عزت نفس در اسلام

عزت نفس در اسلام

حرص و طمع انسان را خوار و ذلیل می کند و عزت نفس او را از بین می برد. موضوع عزت نفس در اسلام را با داستانی از حضرت عیسی سلام الله علیه شروع  می کنم. در این داستان خواهید دید که حرص و طمع چگونه باعث می شوند تا انسان پا بر روی ارزش های دینی و اعتقادی خود گذاشته و کرامت خود را از بین ببرد.

داستان حضرت عیسی و نان سوم

روزی شخصی با حضرت عیسی همسفر شد. به محلی رسیدند حضرت او را برای تهیه نان فرستادند و خودشان به عبادت مشغول شدند. او سه عدد نان تهیه کرد و بازگشت و چون حضرت عیسی را در حال عبادت دید منتظر شد. عبادت حضرت طولانی شد و مرد یکی از نان ها را خورد. عبادت حضرت تمام شد. رو به همراه کرد و گفت چرا یکی از نان ها کم است؟ او گفت از اول دو نان بود!

راه افتادند. در راه حیوانی مرده بود. حضرت عیسی به اذن خدا حیوان را زنده کرد. رو کرد به همراهش و گفت این معجزه را دیدی؟ گفت بله. گفت به حق این معجزه بگو نان سوم چه شد؟ گفت از اول دو نان بود!

کمی جلوتر رفتند حضرت کمی شن برداشت و به اذن خدا شن ها تبدیل به طلا شد. رو به همراهش کرد و گفت این طلاها را 3 قسمت می کنم. یکی مال من، یکی مال تو و دیگری مال آن کسی که نان سوم را خورده. آن فرد سریع گفت من نان را خوردم. حضرت هر سه قسمت طلا را به او دادند و گفتند تو به درد دنیا می خوری و او را ترک کردند.

حضرت عیسی

عیسی مسیح

پس از مدتی دو نفر به این دوست حضرت عیسی رسیدند. خواستند او را بکشند و طلاها را بگیرند که گفت نه من را نکشید. طلاها را تقسیم بر 3 می کنیم و من هم می روم نان بیاورم تا باهم بخوریم. فکر کردند که وقتی نان را آورد او را می کشیم و طلاها را بر می‌داریم، بنابراین قبول کردند. دوست حضرت عیسی نان ها را مسموم کرد تا با خوردنش آن دو نفر هلاک شوند. آن دو نفر هم بعد از اینکه او با نان برگشت او را کشتند و نان های مسموم را خوردند و به این ترتیب هر 3 نفر هلاک شدند.

از دست ندهید :   درخواست از کائنات | 3 قدم تا تحقق هر هدفی در زندگی

مدتی بعد حضرت عیسی از آنجا رد می شدند که آن 3 جنازه را در کنار طلاها دیدند و فرمودند: «این است عاقبت حرص و طمع»!

4 نکته در مورد اینکه چگونه حرص و طمع عزت نفس مردی که همراه حضرت عیسی بود را نابود کرد:

  1. آن فرد به خاطر حرص به پیامبر خدا دروغ گفت.
  2. آن فرد به خاطر حرص معجزه خدا را نادیده گرفت.
  3. آن فرد به خاطر حرص از رحمت خدا محروم شد و حضرت عیسی او را تنها گذاشت.
  4. آن فرد به خاطر حرص جانش را از دست داد.

در میان مسائل و گناهان هیچ یک مانند حرص و طمع ورزیدن عرت نفس انسان را نابود نمی کنند. به چند نمونه از احادیث توجه فرمایید:

از دست ندهید :   چگونه به عزت نفس برسیم؟

امام علی -علیه السلام- فرمود: فرد حریص، اسیری ذلیل است که هرگز از بند اسارت نمی رهد.

امام علی -علیه السلام – فرمود: حرص زیاد صاحبش را بدبخت و اطرافیانش را خوار و کوچک می‏ سازد.

امام علی -علیه السلام- فرمود: طمع، قدر و منزلت آدمی را می‏ کاهد و روزیش را زیاد نمی‏ کند.

امام علی -علیه السلام- فرمود: حرص و طمع، خواری و رنج است.

عزت نفس در جامعه ی امروز ایران

متاسفانه در جامعه ما حرص و طمع، دنیا طلبیِ افراطی و چشم و هم چشمی ضربه بزرگی به عزت نفس مردم وارد کرده است.
نمونه این ضعف در عرت نفس را می توانید در برنامه معروف تلویزیونیِ شبکه ی نسیم مشاهده کنید، که در آن از یکی از حضار خواسته می شود تا روی صحنه آمده و ضعف های خودش و خانواده اش را تمسخر کند. فردی روی صحنه رفته، خودش و نزدیکانش را مسخره می کند، مردم دست می زنند و اسپانسر هم جایزه می دهد. جالب اینکه آن فرد فقط برای دیده شدن روی صحنه می رود و اجازه می دهد تا دیگران به ضعف هایش بخندند. (که این علاقه شدید به دیده شدن، آن هم به هر قیمتی نشانه ی دیگری از عزت نفس بسیار پایین اوست).

از دست ندهید :   آیا به برنامه‌ریزی برای زندگی خود اعتقاد دارید؟

متاسفانه جامعه ای که عزت نفس ندارد، هیچ ندارد. عزت نفس را جدی بگیریم…

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 8 میانگین امتیاز: 2.8]

یک نظر در مورد «عزت نفس در اسلام»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *