۱۴ راز موفقیت در کار و تجارت ، مخصوصا کسب و کار کوچک

14 راز موفقیت در کار و تجارت ، مخصوصا کسب و کار کوچک

برای موفقیت در کسب و کار و تجارت کوچک خود چه باید بکنیم؟ راز موفقیت در کار چیست؟ این مقاله، یک ترجمه بی روح و غیر قابل انطباق با فرهنگ ایران نیست، این یک مطلب دست نوشته، از روی تجربه شخصی خود و دوستانم که در بازار کسب و کار ایران فعال بوده و هستند و کاملا مطابق با فرهنگ مردمان این سرزمین است. نمی گویم امیدوارم، بلکه مطمینم به کار بستن راهکارهایی که در ادامه به توضیح آنها خواهم پرداخت می تواند همان راز موفقیت در کار و تجارت باشد و کسب و کارتان را متحول کند.

1- روی یک کار تمرکز کنید

طمع نکنید، فکر نکنید اگر 10 کار را بلد باشید و همه را با هم انجام دهید درآمدتان بیشتر می شود. چراکه اولا درهیچ کدام از آن کارها نمی توانید متخصص شوید، (درآمد متخصصین معمولا 10 برابر افراد غیر متخصص است) و ثانیا اینکه تمرکزتان را از دست می دهید و نمی توانید هیچ کدام از آن 10 کسب و کار را گسترش دهید. این دنیا فقط به شما فرصت متخصص شدن در یک کار را می دهد. مطمئن باشید اگر تمام وقت، تمرکز و انرژی خود را روی یک کار بگذارید، درآمد بسیار بالاتری خواهید داشت.

2- بازار هدفتان را درست انتخاب کنید

بازار هدف درست بازاری است که پولدار، بزرگ و رو به رشد باشد. مثلا در حال حاضر جمعیت ایران به سمت پیر شدن در حال پیشرفت است و جمعیت پیر ایران در سالهای آینده بیشترین نیاز را به دارو خواهند داشت. بازار هدف درست برای آینده افراد مسن و ثروتمند خواهند بود. باید محصولی برای این قشر از جامعه پیدا کنید. یادتان باشد برای محصولاتتان مشتری پیدا نکنید بلکه برای مشتریانتان محصول تولید کنید.

3- خدمت یا محصول درست را پیدا کنید

اساسا واردات بهتر از تولید است و خدمات بهتر از هردو! کاری به حمایت از تولید ملی ندایم الان در مورد بازاریابی و فروش صحبت می کنیم. خدمات بسیار بهتر از تولید یا حتی واردات است. سعی کنید خدمات ارزشمندی ارایه دهید. مثل اسنپ که خدمات حمل و نقل و جابجایی را انجام می دهد.

از دست ندهید :   آنتونی رابینز کیست؟ | ناگفته ها در مورد آنتونی رابینز!

4- CRM داشته باشید

نرم افزار ارتباط با مشتری نقش بسیار پر رنگی در توسعه کسب و کار شما خواهد داشت، اگر چیزی در مورد آن نمی دانید پیشنهاد می کنم حتما در مورد آن در اینترنت جستجو کنید. امروزه در حال گذار از CRM به CEM هستیم!

5- روی نیروی انسانی حساس باشید

رهبر پرورش دهید تا کسب و کارتان رشد کند. با به کار گرفتن افراد نادرست، ترسو یا توسری خور کسب و کارتان رشد نخواهد کرد، مهارت های مدیریتی را فرا بگیرید، روی نیروهایی که استخدام می کنید، بسیار بسیار حساس باشید و روی آن ها سرمایه گذاری کنید.

6- صبور باشید

روند رشد هر کاری در ابتدا بسیار کند است و معمولا اگر اصول کسب و کار صحیح را رعایت کنید؛ به یک باره صعود بسیار زیادی خواهد کرد طوری که دیگران فکر می کنند شما شانس آورده اید و از این جور حرف های نسنجیده! در ابتدای کسب و کارتان دست به هر راهی برای پیشرفت سریع تر نزنید. کمی حوصله کنید تا چیزی که کاشته اید به بار بنشیند.

7- فراتر از انتظار مشتری خدمات ارایه دهید

مشتری را شگفت زده کنید تا به شما وفادار شوند. در دنیای امروز اگر مزیت رقابتی نداشته باشید، مشتری ها به سادگی شما را رها خواهند کرد.  اگر قول می دهید 2 روزه جنستان را تحویل مشتری می دهید، 2 ساعته تحویل دهید تا دهان مشتری از تعجب باز بماند!

8- هدف گذاری کنید

بدون هدف هم کلا زندگی نکنید. فقط وقتتان تلف میشود. حتما هدف گذاری کنید ماهانه و سالانه به چه درآمدی می خواهید برسید و از روی این ارقام محاسبه کنید که چقدر باید در ماه فروش داشته باشید. در اینجا متوجه می شوید که برای این رقم از فروش باید چه کارهایی را انجام دهید و به همین سادگی هدف ها محقق می شوند. هدف خیلی خوب است و حتما داشته باشید:)
هدف کمک می کند از توهم خارح شوید اگر هدفتان غیر واقعی و دست نیافتنی باشد وقتی آن را روی کاغذ می آورید و مراحل لازم برای رسیدن به آن را مرور می کنید متوجه غیرواقعی بودن آن خواهید شد.

از دست ندهید :   وضعیت اقتصادی ایران در حال حاضر چقدر در موفقیت ما موثر است؟

9- اول کار را یاد بگیرید

وارد هرکاری می شوید اول تمام اصول آن را یاد بگیرید سپس در کنارش شروع کنید و بستر کسب و کار خودتان را آماده کنید. بعد از کارتان به صورت پاره وقت برای خودتان کار کنید و زمانی که درآمد کار پاره وقتتان به 2 برابر مقدار درآمد شغل ثابتتان رسید می توانید با خیال راحت شغل ثابت را رها کرده و رئیس خودتان شوید.

10- از این شاخه به آن شاخه نکنید

سریع بازار درست و محصول یا خدمت درست را شناسایی کنید و وارد کار شوید. شغلتان را تغییر ندهید. با هربار تغییر شغل تمام زمانی که برای شغل قبلی گذاشته اید به هدر میرود.

11- قانون 80-20 را جدی بگیرید

20 درصد مشتریان شما 80 درصد خرید را از شما انجام می دهند و 80 درصد مابقی فقط 20 درصد خرید را از شما می کنند. 20 درصد از محصولات یا خدماتتان 80 درصد سود را برای شما به همراه دارد و … 20 درصدها را پیدا کنید و روی آن ها تمرکز کنید تا هم در زمانتان صرفه جویی کنید و هم در انرژی!

از دست ندهید :   ۲۱ روش انضباط شخصی برای دستیابی به هدف – قسمت سوم

12- فروشندگی حرفه ای را بیاموزید

الان بگویید چه کسی بلد است عمل قلب انجام دهد، کسی جرات ندارد بگوید من! اما بپرسید چه کسی فروش بلد است همه مدعی هستند که فروش کاری ندارد. 99 درصد فروشنده هایی که دیدم بویی از فروش نبرده اند. با کتاب روانشناسی فروش برایان تریسی شروع کنید برای شروع کتاب خوبی است.

13- به روز باشید

حتما حتما حتما در کارتان متخصص و از آن مهم تر به روز باشید. طوری که هیچ کسی بهتر از شما درآن زمینه وجود نداشته باشد. حتما در رابطه با کسب و کارتان مطالعه داشته باشید. دانش، راه های جدیدی را پیش چشمتان خواهد گشود و ثروت را به سویتان سرازیر خواهد کرد.

14- انعطاف پذیر باشید

همیشه شرایط بر وفق مراد نیست. باید گاهی منعطف بود. هرگاه دیدید شرایط مالی و فروشتان تغییر کرده، بدانید که پول همواره در بازار در جریان است فقط مسیر های آن عوض شده. حتما وقت آن رسید تا خودتان را تطبیق دهید. به یاد داشته باشید، کسانی که بیشترین انعطاف پذیری را دارند، سیستم ها را کنترل می کنند.

در آخر اگر این مطلب مفید بود لطفا آن را برای کسانی که دوستشان دارید، ارسال کنید! همینطور نظرات ارزشمندتان را چشم به راهم 🙂

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 75 میانگین امتیاز: 3.5]

یک نظر در مورد «۱۴ راز موفقیت در کار و تجارت ، مخصوصا کسب و کار کوچک»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *