زبان بدن متناقض و عکس العمل دیگران

زبان بدن متناقض و عکس العمل دیگران

زبان بدن مشابه، برداشت‏های متفاوت

بسته به محیط و شرایط محیطی، زبان بدن مشابه می تواند معانی کاملاً متفاوتی داشته باشد. ممکن است این حالت زمانی پیش بیاید که شما در یک محیط ناآشنا قرار بگیرید و از ارتباطات مردم آنجا مطلع نباشید. یا زمانی که افراد اطراف شما برداشت متفاوتی نسبت به برداشت شما از یک شرایط محیطی دارند. همچنین اختلافات فرهنگی، تفاوت های جنسیتی و تفاوت های سنی بر روی برداشت های صورت گرفته از زبان بدن تأثیر می گذارند.

زبان بدن مشابه، برداشت‏های متفاوت

زبان بدن مشابه، برداشت‏های متفاوت

به عنوان مثال، اگر مردی در محیط کاری درحالی که صاف و محکم ایستاده است با قاطعیت حرف بزند، اغلب دیگران او را شخصی لایق، با ارزش و قوی می دانند. اگر زنی اینگونه رفتار کند او را شخصی پررو، پرخاشگر و بد برخورد به حساب می آورند. حالا اگر همین مرد وزن این رفتار را در یک محیط نظامی بروز دهند هر دوی آن ها اشخاصی لایق و کارآمد قلمداد می شوند.

مثال دیگر، شما به تعدادی دانش آموز درس می دهید، ناگهان متوجه دانش آموزی می شوید که دستانش را روی هم انداخته، قوز کرده و خسته به نظر می رسد. شما با دیدن این صحنه نتیجه می گیرید که او به درس گوش نمی دهد. سپس در همان روز شما از کنار سالن استراحت باشگاه عبور می کنید و همین دانش آموز را با همان حالتی که سر کلاس دیدید دوباره می بینید. این بار برداشت شما این است که این دانش آموز از چیزی ناراحت است که این قدر خسته و شاید ناامید به نظر می رسد. شما در واقع یک زبان بدن را در دو محیط و شرایط محیطی مختلف مشاهده کرده و دو برداشت متفاوت داشته اید.

گاهی اوقات تفاوت ها در محیط و شرایط محیطی مانند این مثال کاملاً واضح و آسان نیست. مثلاً پلک زدن را در نظر بگیرید. پلک زدن سریع معمولاً نشان می دهد که شما عصبی هستید و یا قصد فریب کسی را دارید و این تقریباً در همه شرایط مصداق دارد مگر آن که دلیل فیزیکی مشخصی برای این رفتار وجود داشته باشد. ولی اگر دلیل مشخصی نتوانیم بیابیم، چه کنیم؟ مثلاً استفاده از برخی داروها عوارض جانبی دارد که یکی از آنها پلک زدن سریع است. این چیزی نیست که قابل مشاهده باشد و شما بتوانید فوراً به آن پی ببرید.

از دست ندهید :   زبان بدن در فرهنگ های دیگر

زمانی که زبان بدن و شرایط محیطی در تناقض‏اند

وقتی زبان بدن و شرایط محیطی در تناقض‏اند، بیشتر افراد به طور پیش فرض به زبان بدن بیشتر اعتماد می کنند و ارزش بیشتری برای آن قائل اند. چرا؟ زیرا به طور کلی انسان ها با واژگان و کلمات خیلی راحت تر می توانند بازی کنند و از آنها به نفع خود استفاده کنند، ولی از زبان بدن خیر، چرا که استفاده از واژگان امری است آگاهانه و ارادی که انسان بر روی آن ها کنترل دارد ولی زبان بدن معمولاً ناآگاهانه و خارج از کنترل است. بنابراین سخن شما ممکن است یک چیز، اما زبان بدن شما چیز دیگری بگوید.

افراد معمولا بیشتر از آن که به سخنانتان توجه کنند به زبان بدن شما توجه می کنند. البته اینگونه نیست که تمام مردم به زبان بدن شخصی که با او صحبت می کنند توجه کنند، چون ممکن است اصلا با زبان بدن آشنایی نداشته باشند و یا ممکن است از قبل دید مثبتی نسبت به آن شخص داشته و به زبان بدن او توجهی نکنند.
در حالت دوم، یعنی داشتن دید مثبت نسبت به طرف مقابل، شخص نمی تواند به خاطر داشتن این نوع نگاه، به نکات منفی پیامی که از طرف مقابل دریافت می کند پی ببرد یا در حالت خوش بینانه حداقل برای مدتی، متوجه پیام های متناقض آن شخص نمی شود.

اگر در محیطی که زبان بدن شما اتفاق می افتد، افراد حاضر در آن محیط زبان بدنتان را مناسب و نرمال ندانند، برای درک بیشتر و پی بردن به تناقضی که زبان بدن شما نشان می دهد، به ۳ شکل عمل می کنند:

  • گیج می شوند و نسبت به شما و آنچه در حال اتفاق افتادن است نامطمئن هستند.
  • سعی می کنند که با بررسی اطلاعات دیگر و سرنخ های دیگری که ممکن است در تضاد به وجود آمده نقش داشته باشند، به واقعیت پی ببرند.
  • وقتی نتوانند توضیحی برای رفتار شما پیدا کنند، عکس العمل منفی در مقابلتان نشان می دهند.
زمانی که زبان بدن و شرایط محیطی در تناقض‏اند

زمانی که زبان بدن و شرایط محیطی در تناقض‏اند

البته ممکن است بعضی وقت ها به طور عمدی زبان بدن و شرایط محیطی در تناقض باشند. مثلاً هنگامی که در مورد یک مسئله به حالت طعنه آمیز و کنایه رفتار می کنیم همیشه نوع زبان بدن ما، حرکت، لحن صدا و غیره متناقض با آن موقعیت خاص است.

از دست ندهید :   زبان بدن و ارتباط غیر کلامی در کودکان دبستانی

پیدایش تضاد بین شرایط محیطی و زبان بدن غیرقابل اجتناب است و روش معلوم و مشخصی برای تشخیص برداشت دیگران از این تضاد و چگونگی تجزیه و تحلیل آن ها وجود ندارد. اگر شما فرستنده پیام هستید به نفعتان است تا این تضادها و تناقض ها را تا جایی که امکان دارد به حداقل برسانید و اگر گیرنده پیام هستید سعی کنید تضاد دریافت شده را بدون حدس و گمان یا عقاید بی پایه و اساس مورد تجزیه و تحلیلی قرار دهید.

نکات کلیدی در تحلیل زبان بدن

اولین عاملی که من آگاهانه برای تجزیه و تحلیل هرگونه ارتباط به آن نگاه می کنم بافت (شرایط محیطی) است و هیچ چیزی مهمتر از آن نیست.

عامل دیگر موجود در بافت، رویداد است.
مثلاً چرا آن شخص در آن مکان است؟ زیرا مجبور است که آنجا باشد، زیرا آنجا مهمانی برپا کرده اند، زیرا دعوت شده است، آنجا کار می کند، از آنجا دیدن می کند، زیرا به دنبال شریک می گردد، کوتاه یا درازمدت و یا می خواهد راحت باشد، این قالب ثانویه یا کوچک تر بافت است. این به آن معناست که قالب کوچکتر به اندازه قالب اصلی شامل همه چیز نمی شود.

بنابراین افراد در دو قالب مهم با «کجا» و «چرا» قرار می گیرند و این دو قالب چیزهای زیادی در مورد آنان برای شما بازگو می کنند.

هر فردی در هر مکانی به خاطر وجود دلیلی در آن مکان است. ممکن است آنها آرزو می کردند که در جای دیگری می بودند اما در اغلب موارد این انتخاب خودشان بوده که در آن مکان قرار بگیرند و با این کارشان قصد داشته اند تا نشان دهند که می خواهند کاری را انجام دهند.

از دست ندهید :   یک تکنیک قدرتمند برای دستیابی به آرامش

برای نمونه، خانمی را تصور کنید که جمعه شب با این که دوستانش در کافی شاپ هستند اما به دلایلی ترجیح می دهد که به آنجا نرود و در خانه با شوهرش بماند. حالا به چه دلیلی ترجیح داده تا درخانه بماند ما از آن مطلع نیستیم فقط می دانیم که او آنجا نرفته است.

تمام این حقایق در خواندن زبان بدن افراد مهم اند، بگذارید آن را برایتان روشن کنم.

نکات کلیدی در تحلیل زبان بدن

نکات کلیدی در تحلیل زبان بدن

آیا تاکنون در جایی بوده اید که دوست نداشته اید آنجا باشید؟ مطمئناً بله. همه ما می دانیم با این که نمی خواستیم در این مکان یا این رویداد حضور داشته باشیم اما توافق کرده ایم تا حضور به هم رسانیم.

به احتمال زیاد وقتی در موقعیتی قرار می گیرید که راحت نیستید هر چقدر بیشتر معذب باشید بیشتر آن را نشان می دهید. به عبارتی دیگر شما ناآگاهانه و بدون قصد علامات و اطلاعاتی را ارسال می کنید که نشان می دهد از جایی که در آن قرارگرفته اید خرسند و راضی نیستید. شما نمی خواهید آن را نشان دهید اما زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی تان به طور ناخودآگاه آن را برملا می کند درحالی که شما کاملاً از آن بی خبرید. اکثر مردم از علائم و اطلاعاتی که با زبان بدن یا ارتباط غیرکلامی شان ارسال می کنند بی خبرند.

من همواره می گویم که شرایط محیطی همه چیز است، این مطلب فقط در حد حرف نیست، بلکه قبل از تجزیه و تحلیل هر چیزی و قبل از این که توسط چیزی تحت تأثیر قرار بگیرم ابتدا به شرایط محیطی توجه می کنم و این بزرگ ترین قسمت راز زبان بدن است.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 0 میانگین امتیاز: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *