تاثیر زبان بدن بر اداره کردن و نتیجه جلسات

تاثیر زبان بدن بر اداره کردن و نتیجه جلسات

زبان بدن در جلسات

زبان بدنی که شما در جلسات از خود بروز می‏دهید، تأثیر بسیار زیادی بر روی اداره و نتیجه جلسه دارد. اگر این‏طور به نظر برسید که ترسیده‏ اید یا نامطئن هستید نتیجه نسبت به زمانی که مطمئن و آگاه به نظر می‏رسید بسیار متفاوت است. زمانی که از زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی خودتان آگاهید تأثیر چشمگیری در روند جلسه خواهید داشت.

زبان بدن در جلسات

زبان بدن در جلسات

  • جایی که در جلسات می‏ نشینید: یک صندلی در سر میز انتخاب کنید؛ البته اگر رهبر یا مسئول اجرای جلسه هستید این کار را بکنید، در غیر این صورت یک صندلی در کنار سایرین انتخاب کنید. اگر شخصی که فکر می‏کنید بدقلق است و یا با او اختلاف دارید در این جلسه حضور دارد هیچ‏ گاه مقابلش ننشینید، زیرا این حالت باعث می‏شود که وضعیت تهاجمی شکل گیرد و ممکن است رفتارهای ستیزه‏ جویانه و رقابتی از خود بروز دهد.
  • چطور در جلسات بنشینید: صاف و بدون قوز بنشینید، اگر می‏توانید کمی به سمت جلو خم شوید اما نه این‏که خود را روی میز بیندازید. اگر دستانتان را روی میز قرار می‏دهید آنها را در حالت باز بر روی میز بگذارید و انگشتانتان را جمع کنید. با مداد، خودکار یا کاغذتان بازی نکنید. اما اگر عادت ندارید دستانتان را بر روی میز قرار دهید آنها را در حالی‏ که کمی آرنجتان به سمت بیرون است بر روی دسته صندلی بگذارید. هرگز آرنجتان را به بدنتان نزدیک نکنید چون در این صورت ترسو به نظر می‏رسید.
  • آیا باید در جلسات بنشینید؟ در بعضی از مواقع، هنگام جلسه اصلاً نباید بنشینید. اگر جلسه کوتاه است و قصد دارید که زودتر تصمیمی گرفته شود در حالت ایستاده گفتگو کنید. این باعث می‏ شود تا شما در موقعیت قدرتمندتری قرار بگیرید و شرکت‏ کنندگان را تشویق می‏کند تا تمرکزشان را بر روی موضوع بگذارند و تصمیم به موقعی، اتخاذ کنند.
    نکته جالب توجه: افراد تنبل بیشتر از دیگران با اشیاء ور می‏ روند. در حالی‏که از نظر مردم، ور رفتن با اشیاء به هیچ ‏وجه نشانه تنبلی نیست و نشان از عصبیت و ناآرامی شخص انجام‏ دهنده دارد. پس همیشه پیام‏های فرستاده شده به درستی استنباط نمی‏شوند.
  • کنترل دستان در جلسات: وقتی با دستانتان ایما و اشاره می‏ کنید انگشتانتان را نزدیک به هم قرار دهید و حرکات دستانتان باید در یک فضای محدود و نزدیک خودتان انجام شود. این کار باعث می‏شود تا دیگران به جای آن‏که شما را فردی افراطی و احساسی تلقی کنند انسانی صادق و زیرک به حساب آورند.
  • در جلسات با خودتان چیز زیادی حمل نکنید: وقتی در جلسات حاضر می‏شوید همراه خود انبوهی از کاغذ، کتاب، تقویم یا کیف‏ دستی پر از وسایل حمل نکنید، زیرا این کار باعث می‏شود تا دیگران فکر کنند شما فردی بی‏ نظم یا مانند زنبور کارگری هستید که مجبورید کارهایی که دیگران به شما سپرده‏ اند را انجام دهید. به جای آن تنها با یک خودکار، دفترچه و یا شاید هم بروشورهایی که باید در جلسه به حضار بدهید حاضر شوید. این عمل باعث می‏شود که دیگران شما را انسانی منضبط و قادر به تصمیم ‏گیری درست بدانند.
  • در جلسات از خط‏ مشی کلی تبعیت کنید: اکثر جلسات مجموعه ‏ای از خط‏ مشی‏ های رفتاری، چه نوشته و چه مفروض، دارند. اگر در مورد این اصول اساسی اطلاعاتی ندارید قبل از شروع جلسه از کسی آن را بپرسید تا ناآگاهانه از آنها سرپیچی نکنید. حتی اگر به خط‏ مشی کلی اعتقاد ندارید طوری در محدوده قوانین و اصول رفتار کنید که دیگران به شما توجه کنند و به اطلاعاتتان احترام بگذارند. اگر شما تعمداً از اصول اساسی سرپیچی کنید دیگران اطلاعات شما را در نظر نمی‏گیرند و بیشتر به رفتارتان توجه می‏کنند.
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 3 میانگین امتیاز: 3]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *