برنامه ریزی به شیوه ی ثروتمندان!

برنامه ریزی به شیوه ی ثروتمندان!

برنامه ریزی ثروتمندان

برنامه ریزی، طرح ریزی یا اندیشیدن از پیش، فرآیندی است برای رسیدن به هدف که از 3 بخش کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت تشکیل شده است. فردی که می خواهد ثروتمند باشد، می کوشد هدف های خود را مشخص کند و برای رسیدن به آن ها از برنامه ریزی کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت، مانند حلقه های زنجیر استفاده می کند. این برنامه ریزی باید دو ویژگی داشته باشد.

نخست اینکه برنامه ریزی باید از آخر به اول، یعنی معکوس باشد. افراد ثروتمند، نخست، تصویری کامل و دقیق از آنچه میخواهند در ذهن خود پرورش می دهند. سپس از آن تصویر آغاز می کنند و به سمت حال حلقه های زنجیر برنامه ریزی را کامل می کنند. آنان چندین بار از آخر به اول و از اول به آخر را با وسواس مرور می کند تا در نهایت، به برنامه ای حرفه ای و رویایی و عملی برسند؛ البته در حین اجرا نیز می توان برنامه را اصلاح کرد.

نکته مهم این است که ثروتمندان یا در کل ، افراد موفق، ابتدا می دانند که چه می خواهند و تصویر را تمام و کمال در ذهن خود پرورش می دهند. سپس از آخر به اول به صورت معکوس برنامه ریزی می کنند. از افراد ثروتمند بسیاری درباره ی این تصویر و اهمیت آن پرسیده ام. خلاصه ی پاسخ های آن ها این است که باید بدانیم چه می خواهیم، حتی با جزئیات و باید زمان معقولی هم برای رسیدن به آن مشخص کنیم. همیشه تصویر اهداف و خواسته هایمان در ذهنمان باشد تا با کوچک ترین مشکلی از راه صحیح منحرف نشویم، انرژی خود را از دست ندهیم و خدای ناکرده تساهل و تنبلی بر ما مسلط نشود.

از دست ندهید :   استقلال مالی چیست؟

دومین ویژگی مهم برنامه ریزی، اصل مکتوب بودن است. اهداف و برنامه هایی که مکتوب نیستند به هیچ دردی نمی خوردند. باید نوشت. در خودِ نوشتن قدرتی نهفته است که باید از آن کمک گرفت. روزی ثروتمندی ترک در استانبول به من نکته ای گفت که بسیار آموزنده است:

«هر ایده در سه مرحله شکل می گیرد: نخست در ذهن، دوم روی کاغذ و سوم در دنیای بیرون.»

این سه مرحله را باید به ترتیب انجام دهیم. این جمله دقیقا در جهت جمله معروف جیم ران است:

«تغییرات درون و سپس نتایج بیرون»

چگونه است که منزل و اتوموبیل و حساب بانکی پر پول می خواهیم؛ ولی به فکر تغییرات درونی نیستیم؟ آیا برای رسیدن به اهداف برنامه ریزی کرده ایم؟  آیا ذهن ما آماده است؟ آیا روی کاغذ نوشته ایم؟ آیا برای تحقق آن ها در دنیای بیرون تلاش کرده ایم؟ و آیا برنامه داریم؟ این جمله ها کلید موفقیت ماست. باید با آن ها مانند گنج رفتار کنیم و با عمل کردن به آن ها خود را در راه صحیح موفقیت مالی قرار دهیم.

در کشورمان ایران، بازرگان موفق دیگری بود که از نزدیک با او کار می کردم. می دیدم که هر روز، بیشتر اوقات در حال مطالعه و تفکر است و سپس نوشتن. هر روز برگه ای کاغذ داشت که کارهای مهم آن روز را روی آن می نوشت. وی روز خود را پیش از آن که آغاز کند، روی کاغذ تمام می کرد. کتاب های مربوط به تجارت و بازرگانی را طوری می خواند و درباره ی هر پاراگراف آن تعمق می کرد که گاهی او را در قامت یک فیلسوف می دیدم. کتاب ها و روزنامه های اقتصادی را کلمه به کلمه می خواند، درباره ی آن ها تمرکز کرده و با دیگران مشورت می کرد. جالب است بدانید که از دلِ نوشتته ها و مشورت ها، به ایده های خوبی می رسید که می دیدم مدت ها درباره ی آن ها روی کاغذ کار می کند. هر ماه یک ایده تجاری خوب از دل این وسواس بیرون می آمد که به سرعت به خرواری از ثروت و پول تبدیل می شد.

از دست ندهید :   وضعیت اقتصادی ایران در حال حاضر چقدر در موفقیت ما موثر است؟

همیشه با خودم می گویم این همه کتاب درباره ی امور بانکی، مقررات بازرگانی، مدیریت و روزنامه های اقتصادی وجود دارد. آیا ما به آن ها توجه می کنیم؟ آیا با دقت آن ها را مطالعه می کنیم؟ آیا درباره ی آن ها تفکر می کنیم تا به ایده برسیم؟ یادم هست ایشان با خواندن کتابی درباره ی امور بانکی و تکمیل اطلاعات خود درباره ی اسناد اعتباری که به «ال سی» معروفند، همچنین ترکیب آن با ضمانت‌نامه های بانکی و قوانین دیگر به نوعی چرخه ی تولید ثروت رسید که باورکردنی نبود. وی آن را با مهارت خاصی در بانک ها اجرا کرد و توانست میلیاردها تومان وام بگیرد و اشتغال ایجاد کند. بله، انسان، به فکر و هوشش انسان است نه به هیکل و توان جسمی اش.

از دست ندهید :   فکر کنید و ثروتمند شوید!

وارن بافت یکی از مردان ثروتمند جهان است که ثروت خود را از طریق بورس اوراق بهادار به دست آورده است. یکی از عادت های او این است که هر سال نامه ای طولانی خطاب به مدیران شرکت و سهامدارانش می نویسد.

در آن نامه ها می کوشد اصول سرمایه گذاری و خواسته هایش را به همراه رهنمودهایی برای آینده بنویسد. او نیز از اصل مکتوب بودن و نوشتن استفاده می کند تا انرژی رسیدن به خواسته هایش را افزایش دهد. به راحی می توانید با جستجو در گوکل و اینترنت به نامه های او دست پیدا کنید و با خواندن آن ها مطالب جالبی از اصول سرمایه گذاری بیاموزید. او هم این قاعده را می داند و رعایت می کند که هر ایده در سه مرحله شکل می گیرد؛ اول در ذهن، دوم روی کاغذ و سوم در دنیای بیرون.
این ها اصولی هستند که ثروتمندان رعایت می کنند و رازهای آن را می دانند.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 9 میانگین امتیاز: 3.6]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *