زباله های روحی چه هستند و چه تاثیری بر موفقیت ما دارند؟

زباله های روحی چه هستند و چه تاثیری بر موفقیت ما دارند؟

بهداشت روانی راهی به سوی موفقیت در سلامت روح

کودک نازپرورده

بیانکا کودکی بسیار مشکل آفرین و خیلی بد غذا و به رغم رسیدگی پدر و مادرش همیشه بیمار بود. مادرش همواره مطابق میل او غذا میپخت و هر شب چندین بار از خواب برمیخواست تا روی او را بپوشاند؛ زیرا به سرعت سرما میخورد. پدر او را لوس و بد عادت کرده بود و تقریبا هر روز برایش اسباب بازی جدیدی میخرید؛ اما او فقط چند دقیقه ای خود را با آن سرگرم و سپس آن را فراموش میکرد. بیانکا به ندرت بیرون از خانه با بچه های دیگر بازی میکرد و همیشه گریه کنان نزد مادرش میدوید؛ زیرا یا صدمه ای به خود زده بود یا بچه های دیگر «بی ادب» بودند.

 

نگرانی های دائمی شرایط ترس را فراهم میکنند.

پدر و مادر بیانکا کاملا مایوس بودند. آنان خیلی به خود زحمت میدادند؛ اما وضع او همچنان بدتر میشد. سرانجام روزی در یکی از دوره های آموزشی تصویر سازی ذهنی شرکت کردند و دریافتند که اگر انسان دائما نگران باشند، نگرانی را مانند آهن ربا جذب میکند. در این جا وارونه سازی روش تصاویر مثبت موثر است. با تصور مداوم « وضعیت نگران کننده» این امر تحقق میابد.

این کار را پدر و مادر بیانکا سال ها ناآگاهانه انجام داده بودند و هنگامی که به اشتباه خود پی برده بردند، امکان تغییر روش برایشان میسر بود. هفته های اول، این کار چندان ساده نبود. به این ترتیب، یک سال سپری شد و بیانکا تبدیل به یک کودک شاد و سرحال شد که کودکان دیگر، با رغبت با او بازی میکردند. اکنون تقریبا هر روز او را میبینم و میتوانم پیشرفتش را دنبال کنم. شنیده ام که او در شش ماه گذشته اصلا بیمار نشده است.

 

روش ها و تاثیرات

بهتر است هر شب چند دقیقه ای را با خود خلوت کنید و در این چند دقیقه، اتفاقات روز و رفتار خود را یکبار دیگر بررسی و با دقت و نکته سنجی فراوان در برابر دیدگان ذهنی خویش مرور کنید و ببینید که آیا میتوانید در برابر خودتان مقاومت کنید یا نه. شما میتوانید رفتاری را که کاملا مطابق  با میلتان نیست، در ذهن خود تغییر دهید. تصویر رفتاری را که مایل هستید از خود نشان دهید، مجسم کنید و این تصویر مثبت را با احساسی از شور و شعف به خاطر بسپارید. به این ترتیب، اگر یک بار مطابق میلتان رفتار نکرده باشید، از آن مطلع خواهید شد.

از دست ندهید :   نقش موثر هیپنوتیزم در تغییر باور ها و تصویر از خود

بعدها این فرصت را دارید که ان را به طور یکنواخت  و همیشگی بی درنگ در ذهن خود تغییر دهید و تجربه مثبت موفقیت را جانشین آن کنید.

 

هر فکری برای ذهن نیمه هوشیار جنبه واقعیت دارد

بدانید که ذهن نیمه هوشیار نمیتواند میان وجود واقعی و وجود خیالی تفاوتی قائل شود. هر تجربه ذهنی برای ذهن نیمه هوشیار جنبه واقعیت دارد و تجربه مثبت موفقیت شخص را وامیدارد که در آینده همان گونه مثبت فکر کند. بی آن که متوجه این موضوع شوید، این الگوی دلخواه رفتاری بخشی از شخصیت شما میشود و شما بیشتر و بیشتر متناسب با آن رفتار خواهید کرد.

 

زباله های روحی

از مشاهده وقایع ناخوشایند پرهیز کنید، زیرا کنترل زندگی را از دستتان خواهد ربود.

این امر تا حد زیادی در مورد تماشای تلوزیون نیز صادق است. ذهن هوشیار شما میداند که وقتی که فیلم جنایی هیجان انگیزی دیده اید، واقعا قتلی اتفاق نیفتاده است؛اما برای ذهن نیمه هوشیار شما این امر جنبه واقعیت دارد و لازم است روی این تجربه تلخ به بررسی و تفکر بپردازد. این امر غالبا در خواب اتفاق می افتد.

گاهی خاطرات ناخوشایند زیادی را «تجربه» میکنیم که ذهن نیمه هوشیار کاملا از انها اشباع میشود و دیگر قادر به تفکر روی همه آن ها نیست؛ در این صورت لازم است با بهداشت آگاهانه روانی به ذهن نیمه هوشیار کمک کنیم. برای آشنایی بیشتر با بهداشت روانی پیشنهاد میکنیم مقاله “استرس چیست و چه تاثیری بر بدن ما دارد؟” را مطالعه کنید.

در هر صورت، موفقیت کاملا محسوس است. از آنجا که انرژی شما دیگر به واسطه  بار درونی تحلیل نمیرود، خود را آزادتر و فعالتر احساس میکنید.

اغلب با کار، اختلالات شدید در برنامه خواب شما نیز خود به خود از بین میرود و همنوعان شما تایید خواهند کرد که شما از اطمینان و اعتماد به نفس بیشتری برخوردار هستید.

از دست ندهید :   ایجاد تغییر در زندگی و شخصیت به کمک فکر مثبت

ما درمانده و مستاصل به دست سرنوشتی برتر سپرده نشده ایم و میتوانیم این سرنوشت را با کمک بهداشت موثر روانی و «روش تصاویر مثبت» (مقاله “روش درست برای تجسم خلاق چیست؟” را مشاهده کنید) مطابق میل خود شکل دهیم. به این منظور تنها لازم است  از قدرت و تاثیر نامحدود افکارمان آگاه شویم و این نیرو را برای نیل به خواسته هایمان به کار گیریم.

 

در عشق ورزیدن اسراف کنید

همیشه به آن بیندیشید که تاثیر افکار دو برابر است. شما از طرفی بر دنیای بیرون و از طرف دیگر نیز با همان نیرو بر دنیای درون تاثیر میگذارید. کسی که از دیگران نفرت دارد، خود نیز منفور میشود؛ کسی که به دیگران عشق میورزد شاد و سعادمتند میشود. عشق تنها چیزی است که باید در ابراز آن اسراف کنیم؛ زیرا هرچه بیشتر عشق بورزیم، عشق بیشتری دریافت خواهیم کرد.

 

آزمایش روی دو گیاه به منظور اثبات نیروی اندیشه

از آزمایش زیر میتوان به خوبی پی به شدت تاثیر  افکار مثبت و منفی برد. دو گیاه کاملا مشابه تهیه کنید و در فاصله یک متری از یکدیگر  در گلدان های مشابه، خاکی  مشابه  و جای مشابه قرار دهید. به هر دو به یک میزان آب بدهید و از هر دو به طور یکسان مراقبت کنید؛ اما به  یکی از گیاهان عشق بورزید و نسبت به دیگری احساس نفرت داشته باشید . روزانه دو بار و هر بار به مدت 5 دقیقه روی هر دو گیاه تمرکز کنید؛ به این ترتیب که در مقابل هر گیاه بایستید، دست های خود را بالای آن نگه دارید و از دستانتان نسبت به یکی عشق و محبت و نسبت  به دیگری تنفر مفرط منتشر کنید. ضمن این کار، تصور کنید که  گیاه را نابود میکنید، آن را تکه کرده و تکه های آن را زیر پا لگدمال کنید. در عوض،  تصویر گل دادن و رشد کردن گیاه دیگر را مجسم کنید. تنها پس از گذشت یک هفته  به وضوح به تفاوت میان دو گیاه پی میبرید. پس از گذشت 3 هفته یکی از گیاهان پژمرده میشود؛ در حالی که گیاه دیگر بهتر و انبوه تر میشود.

از دست ندهید :   چرا ما مسئول تندرستی خود هستیم؟

 

تغییر تجارب منفی به مثبت

بسیاری از مردم ناآگاهانه نیروی مخرب افکار منفی را از طریق تجسم  تصاویر منفی متوجه شخص خود میکنند و به این ترتیب، بیمار و افسرده میشوند. ممکن است هر یک از شما، شخص بد بیاری بشناسید که  به هر کاری دست بزند ، با شکست مواجه شود. شاید او یک بار بدشانسی آورده  باشد و تجربه شکست  آنچنان در اعماق ذهن نیمه هوشیار او ضبط شده  باشد که او پیش از اقدام  به هر کاری تصور کند  که کار خراب از آب درمی آید. او ذهن خود را براساس شکست برنامه ریزی میکند و نتیجه آن میشود  که به راستی با شکست مواجه میشود . این امر موجب میشود که  او واقعا باور کند که یک بدبیار است.

همان گونه که انسان از یک تجربه شکست میتواند بیاموزد که ناموفق است، به همان ترتیب، میتواند از تجربیات موفقیت آمیز، بیاموزد که موفق است. هر روز تجربیات منفی خود را با تغییر در اصول تفکر خویش،  با تجربیات موفقیت آمیز تعویض کنید، در این صورت ، موفقیت دور از دسترس نخواهد بود.

به آن بیندیشید که هر کس تمایل دارد که  با افراد شاد و بذله گو معاشرت کند و شما همان فردی خواهید شد که دیگران هم صحبتی او را طالب هستند. شما با داشتن افکار مثبت، بهداشت روانی و برقراری هماهنگی میان خود و محیط اطرافتان به این مهم دست خواهید یافت.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 8 میانگین امتیاز: 3.4]

یک نظر در مورد «زباله های روحی چه هستند و چه تاثیری بر موفقیت ما دارند؟»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *