زبان بدن در تعامل های مدیر و زیر دستان چقدر موثر است؟

زبان بدن در تعامل های مدیر و زیر دستان چقدر موثر است؟

زبان بدن در موقعیت‏ های همتا

تعامل با افراد همتا در جهان کسب ‏و کار می ‏تواند منشأ اختلافات، اطلاعات، مذاکرات، دلگرمی‏ ها یا هر چیز دیگری باشد. زبان بدن شما تأثیر زیادی بر روی ارزش و نتیجه این‏گونه مذاکرات و تعامل‏ها دارد. بنابراین مهم است که چگونه در مقابل شخص دیگر حضور یابید، پس باید به آن توجه کنید. اجازه دهید چند مثال را با هم مرور کنیم.

  • اختلاف: اگر با همتای خود اختلاف دارید سعی کنید زبان بدنتان کاملاً آزاد و خنثی باشد. شما نمی‏خواهید این‏گونه به دیگران القاء کنید که عقب کشیده یا مطیع هستید، از طرفی هم نمی‏خواهید دیگران شما را انسانی تهاجمی و غالب نسبت به دیگری بدانند. زمانی که رفتارهای غیرکلامی‏تان آشکار و پذیرفته شده باشد همتای شما آگاهانه یا غیرآگاهانه ممکن است از شما تقلید کند. این حالت هر دوی شما را در موقعیتی قرار می‏دهد که باعث می‏شود اختلافات و مسائل را نه به طور مخرب بلکه به طور سازنده حل ‏و فصل کنید.
  • اطلاعات: بسیاری از تعامل‏ ها با همتا به منظور به اشتراک گذاشتن یا جمع ‏آوری اطلاعات صورت می‏ گیرد. در این موقعیت‏ ها زبان بدن شما باید باعث شود تا طرف مقابل آزادانه اطلاعات را در اختیارتان قرار دهد. سرتان را تکان دهید تا به او بفهمانید که به صحبتش ادامه دهد و شما در حال گوش دادن هستید، یادداشت‏ برداری کنید و حالت چهره ‏تان را مشتاق نشان دهید. تمام این‏ها باعث می‏شوند تا بهترین نتیجه را از تعاملتان کسب کنید.
  • مذاکره: مذاکره، به خودی خود یک تعامل بده ‏بستان است. در مذاکره با کسی که با او اختلاف دارید، در حین مذاکره باید زبان بدنتان به جای این‏که غالب یا مطیع باشد، آشکار و حاکی از اعتماد به‏ نفس باشد. اگر رفتارهای غیرکلامی‏تان به این صورت باشد که بخواهید شخص مقابل را مغلوب سازید، بسیار مشکل می‏توانید به تفاهم برسید. رفتارهایی از قبیل اشاره کردن، خیلی نزدیک ایستادن یا لحن صدایی که خیلی خشن است می‏توانند دردسرساز شوند.
  • دلگرمی: زبان بدنتان گواه درستی کلامتان است. زمانی که شخصی نیاز به دلگرمی دارد به سوی شما می ‏آید اگر به او بگویید که برایش اهمیت قائلید و می‏ خواهید کمکش کنید، اما زبان بدنتان نشان دهد که بی‏ قرارید و می‏خواهید به کار دیگری بپردازید، شما در دلگرم کردن او موفق نخواهید بود. از طرفی دیگر اگر به او توجه کنید، با دقت به حرف‏هایش گوش دهید، وضعیت بدنتان را آزاد بگذارید و هنگام صحبت با او سرتان را تکان دهید می‏توانید تأثیر بسیار مثبتی روی آن شخص داشته باشید.
از دست ندهید :   سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی ؛ هرچه باید بدانید

نقش زبان بدن در تعامل ‏های مدیر با زیردست

تعامل‏ های مدیر با زیردست مهم‏ اند و بالقوه می‏توانند پیامدهای زیادی داشته باشند. اگر شما خیلی تهاجمی عمل کنید ممکن است انسانی متکبر و سلطه ‏جو تلقی شوید. اگر شما خیلی خوش‏ برخورد و انعطاف ‏پذیر عمل کنید ممکن است انسانی ضعیف تلقی شوید. گفتگوهای مربوط به اجرای وظایف شغلی، سخت و جدی‏ اند، زیرا از یک طرف بایستی به طور واضح ضرورت پیشرفت و بهبود فهمانده شود و از طرفی دیگر دلگرمی لازم داده شود که این پیشرفت و بهبود قابل دسترسی است. به خاطر این‏که در روابط بین مدیر و زیردست یک طرف دارای قدرت و موقعیت اجتماعی بالاتری نسبت به دیگری است، بنابراین آن شخصی که قدرت بیشتری دارد باید در مورد استفاده مناسب از این قدرت بسیار محتاط‏ تر عمل کند. حتی پیدایش برتری از طریق زبان بدن تهاجمی طوری ‏که زیردست رفتار غیرکلامی شما را به‏ عنوان تهدید یا استفاده نابجا از قدرت تلقی کند، می‏تواند باعث مشکلاتی شود.

نقش زبان بدن در تعامل ‏های مدیر با زیردست

نقش زبان بدن در تعامل ‏های مدیر با زیردست

هر وقت فکر کردید قرار است از این‏گونه تعامل‏ ها صورت گیرد است، سعی کنید ترتیبی دهید که در فضای باز انجام شود یا حداقل اگر در فضای بسته صورت می‏گیرد در اتاق را باز بگذارید. این کمک می‏کند تا تنها شما دو نفر در مقابل یکدیگر قرار نگیرید و دیگران هم به ‏عنوان شاهد حضور داشته باشند. وضعیت بدنتان خنثی و حرکاتتان آرام باشد. مهم نیست چقدر بحثتان داغ و پرشور و حرارت است. به خاطر داشته باشید شما به طور حقیقی یا مجازی در مسند قدرت نشسته‏ اید، بنابراین مسئولیت بیشتری متوجه شماست پس مطمئن شوید که رفتارهای غیرکلامی‏تان با گفته‏ هایتان مطابقت داشته باشند. گاهی اوقات ممکن است زیردست شما در دنیای کسب‏ و کار، انسانی ترسو، دارای عدم اطمینان یا بی‏ تجربه باشد. در این صورت زبان بدن شما، هم می‏تواند کمک کند تا زیردستتان اعتماد به‏ نفس و تجربه کسب کند، و هم می‏تواند همان یک ذره اعتماد به ‏نفسی هم که داشت را از او بگیرد. علائم غیرکلامی زیردستتان، از قبیل وضعیت بدن مطیع، صدای مردد و اشکال در برقراری ارتباط چشمی را بشناسید و برای ایجاد تفاهم، اعتمادسازی، دلگرمی دادن به او، و برقراری ارتباط آزاد و صادقانه، با علائم غیرکلامی خودتان پاسخ دهید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 0 میانگین امتیاز: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *