یک تمرین عملی تست شده برای تجسم خلاق

یک تمرین عملی تست شده برای تجسم خلاق

تمرین عملی تجسم خلاق

دکتر هاری امرسون فوس دیک می گوید:
«اگر با چشم ذهن خود تصویر بادوامی را تجسم کنید، به سویش کشیده می شوید. اگر خود را شکست خورده تجسم کنید، پیروزی برایتان غیرممکن می شود و اگر خود را پیروز و خوشحال ببینید، به پیروزی و موفقیت می رسید. یک زندگی عالی با تصویری در خیال از آنچه می خواهید باشید و انجام دهید، شروع می شود.»

تمرین عملی تجسم خلاق

تمرین عملی تجسم خلاق

تصویر ذهنی امروز شما براساس تصاویر ذهنی که در گذشته از خود داشته اید شکل گرفته است. درواقع این تصویر ذهنی حاصل تغییر و تفسیر و ارزیابی است که با توجه به تجربه هایی که داشته اید، از خودتان ایجاد کرده اید. حال، قرار است از همان روشی که در گذشته استفاده کردید و تصویر ذهنی نامناسبی ساختید برای ایجاد یک تصویر ذهنی مناسب و شایسته استفاده کنید.

هر روز 30 دقیقه با خود خلوت کنید. حالت راحتی بگیرید، هر چه راحت تر بهتر. چشم هایتان را ببندید و تخیل خود را بکار اندازید. خیلی ها در خیالشان خود را مقابل پرده سینمای بزرگی قرار داده اند. در خیال تصویر متحرک خود را روی پرده تماشا کرده اند و نتایج خوبی گرفته اند.
نکته مهم در اینجا این است که این تصویر هرچه زنده تر باشد و هرچه جزئیات بیشتری را در نظر بگیرد بهتر است.
باید کاری کنید که تصاویر ذهنی تا جایی که امکان دارد با تجربه واقعی شما یکسان شود. برای اینکار باید به جزئیات، به منظره ها، صداها، و اشیایی که در محیط تجسم شما وجود دارند دقت کنید.
پیشنهاد میکنیم مقاله “سینمای ذهن و تصویر از خود در ان ال پی ( NLP )” را نیز از دست ندهید. همچنین اگر با علم شگفت انگیز ان ال پی آشنایی ندارید، حتما مقاله “مقدمه ای بر ان ال پی ( NLP )” را مشاهده کنید.

تمرین عملی تجسم خلاق

تمرین عملی تجسم خلاق

یکی از بیماران من از این تمرین برای غلبه بر ترسی که از دندان پزشک داشت استفاده کرد. اما، تا زمانی که به تمام جزئیات موجود در تصویر ذهنی اش مانند؛ بوی داروی ضدعفونی مطب، احساس بوم چرم دسته صندلی، منظره ناخن های لاک خورده دکتر دندانساز که به سمت دهانش دراز شده بود و غیره توجه نکرد، موفق نشد.

از دست ندهید :   ضمیر ناخودآگاه چیست؟ | از سیر تا پیاز ضمیر ناخودآگاه

توجه به جزئیات محیط تجسم شده در این تمرین بسیار اهمیت دارد، زیرا در واقع سرگرم آفریدن یک تجربه عملی هستید و اگر این تجسم به قدر کافی زنده باشد، اگر به قدر کافی به جزئیاتش توجه شود، تا جایی که به دستگاه عصبی شما مربوط می شود، تمرین خیالتان مانند تجربه واقعی خواهد شد.

نکته مهم بعدی که باید به خاطر بسپارید این است که در مدت این 30 دقیقه باید خود را همان طور که می خواهید ببینید. ببینید که موفق هستید، در مقابل حوادث واکنش های مناسب نشان می دهید. مهم نیست که دیروز چه رفتاری کرده اید. مهم نیست تجسم کنید که فردا آنطور که می خواهید عمل خواهید کرد. دستگاه عصبی شما خودکار و به موقع این کار را می کند به شرط آنکه تمرین را ادامه دهید. خود را آنطور که دوست دارید تجسم کنید آنطور که دوست دارید احساس کنید. نگوئید: “فردا چنین و چنان خواهم کرد” به خودتان بگوئید: “الان، در این مدت 30 دقیقه، می خواهیم چنین باشم.” تصور کنید، در قالب شخصیت مورد نظر، چه احساسی می خواهید داشته باشید. اگر کمرو و خجالتی هستید، در رویا چنان تجسم کنید که میان مردم با راحتی و آرامش خیال حرکت می کنید و چقدر از این بابت خوشحال هستید. اگر در رویارویی با بعضی از موقعیت ها، ترسو و نگران بوده اید، خود را چنان ببینید که خیلی راحت، با اعتماد به نفس و شجاعانه رفتار می کنید. احساس اطمینان، قدرت و آزادی می کنید، برای اینکه اینطور هم هستید.

تمرین عملی تجسم خلاق

تمرین عملی تجسم خلاق

این تمرین، خاطره های جدیدی در مغز و دستگاه عصبی مرکزی شما ایجاد می کند. تصویر جدیدی از “خود” می سازد. بعد از آنکه مدتی تمرین را انجام دادید، با تعجب متوجه می شوید که رفتارتان تغییر کرده، و حالا، بدون آنکه سعی کنید، کم و بیش ناخودآگاه و خود به خود عمل می کنید. اینطور هم باید باشد. رفتار و احساسات ناشایست و نادرست عمدی نیستند. احساس ناشایست و عمل نامناسب خودکار و ناخودآگاه است زیرا خاطره هایی که در مکانیزم خودکارتان ایجاد کرده اید، چه به صورت حقیقی و چه به وسیله تجسم حکم می کنند که در چه شرایطی چه واکنشی نشان دهید. خواهید دید که در مورد افکار و تجارب مثبت هم همینطور خودکار عمل خواهد کرد.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 71 میانگین امتیاز: 3.2]

3 نظر در مورد «یک تمرین عملی تست شده برای تجسم خلاق»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *