زبان بدن و ارتباط غیر کلامی در کودکان دبستانی

زبان بدن و ارتباط غیر کلامی در کودکان دبستانی

بچه های دبستانی

بچه های دبستانی از زبان بدن والدین چیزهای زیادی می آموزند. یادگیری در مورد نحوه ضربه به توپ در فوتبال موردی است که والدین ممکن است از پاها و حرکت بدن خود برای نشان دادن روش و حرکت صحیح ضربه به توپ استفاده کنند و بچه ها با تقلید کردن آن را فرامی گیرند. بچه های مدرسه ای به طور جدی شروع به جستجو در جهان اطرافشان می کنند و برای برآوردن انتظاراتی که از آنها می رود نیز تلاش می کنند.

زبان بدن و ارتباط غیر کلامی در کودکان دبستانی

زبان بدن و ارتباط غیر کلامی در کودکان دبستانی

علائم غیرکلامی والدین می تواند بر روی هر دوی این فعالیت ها تأثیر بگذارد. مثلاً والدین ممکن است روش صحیح استفاده از بیل برای کندن سوراخ و پیدا کردن کرم را با زبان بدنشان به بچه آموزش دهند. والدین نشان می دهند که چگونه بیل را نگه می دارند، چطور خاک زمین را شل می کنند و اغلب به صورت پانتومیم هنگامی که بچه سعی در انجام این کار دارد به او کمک می کنند. همچنین ممکن است والدین از طریق زبان بدن چه به صورت آگاهانه و چه غیرآگاهانه با تبعیض جنسیتی باعث زایل شدن یا تقویت تمایلات بچه ها شوند. ممکن است خانواده یک پسربچه، وقتی کرمی را از روی زمین برمی دارد به او علاقه و توجه نشان دهند و از او بخواهند که کرم را به آنها نشان دهد. اما اگر فرزند دختر همان خانواده چنین کاری انجام دهد، ممکن است پدر یا مادر در اولین حرکت ناآگاهانه خود، چهره را به نشانه تنفر عوض کنند و یا از کلمه ای منفی مثل «نکن» یا «نه» استفاده کنند و با دست به او اشاره کنند که فوراً کرم را به زمین بیاندازد. در این موقعیت پیام های واضحی که به دو فرزند فرستاده می شود چیست؟ برای پسر اشکالی ندارد که به کرم دست بزند اما برای دختر چرا و یا اگر پسران به کرم ها علاقمند باشند اشکای ندارد ولی اگر دختران بخواهند این علاقه را نشان دهند جای اشکال است.

از دست ندهید :   نقش صدا در زبان بدن

بسیاری از والدین به خاطر آگاهی از نحوه تأثیرگذاری زبان بدنشان بر روی اولویت ها و انتظارات جنسیتی، شایسته تحسین و تشویق هستند. امروزه دیگر والدین وقتی فرزند دخترشان کرمی را از روی زمین برمی دارد به همان اندازه علاقه از خود نشان می دهندکه وقتی پسرشان این کار را می کند. امروزه دختران به تدریج در حال دریافت علائم غیرکلامی هستند که نشان می دهند جسور بودن، چیزهای جدید را امتحان کردن، در ریاضی و علوم خوب بودن، و رؤیاهای خود را دنبال کردن برای دختران امری به جا و پسندیده است. به همین ترتیب پسران هم به تدریج در حال دریافت علائم غیرکلامی هستند که نشان می دهند دلسوز بودن، مراقبت کردن، سازش کردن و با دختران همانند پسران دوست بودن امری خوب و پسندیده است. اگر پدر یا مادری را همراه با فرزندش در مدرسه دیدید، رفتار و تعاملاتشان را زیر نظر بگیرید و به دنبال پیام های زبان بدن بین آنها باشید. دقت کنید که والدین چطور آگاهانه یا ناآگاهانه با بچه ارتباط برقرار می کنند و اعمال و رفتار او را تحت تأثیر قرار می دهند.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 0 میانگین امتیاز: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *