نقش تفکر و اندیشه منطقی در موفقیت

نقش تفکر و اندیشه منطقی در موفقیت

کاری که از اندیشه منطقی ساخته است

مکانیزم خودکار ذهن شما، به همان سادگی که می تواند «مکانیزم موفقیت» باشد، می تواند مکانیزم شکست بشود. همه اش بستگی به این دارد که چه اطلاعاتی را از طریق اندیشه آگاه در اختیار آن می گذارید و چه هدفی را برایش تعیین می کنید. آن در اصل مکانیزمی هدف جو است و این با شماست که چه هدفی را برایش در نظر بگیرید، بسیاری از ما ناخواسته و بی آنکه منظوری داشته باشیم با نگرش منفی، شکست را در ذهن خود تجسم می کنیم و در نتیجه، هدف های ناکامی را در وجود خود می کاریم.
فراموش نکنید که مکانیزم خودکار، اطلاعات دریافتی از شما و محیط اطراف را مورد سوال قرار نمی دهد، کاری به درستی آن اطلاعات هم ندارد، صرفاً اطلاعات را استخراج کرده، نسبت به آن واکنش های مناسب نشان می دهد. در نتیجه بسیار مهم است که اطلاعات حقیقی از محیط در اختیار مکانیزم خوکار قرار بگیرد و این هم وظیفه تفکر آگاه و منطقی ماست که حقیقت را بشناسد و ارزیابی و نتیجه گیری معتبری از آن کند.

کاری که از اندیشه منطقی ساخته است

کاری که از اندیشه منطقی ساخته است

اغلب ما خود را کمتر از آنچه هستیم و مشکلات را بیشتر از آنچه هستند برآورد می کنیم. در این رابطه امیل کو توصیه ای داشت، می گفت:

«اگر کاری را آسان گرفتید، آسان می شود.»

دانیل دبلیو جوزلین روانشناس می گفت:

از دست ندهید :   قانون جذب پول | 3 مرحله برای جذب پول و ثروت

«من آزمایش های متعددی انجام داده ام، و ظاهراً همیشه هم به یک نتیجه رسیده ام. به نظر من، ما مشکل را بیش از اندازه بزرگ می کنیم، بیش از اندازه جدی می گیریم و می ترسیم که توان انجام آن را نداشته باشیم. خیلی ها که در جلسات غیررسمی سخنرانی های خوبی هستند، به محض رفتن پشت تریبون زبانشان بند می آید. خیلی ساده است. اگر بتوانید نظر همسایه دیوار به دیوارتان را جلب کنید، می توانید نظر همه ی همسایه ها را هم جلب کنید، می توانید دنیایی را متوجه خود کنید، از اندازه های بزرگ نترسید!»

وظیفه اندیشه آگاه و منطقی

خودتان متوجه می شوید، وظیفه اندیشه آگاه و منطقی است که پس از تحلیل و بررسی پیام های دریافتی، درست ها را بپذیرد و نادرست هایش را کنار بگذارد.

دوستی را ملاقات می کنید، می گوید: «مثل اینکه امروز صبح حالت آنقدر ها تعریفی ندارد.»
همین جمله اتفاقی، کار خیلی ها را تمام می کند. این قبیل حرف ها روی بسیاری اثر می گذارد و با خودشان فکر می کنند که حتماً حالشان خوب نیست. اغلب ما، همه روزه در معرض این تلقین های منفی قرار داریم. اگر ذهن آگاه ما به درستی کار کند، کورکورانه هر اظهار نظری را قبول نمی کنیم.
چه بهتر که اینگونه مواقع به خود بگویید: «نه لزوماً هم درست نمی گوید.»

وظیفه اندیشه آگاه و منطقی

وظیفه اندیشه آگاه و منطقی

وظیفه اندیشه آگاه و منطقی است که نتیجه گیری های درست و با دلیل بکند. اینکه بگوییم «چون در گذشته یک بار شکست خوردم، حتماً در آینده هم شکست خواهم خورد» استدلال درستی نیست و منطقی ندارد.

از دست ندهید :   اول موفقیت یا اول خوشبختی؟

اگر بدون تلاش و بدون استدلال منطقی عبارت «نه من نمی توانم» را از ابتدا به زبان جاری کنیم، طبیعتاً کار عقلانی نکرده ایم، ما باید بیشتر شبیه کسی باشیم که وقتی از او پرسیدند: «می توانی پیانو بزنی؟» جواب داد: «نمی دانم.» و چون از او پرسیدند: «منظورت چیست که نمی دانی؟»، جواب داد: «تا حالا امتحان نکره ام.»

مهم این است که چه می خواهید

وظیفه اندیشه آگاه و منطقی است که درباره خواسته شما تصمیم بگیرد و هدف های مورد نظر را برایتان مشخص کند. روی این هدف ها تمرکز کنید، مهم چیزی است که می خواهید و نه آنچه نمی خواهید.

از اندیشه درست استفاده کنید

وظیفه ذهن آگاه این است که به کارهای در دست اجرا و به آنچه در اطراف شما می گذرد توجه دقیق داشته باشد. مکانیزم خودکار باید به طور دایم در جریان اوضاع و احوال قرار بگیرد تا در وقت نیاز واکنش های مناسب ایجاد شوند.

اما وظیفه ذهن آگاه و منطقی ما ایجاد شرایط یا انجام کار نیست. وقتی از اندیشه آگاه آنطور که قرار است استفاده نمی کنیم و یا وقتی می خواهیم از آن به طرزی که برای آن ساخته نشده استفاده نماییم، اشکال ایجاد میکنیم.

از دست ندهید :   دفع انرژی منفی دیگران ؛ 7 راه قوی برای داشتن انرژی مثبت

ما نمیتوانیم به طور ارادی و با زور از مکانیزم خلاق، اندیشه خلاقانه استخراج کنیم. وقتی می خواهیم چنین کاری انجام دهیم و نمی توانیم، احساس شکست می کنیم.

مکانیزم خودکار، ناخودآگاه است و ما نمیدانیم در حال انجام چه مراحلی است و چون با توجه به نیاز های جاری و آنی کار می کند، هرگز نمیتوانیم از قبل به پیدا شدن جواب اطمینان داشته باشیم. مجبوریم که به آن اطمینان کنیم و تنها با اطمینان کردن است که به چیز های باور نکردنی می رسیم.

به طور خلاصه، اندیشه آگاه و منطقی، هدف را انتخاب کرده و اطلاعات لازم را گرد آوری می کند. با توجه به اطلاعات جمع آوری شده، نتیجه گیری و ارزیابی در مورد موفقیت یا عدم موفقیت انجام شده و چرخ ها به حرکت در می آیند.

اما اندیشه آگاه و منطقی مسئول نتایج نیست. باید یاد بگیریم که کار خودمان را انجام دهیم و با توجه به بهترین فرضیات موجود عمل کنیم. نتایج مورد نظر، خود به خود حاصل می شوند.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 2 میانگین امتیاز: 2]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *