیزم شده ها، تنها پس از باور کردن صحبت های هیپنوتیزم کننده می توانند کارهای شگفت انگیزی کنند … وقتی هیپنوتیزم کننده روی بیمار به قدری کار می کند که درستی حرف هایش را باور کند، رفتار بیمار تغییر می کند، زیرا باور ها و افکارش تغییر کرده است.»

چه منابعی در ایجاد باور های ما نقش دارند؟

به این نکته توجه داشته باشید: مهم نیست که شما باور هایتان را چگونه و از کجا به دست آورده اید. ممکن است هرگز با یک هیپنوتیزم کننده حرفه ای روبرو نشده باشید. ممکن است هرگز رسماً هیپنوتیزم نشده باشید، اما اگر نظری را از خود، معلمین، والدین، دوستان، اگهی های تبلیغاتی و یا از هر منبع دیگری پذیرفته باشید، و اگر به درستی آن مطمئن باشید، برایتان همان تأثیر صحبت های هیپنوتیزم کننده را خواهد داشت.

نقش تبلیغات در هیپنوتیزم و شرطی سازی ذهن و ایجاد باور در مخاطب با استفاده از چهره های معروف

نقش تبلیغات در هیپنوتیزم و شرطی سازی ذهن و ایجاد باور در مخاطب با استفاده از چهره های معروف

تغییر نمرات با تغییر باور ها

پژوهش علمی نشان داده است که تجربه دکتر آدلر، هرگز اتفاقی و یا کمیاب نیست، بلکه عملاً در مورد اغلب دانش آموزانی که نمرات بد می گیرند صدق می کند.
پرسکات کلی، توانست با تغییر ذهنیت دانش آموزان دبستانی، سطح نمرات آنها را به طرز چشمگیری بالا ببرد. او، بعد از هزاران تجربه و سال ها تحقیق به این نتیجه رسید که نمرات ضعیف مدرسه تقریباً در تمامی موارد ناشی از برداشت و باوری است که دانش آموزان از خودشان دارند. این دانش آموزان عملاً تحت تأثیر تصوراتی مانند موارد ذکر شده در پایین قرار دارند.

  • من کودن هستم
  • شخصیت ضعیفی دارم
  • در درس ریاضی ضعیف هستم
  • ذاتاً در املای کلمات مشکل دارم
  • زشت هستم
  • در کارهای دستی بی استعداد هستم
  • و …
تغییر نمرات با تغییر باور ها

تغییر نمرات با تغییر باور ها

دانش آموزی با این طرز فکر و باورها باید هم نمره بد بگیرد تا دست کم به خود دروغ نگفته باشد. به طور ناخواسته، نمره بد گرفتن از جمله خصوصیات او می شود، و در نتیجه اگر نمره خوب بگیرد حتما «اشتباهی» رخ داده است و در این شرایط، حال و روزش شبیه کسی است که خود را آدم درست کاری می داند و دست به دزدی می زند.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 6 میانگین امتیاز: 3.8]

یک نظر در مورد «باور های غلط، قاتل موفقیت ها و استعداد ها هستند!»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *