مسئولیت پذیری و نقش آن در کسب ثروت!

مسئولیت پذیری و نقش آن در کسب ثروت!

ثروتمندان مسئولیت پذیرند؟

ثروتمندان مسئولیت و کنترل زندگی خود را به دست می  گیرند؛ ولی دیگران زندگی را تصادفی و بر اساس تقدیر می دانند. این تفاوت افراد ثروتمند با دیگران باعث می شود که آنان مسئولیت پذیر باشند و خود را بعد از خدا، مالک و مدیر زندگی خود بدانند؛ بنابراین هیچ گاه دیگران را سرزنش نمی کنند و شکست هایشان را بر گردن دیگران نمی گذارند.

حتما تا به حال دیده اید که برخی، همه از جمله خانواده، همکاران، رئیس، حکومت و حتی فرزندانشان را مقصر می دانند. آنان هیچ وقت قبول نمی کنند که شاید این شکست از سر بی تدبیری خودشان بوده است و تقصیر کسی نیست.

این افراد همواره شکست هایشان را توجیه می کنند و پیروزی دیگران را بی ارزش می دانند. این جنس سخن گفتن برایتان آشنا نیست؟ خوب معلوم است اگر پدر فلانی یا قیافه ی بهمانی را داشتم، حتی بسیار بیشتر از او موفق می شدم. او که کار بزرگی نکرده است…. متاسفانه، بی پشت و پناهم و گرنه زمین را به آسمان می دوختم… ای آقا در این کشور با این مقامات و قوانین که نمی شود ثروتمند شد. همین که دستمان به دهنمان می رسد، شاهکار است. … این آدم های ثروتمند را می بینی این ها همه یا رانت خوارند یا پسر خاله ی فلانی اند.

سخنان بالا همگی نشان می دهند که فرد مذکور حاضر به تلاش نیست و خود را در زندگی اش هیچ کاره می داند. او انتظار دارد همه چیز و همه کس در خدمت او باشند. تا او از خود نیمچه شاهکاری بسازد. آیا با این تفکر مخرب می تواند موفق شود؟ فرد موفق خود را مسئول دانسته و حاکم بر سرنوشت خود می داند. او هرگز نمی گوید کشورم برای من چه کرده است؟ بلکه می گوید من برای کشورم و اطرافیانم چه کار مثبتی انجام داده ام؟

از دست ندهید :   بهترین کشور برای پولدار شدن شما!

حتما در محل کار دیده اید برخی اطرافیان واقعا به جز غر زدن و انتقاد، هیچ کار مثبتی نمی کنند. چرا؟ چون گمان می کنند همه چیز و همه کس باید برای موفقیت و رضایت او در کارش دست به دست هم بدهند. ده سال دیگر هم او همین رفتار را دارد و قصد تغییر ندارد؛ ولی انتظار دارد بهترین امکانات و نتایج بیرونی، مثل اتوموبیل خوب و منزل لوکس، در اختیارش باشد. مثل این می ماند که فیلمی را ده ها بار ببینیم و انتظار نتیجه ای متفاوت در پایان فیلم داشته باشیم! وقتی فیلمی را فقط میبینی و تغییرش نمی دهی، انتظار پایان متفوت برای فیلم بیشتر شبیه به جوک است.

آیا میوه ی خوب روی درخت بی ریشه به بار می نشیند؟

قوانین موفقیت ساده اند؛ ولی آسان نیستند. باید برای موفقیت این قوانین را بشناسیم و با تلاش و  کوشش، تغییرات درونی در خود ایجا کنیم تا به نتایج بیرونی برسیم.

تمرین کنیم تا غر زدن و انتقاد کردن را ترک کرده و روی حل کاربردی مسائل تمرکز کنیم. هرگز وقت خود را با افراد منفی باف هدر ندهیم. در عوض با افراد مثبت اندیش، عمل گرا و فعال دم خور شویم. به شما قول می دهم اخلاق افرادی که با آن ها معاشرت می کنیم، روی ما اثر شگرفی دارد.

از دست ندهید :   قانون جذب ثروت حتی بدون سرمایه!

از مشاهداتم دریافته ام که ثروتمندان بسیار پشتکار دارند و به عبارتی سمج اند و لجوج. تا کاری رابه سرانجام نرسانند، دست از تلاش نمی کشند. آنان مثل تمبر به پاکت نامه می چسبند و بسیار نتیجه گرا هستند؛ در حالی که دیگران این سماجت و پشتکار و انرژی را با کوچکترین مانع و مشکل از دست می دهند و دقیقا زمان رسیدن به نتیجه ، دست از کار می کشند. مشهور است که روزی در اواخر عمر وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا، از وی درخواست می کنند درباره ی ماحصل تجربیات زندگی اش سخنرانی کند. او قبول می کند و وقتی پشت تریبون می رود، فقط یک جمله می گوید و سخنرانی پایان میابد: «هرگز و هرگز و  هرگز تسلیم نشوید»!

آری او همین یک جله را چکیده سالهازندگی پر اتفاقش می داند.  اگر او در برابر هیتلر در جنگ جهانی دوم مقاوت نمی کرد، شاید نتیجه جنگ به گونه ای دیگر رقم می خورد. در حالی که هر روز بمب افکن های آلمانی لندن را به شدت محاصره می کردند و بریتانیا را کشتی ها و زیر دریایی های آلمان را محاصره کرده بودند، تمام مشاوران و دوستان چرچیل به او می گفتند انقدر لجاجت نکن! هر روز لندن در حال تخریب است و انگلیسی ها کشته می شوند. بیا و تسلیم شو؛ ولی چرچیل هرگز تسلیم نشد و سرانجام پیروز شد.

از دست ندهید :   قانون طلایی تغییر عادت چیست؟

شنیده ام گیاه بامبو به روشی عجیب کشت می شود: کشاورزان قلمه های این گیاه را در زیر خاک می کارند و به مدت چهار سال مداوم، آن را آبیاری می کنند. پس از چهارسال، نی بامبو از زیر خاک بیرون آمده و در عرض نود روز تا ارتفاع 20 متر قد می کشد! بله، نود روزه، بیست متر. این موفقیتی بزرگ برای کشاورز است؛ ولی در نگاهی عمیق تر متوجه می شویم او برای این نود روز چهار سال طولانی بدون اینکه گیاه بامبو را ببیند، آب می دهد تا سر از خاک بیرون آورد. حکایت موفقیت هم مانند گیاه بامبو است.

به بزرگی گفتند: چقدر خوش شانسید که یک شبه ثروتمند شدید. او با لبخندی در پاسخ گفت: بله یک شبه ثروتمند و موفق شدم؛ ولی برای آن یک شب به مدت سی سال به سختی تلاش کردم.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 5 میانگین امتیاز: 2.8]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *