طرز فکر صحیح برای رسیدن به هدف چیست؟

طرز فکر صحیح برای رسیدن به هدف چیست؟

مکانیزم خودکار عمل برای رسیدن به هدف

وقتی دقت‌ فوق‌ العاده ضد‌موشک ها در برخورد به هدف را می‌بینیم که در آنی حرکت موشک دیگری را تشخیص می‌دهد و چنان به سویش می رود که درست در لحظه مناسب به آن برخورد کند، انگشت به دهان می مانیم.
اما وقتی میبینیم بازیکنی در میانه میدان، توپ پرتاب‌‌شده‌ای را می‌گیرد آیا نباید به  همان اندازه تعجب کنیم؟ این بازیکن برای محاسبه محل فرود توپ باید سرعت حرکت توپ، زاویه فرود، مسیر باد، سرعت اولیه و کاهش تدریجی این سرعت را در نظر بگیرد باید به قدری این محاسبات را سریع انجام دهد که بلافاصله پس از رها شدن، توپ در مسیر دلخواه حرکت کند. بعد باید حساب کند که به چه سرعتی بدود و در کدام جهت حرکت کند تا درست در زمان مناسب توپ هدف را در اختیار بگیرد. این بازیکن، در این باره حتی فکر هم نمی کند. مکانیزم هدف‌ جوی موجود در او، با توجه به اطلاعاتی که توسط چشم‌ها و گوش‌ها مخابره می شود، کار محاسبه را انجام می دهد. کامپیوتر داخل مغز او، این اطلاعات را دریافت کرده، آن را با اطلاعات قبلاً ثبت شده (خاطره موفقیت‌ ها و شکست‌های قبلی در گرفتن توپ در حال حرکت) مقایسه می کند. تمامی محاسبات لازم در یک چشم به هم زدن انجام می گیرد و دستور حرکت به عضلات صادر می‌شوند و او شروع به دویدن به سوی هدف می کند.

مکانیزم خودکار عمل برای رسیدن به هدف

مکانیزم خودکار عمل برای رسیدن به هدف

علم می‌تواند کامپیوتر بسازد اما از ساختن چیزی مانند انسان عاجز است. به اعتقاد دکتر وینر، تا آینده قابل پیش‌بینی، دانشمندان موفق به ساختن یک مغز الکترونیکی قابل مقایسه با مغز انسان نخواهند شد. او می گوید «مغز انسان، در مقایسه با هر دستگاه محاسباتی که تاکنون ساخته شده و هر دستگاهی که اکنون در دست طراحی است و در آینده نزدیک ساخته خواهد شد، کلید‌ها و کارایی های بیشتری دارد.»

اما، حتی اگر قرار باشد چنین ماشینی ساخته شود، فاقد هویت خواهد بود. کامپیوتر دارای مغز و شخصیت نیست. نمی‌تواند برای خود مسئله‌ای طرح کند. فاقد قوه تخیل است و نمی‌تواند هدفی را مشخص نماید. نمی‌تواند بفهمد که کدام هدف ارزشمند و کدام هدف بی ارزش است. فاقد احساسات است. توانایی «احساس» ندارد. تنها بر اساس اطلاعات جدیدی که توسط انسان به او داده می شود، و با توجه به اطلاعات بازخوردی که در «اندام‌های حسی اش» وجود دارد و بر اساس اطلاعاتی که قبلاً به او داده شده کار می کند.

از دست ندهید :   اگر هر یک از این 6 نشانه را دارید احتمالا باهوش هستید

ذهن انسان برای رسیدن به هدف چه منابعی در اختیار دارد؟

به اعتقاد بسیاری از متفکران بزرگ، اطلاعات ذخیره شده در ذهن هر انسان، تنها به تحربه های گذشته و واقعیاتی که در گذشته آموخته محدود نمی شود. امرسون در مطالعه ذهن انسان می‌گوید: «تمامی انسان‌ها دارای مغز مشترک هستند.»

ذهن انسان برای رسیدن به هدف چه منابعی در اختیار دارد؟ - توماس ادیسون

ذهن انسان برای رسیدن به هدف چه منابعی در اختیار دارد؟ – توماس ادیسون

ادیسون معتقد بود که برخی از عقاید و نظرات خویش را از منبعی که خارج از او قرار داشته تأمین کرده است. یک بار که به خاطر فکر خلاقش مورد تحسین قرار گرفت گفت: افتخار را به من نسبت ندهید. «عقاید در هوا هستند، اگر من آن را کشف نمی کردم، شخص دیگری این کار را می کرد.»

دکتر جی بی راین ، روانشناس دانشگاه دوک، به طور تجربی ثابت کرده که انسان، غیر از حافظه شخصی، یا اطلاعات ذخیره‌ شده ناشی از یادگیری یا تجربه، به دانش و عقاید دیگری دسترسی دارد. تله‌ پاتی، غیب‌ دانی و پیش‌ گویی از طریق تجارب علمی آزمایشگاهی به تایید رسیده اند. یافته‌های او، در رابطه با این که انسان دارای یک «عامل احساسی اضافی» است و او آن را «سای» می نامد، در حال حاضر توسط دانشمندانی که به طور جدی کارهای او را بررسی کرده‌اند، مورد تأیید قرار گرفته است. پرفسور اراچ تاولس استاد دانشگاه کمبریج می‌گوید: «درستی این پدیده را باید نظیر هر تحقیق علمی قابل اثباتی در نظر گرفت.»
دکتر‌ راین می گوید: «ما متوجه شده‌ایم که انسان در کسب دانش دارای استعدادی برتر است.»

می گویند شوبرت آهنگساز مشهور اتریشی، به یکی از دوستانش گفته است که فرآیند خلاقیت خود او شامل به «یاد آوردن آهنگی» است که نه خود او و نه هیچ کس دیگری قبلاً درباره‌اش فکر نکرده است. به این معنی که او صرفا چیزی که از قبل در جهان وجود داشته را به یاد آورده و چیز جدیدی خلق نکرده!

از دست ندهید :   جادوی ذهن متمرکز

بسیاری از هنرمندان خلاق و نیز روانشناسانی که درباره فرآیند خلاق مطالعه کرده‌اند تحت تأثیر تشابه الهام خلاق، وحی ناگهانی، درک مستقیم و غیره و حافظه معمولی انسانی قرار داشته‌اند. جستجوی عقاید جدید، یا پیدا کردن پاسخی برای یک مسئله در حقیقت شبیه این است که انسان در حافظه خود دنبال اسم فراموش‌ شده‌ای بگردد. می دانید که اسم را قبلاً شنیده‌اید و در غیر این صورت دنبالش نمی گردید. ردیاب داخل مغز، در حافظه شما آنقدر می گردد تا اسم موردنظر را «پیدا می کند» یا «آن را نمی یابد.»

حالا جواب را می دانیم درست به همین شکل، هنگام جستجوی اندیشه‌ های جدید و یا وقتی دنبال جواب مسئله‌ای می گردیم باید فرض کنیم که پاسخ جایی هست و باید دنبالش بگردیم.

همان طور که دکتر نوربرت وینر می‌گوید «وقتی دانشمند به مسئله‌ای حمله می کند که می داند جوابی دارد، طرز برخورد و تصمیم گیری اش به کلی تغییر می کند. در واقع، حدود پنجاه درصد راه پیدا کردن جواب را رفته است.»

وقتی تصمیم می گیرید کار خلاقی انجام دهید، خواه در زمینه فروش، اداره یک شرکت تجاری، غزل‌ سرایی و خواه بهبود روابط انسانی، یا هر چیز دیگر، یا وقتی حرکت به سمت هدفی که در نظر گرفته‌اید و می خواهید به آن برسید را شروع می کنید، حتی اگر کمی مبهم باشد پس از آن که بدان دست یافتید، آن هدف شناسایی و شفاف می‌شود. اگر منظور اصلی شما یک فعالیت اقتصادی است، با میل و رغبت تمامی زوایای مسئله را بررسی کنید، مکانیزم خلاق شما به کار می افتد و ردیابی که قبلاً  در مقاله “هدف و موفقیت غریزی در انسان!” درباره‌اش صحبت کردیم در میان اطلاعات انباشت شده، پاسخی را برایتان پیدا می‌کند. از اینجا و آنجا نکته‌ای می‌یابد، تجارب قبلی را کنار هم می گذارد و آنها را به هم ربط می دهد تا مفهوم معنی داری پیدا می‌کند. اطلاعات ناقص تکمیل می شوند و برای مسئله شما جوابی پیدا می شود. راه‌ حل به دست‌ آمده اغلب در لحظه ای در خدمت آگاهی شما قرار می گیرد که دارید به چیز دیگری فکر می کنید و یا شاید حتی در حال رویا هستید و در حالی که آگاهیتان در خواب است اتفاقی می افتد و ناگهان پاسخ مسئله خود را پیدا می کنید.

از دست ندهید :   عوامل موفقیت افراد موفق چیست؟

همسر لویس آگاسیس فسیل شناس، در این زمینه تجربه شوهرش را نقل می کند:

«می خواست اثر تقریباً مبهم یک فسیل ماهی روی تخته‌ سنگی را بررسی کند. بالاخره، گیج و خسته از خیر این کار گذشت و سعی کرد که فکر این کار را از سرش بیرون کند. چند شب بعد، از خواب پرید. مطمئن بود که ماهی را صحیح و سالم با تمام اجزایش خواب دیده است.

ذهن انسان برای رسیدن به هدف چه منابعی در اختیار دارد؟ - فسیل ماهی

ذهن انسان برای رسیدن به هدف چه منابعی در اختیار دارد؟ – فسیل ماهی

«صبح زود به این امید که با نگاه به چند تصویر اطلاعات مورد نظرش را پیدا کند به مؤسسه «باغ گیاهان» رفت. اما بی فایده بود، چیز تازه‌ای دستگیرش نشد. شب بعد، دوباره ماهی را در خواب دید، اما پس از آن که بیدار شد، چون بار قبل تصویر از ذهنش گریخت. به امید آن که دوباره ماهی را در خواب ببیند، شب سوم، قبل از خواب قلم و کاغذی کنار تخت خوابش گذاشت.

«نزدیکی های صبح ماهی بار دیگر در رویایش ظاهر شد. در آغاز درهم و مبهم می نمود، اما بالاخره، چنان واضح دیده می‌شد که دیگر شکی درباره خصوصیات حیوانشناسی اش نداشت. در حالی که هنوز در خواب و بیداری بود، در تاریکی مطلق، خصوصیات ماهی را روی ورقه کاغذ کنار تختش یادداشت نمود.

«صبح که شد از دیدن نقاشی شبانه‌ اش تعجب کرد. اصلاً فکر نمی کرد که فسیل مشخصات نقاشی او را داشته باشد. با عجله به «باغ گیاهان» رفت و به کمک نقاشی توانست با پاک کردن قسمت‌ های اضافی سنگ بخش‌ های پنهان فسیل را پیدا کند. فسیلی که پیدا شد، با نقاشی و آنچه در خواب دیده بود مطابقت داشت و به این ترتیب توانست به سادگی آن را طبقه‌ بندی کند.»

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 3 میانگین امتیاز: 3.3]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *