راه اندازی کسب و کار اینترنتی در ۱۹ قدم ساده

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

راه اندازی کسب و کار اینترتی سودآور، بسیار شیرین است. با راه اندازی کسب و کار اینترنتی می‌توانید حتی در خواب هم درآمد داشته باشید و هر روز صبح با بیدار شدن از خواب و چک کردن اس ام اس‌های بانک، ببینید که پولدارتر شده اید. این واقعا احساس فوق‌العاده خوبی است.

برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی موفق، باید گام‌های درستی بردارید. افراد بسیار زیادی هستند که وبسایت خود را راه اندازی می‌کنند یا حتی بر روی ایده خود سرمایه گذاری‌های بزرگی انجام می‌دهند، اما به دلیل مرتکب شدن اشتباهاتی، شکست می‌خورند.

در اینجا ۱۹ گام صد در صد ضروری برای شروع و به سود رسانی یک کسب و کار اینترنتی را با هم مرور خواهیم کرد. این گام ها نتیجه تجربیات عملی و همچنین تحقیقات بر روی کسب و کارهای اینترنتی موفق ایران و دنیا هستند:

فهرست

۱۹ گام برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی موفق:

 1. انتخاب حوزه فعالیت و بازار هدف
 2. مقدمات کارآفرینی
 3. هدف گذاری
 4. انضباط شخصی
 5. شناخت راه درست
 6. انتخاب برند
 7. انتخاب بستر مناسب
 8. تحقیقات و بررسی رقبا
 9. تهیه هاست و دامنه
 10. ایمیل بخش‌های مختلف
 11. تولید محتوا
 12. راه اندازی وبسایت
 13. حمل و نقل
 14. ای‌نماد
 15. درگاه
 16. ترافیک
 17. تبدیل
 18. فروش
 19. وفاداری

چگونه کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنیم؟

خیلی ساده! تنها کافی است ۱۹ قدم آسان زیر را بردارید. موفق باشید.

۱- انتخاب حوزه فعالیت و بازار هدف

۴ فاکتور اصلی در انتخاب حوزه درست برای فعالیت اینترنتی وجود دارند. با در نظر گرفتن این ۴ نکته، می‌توانید حوزه فعالیت خود را به درستی انتخاب کنید:

 1. علاقه شما چیست؟
  قطعا برای فعالیت مستمر و طولانی در یک حوزه، باید انگیزه زیادی داشته باشید. تقریبا هدف تمام افراد از راه اندازی کسب و کار اینترنتی، رسیدن به سود و پول است اما حوزه فعالیت درست، حوزه ای است که اگر به شما پولی پرداخت نکنند هم حاضر هستید تا در آن مشغول به فعالیت باشید.
 2. آیا خرید اینترنتی در این حوزه جا افتاده است؟
  فروش جواهرات به صورت اینترنتی کار ساده‌ای نیست. پیشنهاد نمی‌کنیم که در ابتدای راه به دنبال ساختن فرهنگ جدید باشید. بهتر است از فروش چیزهایی که قبلا امتحان خود را پس داده اند شروع کنید.
 3. بازار هدفتان چقدر پول دارند؟‌
  حوزه ای که انتخاب کرید، مخاطبانش پول کافی برای خرید از شما را دارند؟ به عنوان مثال اگر به دانشجویان خدمات می‌دهید، کار سخت‌تری در پیش دارید نسبت به زمانی که به مدیران خدمات بدهید. چراکه مدیران از دانشجویان پول بیشتری دارند و بنابراین راحت‌تر هم پرداخت می‌کنند.
 4. بازار هدف چقدر بزرگ است؟
  بازار هدف شما باید به اندازی کافی بزرگ باشد تا به تعداد کافی مشتری برای محصولات یا خدماتتان وجود داشته باشند. اگر تعداد افراد کمی متقاضی محصولات یا خدمات شما باشند، شانس رشدتان کاهش میابد. به عنوان مثال در اینستاگرام از روی تعداد فالورهای موضوعات مختلف می‌توانید تشخیص دهید که چقدر پر طرفدار هستند.

بسیاری از افراد این اشتباه را می کنند که ابتدا به دنبال تولید محصول رفته و سپس به فکر بازاریابی برای آن می‌افتند. شما باید درست برعکس این عمل کنید.

برای محصولاتتان مشتری پیدا نکنید، بلکه برای مشتریانتان محصول ایجاد کنید. یعنی نیازهای مشتری را بشناسید و سپس مطابق با آن‌ها محصولات و خدماتتان را ارائه کنید.

۲- مقدمات کارآفرینی

شما می‌خواهید یک کسب و کار اینترنتی ایجاد کنید. پس شما یک کارآفرین هستید. یک کارآفرین باید عادات و شخصیت کارآفرینی داشته باشد. چیزی که می‌تواند شما را در کسب و کار موفق کند، شخصیت شماست نه تکنیک های موفقیت!

پیشنهاد می کنم برای آشنایی با روحیات یک کارآفرین موفق مقاله «کارآفرینی چیست و کارآفرین کیست؟» را مطالعه کنید.

از دست ندهید :   چگونه در خانه پولدار شویم؟ دستورالعمل کامل!

۳- هدف‌گذاری

اگر می‌خواهید در کارآفرینی موفق باشید، باید به شدت هدف‌گذار بوده و هدف‌گذاری‌هایی با زمان‌بندی دقیق و نتایج قابل سنجش داشته باشید.

به عنوان نمونه هدفتان می‌تواند این باشد که در ۶ ماه آینده ۱۵۰ هزار نفر عضو سایتتان شوند. این یک هدف‌گذاری دقیق همراه با نتیجه‌ای قابل سنجش است. حالا می‌دانید باید چه کارهایی انجام دهید تا به این هدف برسید و می‌توانید برای رسیدن به این هدف برنامه ریزی کرده و نقشه راه رسیدن به آن را ترسیم کنید.

پیشنهاد می کنم مقاله «راه‌کارهای هدف‌گذاری عالی» را از دست ندهید.

۴- انضباط شخصی

با اینکه در مقوله کارآفرینی در مورد ویژگی‌های یک کارآفرین موفق به طور کامل صحبت کرده ایم اما خواستم تاکید مجددی روی مقوله مهم «انضباط شخصی» داشته باشم. چرکه تنها با کمک همین یک مهارت می‌توانید به موفقیت‌های بزرگی برسید.

در این مورد حتما مقاله «انضباط شخصی، کلید موفقیت» را مطالعه کنید.

۵- شناخت راه درست

قطعا برای شروع هر کسب و کاری نیاز به شناخت و آشایی با آن دارید. برای این منظور باید ببینید برای رسیدن به هدفی که در نظر گرفته‌اید، کدام راه مناسب‌تر است.

می‌توانید کسانی که قبل از شما این کار را با موفقیت انجام داده اند پیدا کرده، مسیرشان را تحلیل کنید و یا با خودشان صحبت کنید.

همینطور می‌توانید از متخصصان بازاریابی اینترنتی مشورت بگیرید.

۶- انتخاب برند

حالا زمان آن رسیده برای کسب و کار خود یک برند درست انتخاب کنید. برند مناسب باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • نام دامنه آن آزاد باشد و بتوانید سایت و ترجیحا حساب های شبکه اجتماعی با آن اسم داشته باشید.
 • ساده باشد و راحت به خاطر سپرده شود.
 • از رقبا متفاوت باشید. برندهای رقیب را بررسی کنید و سعی کنید تا از آن‌ها متفاوت باشید.
 • لوگو را متصور شوید. بتوانید به سادگی لوگو برای برندتان انتخاب کنید. مانند کمپانی اپل.
 • روح کسب و کار شما را داشته باشد. یعنی از روی نام برندتان مشخص باشد که کسب و کارتان در چه زمینه‌ای است.

۷- انتخاب بستر مناسب

چه بستری برای کسب و کار اینترنتی شما مناسب است؟ باید برای کسب و کارتان یک وبسایت داشته باشید؟ اپلیکیشن گزینه بهتری است؟ یا هر دو؟

اگر نیاز به اپلیکیشن دارید، پیشنهاد می‌کنم کار را به یک متخصص بسپارید و یا با یک متخصص در زمینه طراحی اپلیکیشن موبایل شریک شوید.

اما اگر فقط به فروشاه اینترنتی نیاز دارید، گزینه‌های زیادی پیش رو دارید که می توانید در مقاله «چگونه کسب درآمد اینترنتی مطمئن داشته باشیم» به طور کامل آن‌ها را مطالعه و بررسی کنید.

بهترین راه برای ساخت یک فروشگاه اینترنتی ارزان و حرفه ای، استفاده از سیستم مدیریت محتوای «وردپرس» است. وبسایت ما نیز با همین سیستم ساخته شده است. اما اگر نیاز به امکانات پیچیده تری دارید، شاید بهتر باشد با یک متخصص مشورت کنید.

۸- تحقیقات و بررسی رقبا

چرا باید از شما خرید کنند؟ اگر از رقبایتان مخصولات یا خدماتتان را سریع تر، ارزان تر و ساده تر ارائه کنید، می توانید از آن ها جلو بزنید.

بری رقابت نیاز نیست تا به تمام بازار خدمات بدهید. اگر سرمایه زیادی ندارید، بهتر است یک گوشه بازار را انتخاب کنید و محصولات و خدماتتان را صرفا برای آن‌ها ارائه کنید.

الو پیک سیستم خدمات پیک آنلاین به گفته خودش ۸۰ درصد بازار را در دست دارد. اما شرکت اسپید به عنوان رقیب او تمرکزش را بر روی راه‌کارهای سازمانی گذاشت و وارد رقابت با الوپیک نشد. اشتباهی که بسیاری دیگر از رقبا کردند و نتوانستند سهم زیادی از بازار را بگیرند و شکست خوردند. اما اسپید با یک استراتژی درست، موفق شد.

از دست ندهید :   ۹ دلیل برای اینکه کسب و کار اینترنتی شما رشد نمی‌کند!

۹- تهیه هاست و دامنه

هاست چیست؟ فضایی است که شما اجاره می‌کنید تا اطلاعات سایتتان را روی آن قرار داده و مخاطبانتان از آن طریق می‌توانند به سایتتان دسترسی داشته باشند. در حیقت شما یک کامپیوتر همواره متصل به اینترنت را اجاره کرده و دیگران با اتصال به آن، محتویات سایتتان را می‌بینند.

هاست و دامنه برای داشتن وبسایت ضروری هستند و قیمت بسیار پایینی هم دارند. اگر نام برندتان را به درستی انتخاب کرده باشید، مشخص است که چه دامنه ای باید تهیه کنید. تهیه دامنه ir کمی دشوار تر از دیگر دامنه‌ها مانند com است. بهتر است که هر دو این ها را برای برندتان تهیه کنید.

قیمت هاست از رایگان تا قیمت های بالا قابل تهیه است. بسته به اینکه چند نفر به طور همزمان قرار است در سایت شما آنلاین باشند و چقدر فضا برای ذخیره سازی داشته باشید و … قیمت ها متفاوت خواهد بود.

موقعیت هاست نیز در قیمت و سرعت آن موثر است. هاست‌های ایران، برای کاربران ایرانی سریع‌تر لود شده و قیمت بالاتری نیز دارند.

۱۰- ایمیل بخش های مختلف

حالا زمان آن رسیده تا برای بخش های مختلف کسب و کار اینترنتی خود ایمیل های رسمی ایجاد کنید.

مثلا برای بخش فروش: sales@yourdomain.com

پشتیبانی: support@yourdomain.com

اطلاع رسانی: news@yourdomain.com

و …

این کار از طریق پنل هاست شما قابل انجام است.

۱۱- تولید محتوا

تولید محتوا یکی از بهترین راوش‌ها برای جذب مشتری در اینترنت است. وبسایت دیجی‌کالا با بخشی به نام نقد و بررسی بیشتر مخاطبان خود را به دست آورد. اوایل مردم فقط برای نقد و بررسی به این سایت مراجعه می‌کردند. اما کم‌کم با جلب اعتماد مراجعان، فروش سایت بیشتر و بیشتر شد.

تولید محتوا، می‌تواند در فرمت‌های مختلفی مانند محتواهای ویدیویی، اینفوگرافیک‌ها، محتوای متنی، پادکست و … باشد.

اگر سرمایه زیادی ندارید، باید برای این بخش زمان و انرژی زیادی قرار دهید تا کسب و کارتان رشد پیدا کند. اگر بخواهید روی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO) به طور اصولی کار کنید، تولید محتوای ارزشمند یکی از فاکتورهای اصلی است.

۱۲- راه اندازی وبسایت

در قدم ۷ تصمیم گرفته‌اید که چه سیستمی برای کسب و کارتان مناسب‌تر است. اکنون زمان آن رسیده که اقدام کنید. یا خودتان سیستم را راه اندازی کنید و یا از یک متخصص بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

متخصصان معمولا خوش قول نیستند و زمان تحویل نسبتبه چیزی که توافق شده مدت زیادی فاصله دارد.  پس این مورد را با جدیت پیگیری کنید.

۱۳- حمل و نقل

اگر محصولات فیزیکی می‌فروشید، باید بتوانید آن‌ها را به دست مشتریانتان برسانید.

برای تحویل بسته هایی که در همان شهر خودتان هستند، می توانید با یک پیک موتوری قرار داد بسته تا کار توزیع را انجام دهند. در تهران سیستم خدماتی اسپید برای حمل این بسته‌ها باکیفیت و قیمت مناسب عمل می‌کند.

اگر مشتریان شما در شهر دیگری هستند، می توانید از تیپاکس، پست یا هر سیستم دیگری استفاده کنید.

لازم است در مورد این سیسم ها تحقیق کرده و در انتخاب آن‌ها وسواس به خرج دهید. چون ماموران این سیستم‌ها هستد که بسته را به مشتریانتان تحویل خواهند داد. نظم و رفتار آن‌ها با مشتری فوق‌العاده مهم است.

بعد که کسب وکارتان گسترش پیدا کرد، می‌توانید برای خودتان پیک و وانت استخدام کنید و یا این کار را برون سپاری کنید.

۱۴- دریافت ای‌نماد

ای‌نماد به کسب و کار شما اعتبار می‌بخشد. ای‌نماد مجوزی است که برای گرفتن درگاه پرداخت مستقیم بانکی روی سایت به آن نیاز دارید و مشخصات صاحب وبسایت را به مشتریان نمایش می‌دهد. از طریق این مجوز احتمال کلاه برداری و سو استفاده در خرید‌های اینترنتی کاهش یافته و مشتری می‌تواند راحت‌تر اعتماد کند.

از دست ندهید :   زندگی جدیدت چقدر می ارزد؟

برای اخذ این مجوز باید به سایت نماد اعتماد الکترونیکی مراجعه کرده و فرم هایی را پر کنید.

۱۵- درگاه پرداخت

برای داشتن درگاه پرداخت آنلاین نیازی نیست حتما ای‌نماد داشته باشید. اگر ای‌نماد داشته باشید می‌توانید از هر بانکی درخواست درگاه پرداخت اینترنتی کنید. اما اگر ای‌نماد ندارید، باید از درگاه‌های پرداخت واسط، مانند: زرین پال و بیت پی استفاده کنید.

مجوز ای‌نماد نیاز به تمدید‌های دوره‌ای دارد و هرگاه این تمدید به تاخیر بیفتد، درگاه پرداخت شما قطع خواهد شد. اما هیچ نیازی به تمدید این درگاه‌های پرداخت واسط نیست.

برای گرفتن درگاه پرداخت مستقیم از بانک ممکن است چندین روز زمان لازم باشد، اما درگاه واسط را می توانید در عرض چند ساعت تهیه کرده و فروش را آغاز کنید.

۱۶-ترافیک

ترافیک همان افرادی هستند که وارد سایت شما می شوند. جذب ترافیک از هر راهی ممکن است اتفاق بیفتد. ممکن است از جستجوی گوگل، دیدن ویدیو شما، دیدن بنر تبلیغاتی شما و یا وارد کردن مستقیم آدرس سایتتان اتفاق بیفتد.

ترافیک در اینترنت از دو نوع رایگان و پولی است. یا باید برای جذب مخاطبانتان پول بدهید یا با تولید مختوای ارزشمند به صورت رایگان آن ها را وارد سایت خود کنید.

۱۷- تبدیل

۹۵ درصد از این ترافیک ورودی، دیگر هرگز به سایت شما بر نمی‌گردند. شما باید این ترافیک را تبدیل کنید به خریدار. اما چطور؟

باید با استفاده از روش های بازاریابی اینترنتی، ایمیل مخاطبان را بگیرید تا بتوانید با آن ها در تماس بوده و مطالب و محصولات جذاب سایت خود را از طریق ایمیل برای آن ها ارسال کرده، اعتمادشان را جلب کنید تا در نهایت از شما خرید کنند.

اینجاست که به مهارت کلیدی ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی نیاز پیدا می کنید و باید آن را بیاموزید.

۱۸- فروش

همانطور که گفتم فروش نیاز به جلب اعتماد دارد. بیشتر کاربران از یک سایت اینترنتی خرید نمی‌کنند چراکه فکر می‌کنند هیچ محصولی برایشان ارسال نخواهد شد و سرشان کلاه خواهد رفت.

سعی کنید به طور مرتب برای کاربرانتان ایمیل ارسال کنید، از پشت صحنه کارتان آن ها را آگاه کنید و تجربه‌های مشتریان قبلی را از طریق ویدیو منتشر کنید تا جلوه واقعی‌تری به کسب و کارتان ببخشید.

۱۹- وفاداری

فروش اول را انجام دادید اما سخت ترین فروش، فروش دوم است. اگر کارتان را در فروش اول خوب انجام بدهید، فروش‌های بعدی اتفاق خواهند افتاد و اینگونه است که کسب و کارها رشد می‌کنند و بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند.

سعی کنید احساس فوق‌العاده به مشتری خود انتقال بدهید تا برای خرید‌های بعدی بازهم به شما مراجعه کند.

اگر مشتری سفارش را سریع‌تر و ساده‌تر تحویل بگیرد، اگر مامور تحویل سفارش برخورد خوبی داشته باشد، اگر جنس معیوب را به سرعت تعویض کنید و خدمات خوبی بدهید، شک نکنید که مشتری را وفادار کرده اید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *