طرز برخورد صحیح والدین با نوجوانان و جوانان خانواده

طرز برخورد صحیح والدین با نوجوانان و جوانان خانواده

نوجوانان و جوانان

به محض آن که فرزندان از دوران یازده ، دوازده سالگی عبور می کنند وارد مرحلهٔ نوجوانی و جوانی می شوند . این مرحله جنجالی ترین مرحله در روابط والدین و بچه هاست و می تواند برای چندین سال تداوم داشته باشد . زبان بدن می تواند در این مرحله همانند ابزار ارتباطی که حاوی اطلاعات بسیار مهمی است به شما کمک کند . نوجوانان این توانایی شگفت انگیز را دارند که هم زمان چه به معنای حقیقی و چه به معنای مجازی درحالی که از شما می خواهند که نزدیک شان باشید شما را از خود دور سازند .

طرز برخورد صحیح والدین با نوجوانان و جوانان خانواده

طرز برخورد صحیح والدین با نوجوانان و جوانان خانواده

پژوهشی جدیدی از اسکن مغز نوجوانان نشان داده است که مغز آن ها دست خوش رشد بسیار سریعی می شود که بر روی تغییرات ناگهانی خلق وخو عواطف شدید ، ضعف کنترل بر روی امیال یا ارتکاب رفتارهای غیرمنطقی ، و عدم تصمیم گیری درست در نوجوانان تأثیر بسیار زیادی دارد . خبر خوش این که تمام این حالات در نوجوانان امری طبیعی است و این فرصت بی نظیر را برای والدین به وجود می آورد تا با آن ها ارتباط برقرار کنند . والدین می توانند با توجه به زبان بدن نوجوانان حرف های زیادی برای گفتن به آن ها داشته باشند و معمولاً فهمیدن علائم ریز و نا محسوس ، تنش ، نگرانی ، عصبانیت یا غمگینی در نوجوانان کار دشواری نیست . آن چه که دشوار به نظر می رسد این است که نوجوان را وادار کنیم تا دربارهٔ احساساتش با ما صحبت کند . حتی آگر نوجوان تلاش می کند تا والدینش را از خود دورسازد اغلب پیام های غیرکلامی از خود بروزمی دهد که به والدین فریاد می زند تا از او جدا نشوند . به عنوان مثال آگر رفتار یک نوجوان ناگهان و به طور غیر معمول تغییر کند یا فعالیت هایی که قبلاً باعث شادی او می شد را ترک کند و به آن ها بی توجه باشد ، کار درست این است که والدین با او ارتباط برقرار کنند و حمایت خود را نشان دهند یا به او مشاوره بدهند و هدایتش کنند .

از دست ندهید :   شرایط محیطی چه تاثیری بر زبان بدن ما دارد؟

بزرگ سالان جوان مخصوصاً آن هایی که در سن دانشگاهی هستند نیاز به تربیت کاملاً متفاوتی دارند. آن ها خطر می کنند و به تنهایی بیرون می روند و والدین هم با اجازه به آن ها و مقداری راهنمایی مسالمت آمیز راه درست را به آن ها نشان می دهند . والدین برای این که به فرزند جوان شان بفهمانند چقدر برای آن ها به عنوان شخصی بزرگ سال ارزش و احترام قائلند از زبان بدن به عنوان ابزار ارتباطی بسیار قدرتمندی استفاده می کنند .

نسبت به جوانانتان صادق و همیشه در دسترس باشید اما نه این که معطل شان شوید یا بخواهید هرجاکه می روند دنبالشان راه بیفتید . قوانینی را در خانه وضع کنید تا قادر باشید مسائلی همچون شستن لباس ها ، ساعات رفت وآمد به خانه ، غذا ، حریم شخصی و کارهای خانه را تحت کنترل خود داشته باشید . این امری منطقی است که از جوان خود بخواهید در اجارهٔ خانه کمی کمک کند یا حداقل به جای آن ، کارهای خاصی را انجام دهد . ارتباطات کلامی و غیرکلامی والدین مخصوصاً در این گونه موقعیت ها بایستی با یکدیگر منطبق باشند . قوانینی را وضع کنید و جوانان را وادار سازید تا در مقابل پیروی از این قوانین مسئول و پاسخ گو باشند.

از دست ندهید :   قدرت حالات چهره در زبان بدن

بچه های بالغ یا بزرگ سالان

اغلب بچه های بالغ در دوره ای از زندگی شان عمداً با والدین خود تعاملی ندارند و این به آن خاطر است که قصد دارند استقلال خودشان را نشان دهند. این گونه رفتارها می تواند برای والدین سخت باشد، اما با رعایت توازن رابطه نزدیک تر می شود.

این توازن چیست؟ برای هر شخصی متفاوت است اما با استفاده از زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی ، خودتان می توانید تشخیص دهید که این توازن به چه صورتی باید برقرار شود . زبان بدنتان را آزاد و آشکار ، دوستانه و صمیمانه قرار دهید، اما نه خیلی زیاد و به صورت اغراق آمیز ، چرا که بایستی بدانید فرزند بالغ تان مثل گذشته نیست و هنگامی که شما را بغل می کند خیلی احساس راحتی ندارد و اگر هم دارای همسر باشد او هم به نویهٔ خود ممکن است دوست نداشته باشد که شما او را بغل کنید.

از دست ندهید :   با قدرت و اهمیت زبان بدن آشنا شوید

نزدیک شدن به فرزند بالغ اشکالی ندارد اما بایستی به علائمی که هنگام بیش از حد نزدیک شدن به آن ها از خود ارسال می کنند نیز توجه کنید. به همان اندازه که شما دوست دارید تا محرم و رازدارش باشید به همان اندازه هم احتمالاً بچه های بالغ شما ترجیح می دهند که شخصی دیگری محرم و راز دارش باشد . هر چقدر شما نسبت به آرزوها و خواسته هایشان ، چه به زبان آورده شود و چه نشود ، پذیرا تر باشید و آن ها را بهتر درک کنید ، رابطهٔ بین شما و آن ها احتمالاً نزدیک تر خواهد بود.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 0 میانگین امتیاز: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *