رسیدن به هدف در ۳ قدم ساده

رسیدن به هدف

برایان تریسی در کتاب هدف می‌گوید: اگر بخواهم تنها یک راه برای موفقیت به شما نشان دهم، این خواهد بود؛ اهدافتان را بنویسید، برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی کنید و هر روز روی این برنامه کار کنید.

بسیاری از ما همین گام‌های ساده را برنمی‌داریم. ۲ ترس اصلی برای این اهمال‌کاری وجود دارد:

  1. می‌ترسیم متوجه شویم که در توهم زندگی می‌کنیم و مسیری که الان در آن قرار داریم هرگز به هدفمان ختم نخواهد شد.
  2. از شکست خوردن می‌ترسیم.

این مورد در مقاله «۱۰ راهکار برای هدف گذاری عالی و رسیدن به اهداف» به طور کامل توضیح داده شده است. پیشنهاد می‌کنم به این مطلب مراجعه کنید.

برای رسیدن به هدف چه گام هایی باید برداشته شوند؟

در گام اول باید هدف گذاری کنید:

هدف گذاری یعنی چه؟ یعنی نوشتن اهداف به صورت دقیق و واضح. در مقاله «فرمول نهایی آموزش هدف گذاری در زندگی» روش هدف گذاری اسمارت (SMART) یکی از قوی‌ترین مدل‌های هدف‌گذاری، با ذکر مثال توضیح داده شده است. با کمک این فرمول می‌توانید هدف‌گذاری صحیح را در زندگی و کسب و کارتان پیاده کنید.

از دست ندهید :   امید و هدف چقدر در طول عمر تاثیر دارند؟

در گام دوم برنامه ریزی کنید:

خوب حالا که هدف‌گذاری کردیم، یعنی می‌دانیم از مکان فعلی قرار است به چه نقطه‌ای سفر کنیم. الان نیاز داریم تا ببینیم از چه مسیری سریع‌تر و ساده‌تر به مقصد می‌رسیم؟ آیا همین مسیری که الان در آن هستیم، مسیر درستی است؟ یا باید آن را تغییر دهیم؟

اجازه بدهید مثالی بزنم:

فرض کنیم هدف گذاری کرده‌ایم که تا ۳ سال دیگر یک مرسدس بنز ۶۰۰ میلیون تومانی بخریم. اگر کارمند هستیم و ماهانه ۲ مییون تومان حقوق می‌گیریم، مشخص است که از این مسیر نمی‌توانیم به این هدف برسیم. پس از رویا خارج شده و فکری می‌کنیم.

ما نمی‌توانیم به مرسدس بنزمان برسیم، البته از آن مسیر! حالا باید از خودمان سوال کنیم که: باید چه کار کنم تا به این هدف برسم؟
اینجاست که ماشین موفقیتمان روشن شده و تلاش می‌کند تا راهی برای رسیدن به هدف پیدا کند.

سماجت داشته باشید:

حاضر باشید تا استقامت کنید، قیمتش را بپردازید و صاحبش شوید. ۹۹ درصد انسان‌ها به اهدافشان نمی‌رسند، چون زود تسلیم می‌شوند. به اطرافتان نگاه کنید ببینید چقدر اتومبیل گران قیمت در خیابان‌هاست! چقدر ملک و املاک گران قیمت وجود دارد!

از دست ندهید :   قدرت فکر انسان و تکنولوژی خلق سرنوشت

این‌همه از هم‌وطنان شما صاحب این نعمت‌ها هستند و میلیارد‌ها تومان دارایی دارند. پس قطعا شما هم می‌توانید صاحب میلیاردها دارایی باشید.

در گام سوم هر روز روی برنامه‌تان کار کنید:

استمرار داشته باشید. کسی که پیوسته مسیر را طی می‌کند، زودتر از کسی که گاهی تند و گاهی آرام است به هدف می‌رسد.

دفترچه‌ای داشته باشید و کارهای هر روزتان را از شب قبل بنویسید. اگر بدانید که چه کارهایی باید انجام شوند، عملکرد بهتری خواهید داشت و بهره وریتان به شدت افزایش پیدا می‌کند.

نوشتن برنامه روزانه خوب است، اما کافی نیست. تنها چیزی که این پروسه طلایی را تکمیل می‌کند، داشتن انضباط شخصی است!

انضباط شخصی داشته باشید:

چرا بیشتر افراد بعد از ۳۰ سالگی به موفقیت می‌رسند؟ چرا رسیدن به موفقیت و ثروت قبل از ۳۰ سالگی کمتر دیده می شود؟ طبق تحقیقات من، مشکل در نبود انضباط شخصی است!

معمولا آن‌قدر که باید به برنامه‌هایمان تعهد نداریم. به همین دلیل زمان زیادی طول می‌کشد تا به هدفمان برسیم.

از دست ندهید :   ان ال پی ( NLP ) و چگونگی تحقق هدف از طریق ضمیر ناخودآگاه

ما هدف‌گذاری را به صورت صحیح انجام داده‌ایم و مسیر را هم به طور صحیح مشخص کرده‌ایم، اما اگر در طول مسیر، وقت تلف کنیم، مسلما دیرتر خواهیم رسید و شاید هم بی‌خیال ادامه دادن شده و ناامید شویم.

انضباط شخصی، یعنی کاری که باید انجام شود را در زمانی که باید انجام شود، انجام دهیم. مهم نیست حالمان خوب است یا نه! مهم نیست کسی کارمان دارد یا بی‌کاریم! هیچ بهانه ای پذیرفته نیست.

اگر به این شیوه پایبند باشیم، در زمانی بسیار کوتاه می‌توانیم به اهداف بزرگی برسیم.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 4 میانگین امتیاز: 3.3]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *