وضعیت بدن و زبان بدن متناسب آن

وضعیت بدن و زبان بدن متناسب آن

وضعیت بدن و زبان بدن

اکثر ما فکر میکنیم ارتباط برقرار کردن؛ همان ارتباط کلامی یا به عبارتی حرف زدن است، ولی باید بدانید بیشتر ارتباط بین افراد از طریق زبان بدن آنهاست. در واقع بیش از 90درصد آنچه فرد مقابلتان در ازتباط از شما دریافت میکند به صورت غیرکلامی است. بخش عمده ای از این ارتباط غیر کلامی را زبان بدن شما تشکیل میدهد و تنها حدود 10 درصد ارتباطتان از طریق گفتار و کلامتان به فرد مقابل منتقل میشود. زبان بدن میتواند وضعیت درونی و واقعی فرد را آشکار کند. برای مثال میتواند خشم، خستگی، آرامش و … را نشان دهد. زبان بدن در واقع شامل تمام حرکات ارادی و غیر ارادی شما میشود، از حالتها و حرکات صورت شما گرفته تا تماس چشمی، ژستها، مدل ایستادن و… 

وضعیت بدن و زبان بدن

وضعیت بدن و زبان بدن

وقتی صحبت از وضعیت بدن می شود، بسیاری از افراد فکر می کنند که باید صاف بایستند، شانه هایشان را عقب کشیده و بالا را نگاه کنند؛ این یک دیدگاه کلی در مورد توصیف وضعیت بدن است، اما حالت های مهم جزئی تری در مورد وضعیت بدن وجود دارد که شامل موارد زیر می شوند:

  • وضعیت سر: متمایل به بالا، متمایل به پایین، متمایل به طرف
  • وضعیت شانه: جلو، عقب، به سمت بالا، متمایل به یک سمت، افتاده
  • وضعیت دست: ثابت، بالا، پایین، جلو، صاف، خم، روی هم
  • وضعیت مفاصل لگن (باسن) و پاها: صاف و تراز، انداختن وزن به یک طرف، یک از زانوها خم، باسن به هر یک از طرفین کج شده یا به هر یک از طرفین چرخیده باشد، پاها روی هم.
وضعیت بدن و زبان بدن

وضعیت بدن و زبان بدن

روشی که شما این وضعیت های مختلف را با هم ترکیب می کنید و به کار می برید معنی و تأثیر پیامتان را تغییر می دهد.
برای مثال، اگر سعی می کنید هنگام مصاحبه ی شغلی روی مصاحبه کننده تأثیر خوبی بگذارید، یا هنگام گفتگو با شخصی از صحبت کردن لذت ببرید، بهتر است که از وضعیت بدن او تقلید کنید؛ یعنی هر وضعیتی که بدن او داشت، آن را به خود بگیرید.

از دست ندهید :   کسب درآمد در منزل؛ 5 گام تست شده برای ثروتمندی

زمانی که زیرکانه از وضعیت بدن طرف مقابل تقلید می کنید احساس تفاهم، توافق و خوش مشتربی تان را در شخص مقابل القاء می کنید. از طرف دیگر، زمانی که دوست ندارید توجه شخص مقابل را به خود جلب کنید و قصد دارید به گفتگو خاتمه دهید، وضعیت بدن خود را درست مخالف وضعیت بدن آن شخص قرار دهید. ممکن است پشتتان را به او برگردانید، دست به سینه شوید، شانه هایتان را پایین بیندازید، سرتان را پایین تر بیاورید و به او نگاه نکنید. وضعیت بدن تأثیر زیادی بر روی برداشت های اولیه ی طرف مقابل نسبت به شما دارد.

از دست ندهید :   نقش صدا در زبان بدن

تصور کنید برای یک جلسه ی کاری وارد اتاقی می شوید که از قبل دو نفر در آن اتاق هستند، یکی از آنها صاف نشسته و دستانش را روی میز قرار داده است و دیگری در حالی که روی صندلی به عقب خم شده، دستش را زیر چانه اش قرار داده است. برداشت اولیه ی شما از شخص اول و دوم چیست؟

نقش فاصله و حرکت در زبان بدن

حرکت عنصری از زبان بدن است که تعداد زیادی از افراد قدرت و انعطاف پذیری آن را درک نمی کنند. حرکت می تواند حس علاقه و صمیمیت، قدرت و برتری، ارسال علامت یا عدم ارسال آن را به وجود آورد و باعث به وجود آمدن انواع واکنش های فیزیکی و احساسی از طرف مقابل شود. مثلاً وارد بازار می شوید، شخصی را می بینید که به طرفتان می آید، اگر آن شخص در فاصله ی مشخصی دور از شما بایستد احساس خطر نمی کنید و حضورش را تهدید به حساب نمی آورید، اما اگر به شما نزدیک شود ممکن است از او دور شوید یا به این حرکتش اعتراض کنید.

از دست ندهید :   زبان بدن ناخودآگاه چیست؟

زمانی که به طرف شخصی در حال حرکتیم چه فاصله ای را باید نسبت به او رعایت کنیم تا برداشت صحیحی از نیت حرکت ما در او ایجاد شود؟ این فاصله بسته به شخص، فرهنگ و شرایط محیطی بسیار متفاوت است. دو نفر که از هم کدورت دارند، اگر یکی از آنها به سمت دیگری حرکت کند احتمالاً این حرکت از سوی شخص دیگر تهاجمی تلقی می شود. اگر همان دو نفر وقتی با هم گفتگو می کنند عواطف و احساستشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند، همان حرکت قبلی حالت حمایتی و دلگرم کننده به خود می گیرد. حرکت کردن می تواند ابزار خوبی برای نشان دادن صمیمیت با حاضران باشد.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 0 میانگین امتیاز: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *