۱۰ راز موفقیت انسان های بزرگ

10 راز موفقیت انسان های بزرگ

10 راز موفقیت انسان های بزرگ، ثروتمند و فوق العاده!

راز موفقیت انسان های بزرگ چیست؟ بسیار در اطرافم دیده ام وقتی شخصی موفقیتی به دست می آورد، با حسادت می گویند: «عجب شانسی آورد»! اما افسوس، تمام شکست هایی که قبل از این موفقیت وجود داشته را نمی بینند. بله؛ موفقیت یک شبه رخ می دهد، اما در پشت آن سال ها شکست و تلاش و پشت کار نهفته است.

آیا افراد موفق و انسان های بزرگ، خوش شانس هستند؟  آیا با استعداد خاصی به دنیا آمدند؟

البته که نه. موفقیت هیچ ربطی به ارث و نژاد و آی کیو و حساب بانکی ندارد. موفقیت هیچ فرمول شناخته شده و یکسانی ندارد که برای همه کار کند. اما می توانیم با ایجاد عادت های افراد موفق و انسان های بزرگ در خود، مانند آن ها موفقیت رادر آغوش بگیریم!

من لیستی از این عادت های افراد موفق و انسان های بزرگ تهیه کردم و نام آن را 10 راز موفقیت انسان های بزرگ قرار داده ام.

1- زیاد مطالعه کنید

اولین راز موفقیت انسان های بزرگ، مطالعه است. مطالعه به صورت جدی به حماقت آسیب می رساند! حتما برای شما پیش آمده که بعد از اشتباهی در زندگی بگویید: «ای کاش این کار را نمی کردم». اگر تجربیات بیشتری داشته باشید لازم نیست که هزینه سنگین اشتباهات را بپردازید. یکی از ساده ترین راه ها استفاده از تجربیات دیگران است. دیگران هم تجربیاتشان را در کتاب هایشان می نویسند و شما به راحتی می توانید با پرداخت هزینه اندک از تجربیات ارزشمند انسان های موفق استفاده کنید. تمام بزرگان ازرزش مطالعه را درک کرده اند و روزانه ساعتی را به آن اختصاص می دهند. بیل گیتس محال است روزی را بدون مطالعه تمام کند. اوباما و آلبرت اینشتین هم از عاشقان مطالعه بوده و هستند. مطالعه کمک می کند تا اشتباهاتی که دیگران در زندگی کردند را تکرار نکنید.

2- درس هایی که می گیرید را برای استفاده در آینده سازماندهی کنید

حتما پیش آمده که کتاب های فوق العاده ای خواندید، زیر مطالب خط کشیدید و بعد ا ز گذشت چند روز تمام جملات، نگرش و ایده های کتاب را فراموش کردید. رابرت گرین در کتاب 48 قانون قدرت راه خوبی برای جلوگیری از این اتفاق پیشنهاد می دهد. اینجا محل مناسبی برای توضیح آن نیست، پس پیشنهاد می کنم این کتاب را تهیه و مطالعه کنید.

3- سحر خیز باشید

یک راز بسیار مهم انسان های بزرگ، بیدار شدن زود از خواب است، درست زمانی که دیگران خواب هستند. پیشنهاد می کنم بین ساعات 5 تا نهایتا 6 صبح از خواب بیدار شوید و روزتان را با مطالب انگیزشی و انرژی بخش آغاز کنید. از خودتان سوالات خوب بپرسید تا ذهنتان را در طول روز در مسیر خوبی قرار دهید.

از دست ندهید :   روتین صبح گاهی، راز موفقیت افراد نابغه!

قبول دارم که سحر خیزی عادت بسیار سختی است اما در اینجا چند راه پیشنهاد می کنم که می توانید از آن ها کمک بگیرید:

  • ساعتی بگذارید که نتوانید به سادگی زنگ آن را قطع کنید. من ساعت تلفن های هوشمند را پیشهاد نمی کنم، مخصوصا که تلفن دم دست هم باشد و به راحتی بتوان زنگ آن را قطع کرد. اخیرا ساعتی دیدم که هنگام زنگ زدن راه می افتد و دور اتاق می چرخد تا نتوانید به راحتی خاموشش کنید!
  • دکمه SNOOZE را نزنید. 5 یا 10 دقیقه بیشتر خوابیدن باعث می شود که احساس بدی نسبت به خود و روزتان پیدا کنید.
  • حد اقل یک ساعت قبل از خوابیدن هر صفحه نور دار و یا چراغی را از خود دور کنید. چرا که نور شدید باعث ترشح هورمون هایی می شود که به ساعتِ بدن شما، روز را القا می کند و برای خواب دچار مشکل خواهید شد. همینطور حتما بعد از بیدار شدن صبح، کمی نور خورشید به خودتان برساید تا بدنتان متوجه شود که روز شده.
  • برنامه فردایتان را از شب قبل بنویسید و در اولین برنامه تان چیز مهیجی قرار دهید که بتوانید به شوقِ آن، از خواب بیدار شوید.
سحر خیز باشید

سحر خیز باشید

4- ورزش را فراموش نکنید

انسان های بزرگ و موفق توانایی لازم برای بوتاکس کردن و انواع عمل های زیبایی، برای زیبا و متناسب به نظر رسیدن دارند. اما چرا عادت روزانه ورزش کردن را به تمام این ها ترجیح می دهند؟

ورزش کردن باعث سلامتی و تناسب اندام می شود. اما ورزش باعث سلامت مغز هم می شود. همینطور استرس را کاهش می دهد و حافظه را نیز افزایش می دهد. در واقع کار زیاد، بدون ورزش کردن به زودی شما را فرسوده خواهد کرد و بهره وری تان را به شدت کاهش خواهد داد. تحقیقات اثبات کرده اند که ورزش روزانه باعث افزایش خلاقیت و بهره وری شده، همچنین شما را باهوش تر می کند.

5- انضباط شخصی داشته باشید

چه چیزی حرفه ای ها و انسان های بزرگ را از افراد معمولی متمایز می کند؟ آن ها حتی وقتی به قول معروف حس کار کردن ندارند هم کارشان را انجام می دهند و افراد معمولی در این مواقع کار را رها می کنند.

از دست ندهید :   راز حضور چیست و چرا به تنهایی برای موفقیت کافی است؟

یک نویسنده معروف می گوید: «نویسنده ای که منتظر رسیدن زمان مناسب برای نوشتن است، بدون نوشتن حتی یک کلمه بر روی کاغذ از این دنیا خواهد رفت!»

این جمله را می توان به تمام ما نسبت داد، در هر شغلی که باشیم!

دفعه بعد که حس کار کردن نداشتید خودتان را مجبور کنید تا فقط 15 دقیقه دیگر ادامه دهید. بعد از این 15 دقیقه معجزه را خواهید دید. این 15 دقیقه شما را دوباره به جرکت وا می دارد و می توانید مدت بیشتری کارتان را ادامه دهید.

اگر از این راه جواب نگرفتید، 30 دقیقه زمان بگذارید و کاری که در حال انجامش هستید را به اجزاء کوچکتری تقسیم کنید و بعد از این مدت یکی یکی آن ها را به پایان ببرید تا کار تمام شود.

6- مغزتان را ساکت کنید

تحقیقات نشان داده که مدیتیشن، استرس و درد را کاهش می دهد همینطور از افسردگی پیشگیری می کند. همچنین می تواند توانایی تمرکز کردن را در شما تقویت کند تا هرچیزی که در اطرافتان اتفاق می افتد به سادگی حواستان را پرت نکند. آرنولد شوارتزنگر هم در دهه 70 عادت به مدیتیشن داشت.

اما ساکت کردن ذهن در ابتدا اصلا کار ساده ای نیست. روش پیشنهادی من سکوت کردن دوبار در طول روز است. یک بار صبح زود پس از بیداری و یک بار شب هنگام قبل از خواب و هر بار 15 دقیقه. به این صورت که چشم ها را ببندید و مانند کسی که از پنجره به بیرون نگاه می کند فقط نظاره گر اتفاقات باشید و هر فکری به ذهنتان رسید رد کنید و با آن فکر درگیر و همراه نشوید. بدین ترتیب تمامی افکاری که بخش زیادی از مغز شما را اشغال کرده اند فرصت بالا آمدن خواهند یافت و آرامش بیشتری را تجربه خواهید کرد. این تمرین را جدی بگیرید.

7- فقط دوبار در روز شبکه های اجتماعی و ایمیل خود را چک کنید

وقت تلف کرن در اینستاگرام شما را به اهدافتان نزدیک نخواهد کرد. پیشنهاد می کنم فقط دوبار در روز، یکی ساعت 11 صبح و دیگری ساعت 4 عصر ایمیل و شبکه های اجتماعی تان را چک کنید.

شبکه های اجتماعی و ایمیل

شبکه های اجتماعی و ایمیل

8- دست به خیر داشته باشید

افراد ثروتمند غالبا برای امور خیریه زمان و بودجه اختصاص می دهند. طبق تحقیقات در امریکا از مطالعه ای که روی 233 فرد ثروتمند انجام شده بود 73 درصد آن ها در مدت 5 سال حداقل 5 ساعت در ماه به امور خیریه می پرداختند.

از دست ندهید :   5 راز موفقیت انسان های بزرگ مسلمان !

پول نداریدکه کمک کنید؟ اشکال ندارد، برای بچه های ضعیف غذا و سوپ ببرید، خواندن و نوشتن یادشان بدهید، کمکشان کنید که سطحشان را ارتقا دهند. بسیاری اوقات زمان و توانایی شما برای کمک به انسانها کافی است.

9- سخت تمرین کنید، سخت کار کنید

جوری کار کنید که انگار یک نفر دارد 24 ساعت روز تلاش می کند تا هرچه دارید را از شما بگیرد!

ممکن است برای هرچیزی در زندگی مسیر میانبری وجود داشته بایسد اما هرگز مسیر میانبری وجود ندارد که تلاش و پشت کار و سخت کوشی را دور بزند. کاری که علاقه دارید را پیدا کنید، کاری که از انجامش خسته نمی شوید، سپس به سخت ترین شکل تلاش کنید تا در آن بهترین باشید.

10- زنجیره را نشکنید

یک تقویم دیواری تهیه کنید به علاوه یک ماژیک قرمز. هر روز که روی عادات یا اهدافتان کار می کنید و به سمت آن ها می روید یک ضربدر قرمز روی آن بزنید. بعد از دو هفته زنجیره ای را خواهید دید که ترقیبتان می کند ادامه دهید. این زنجیره را نشکنید و هر روز پر قدرت تر ادامه دهید.

زنجیره را نشکنید

زنجیره را نشکنید

خیلی هیجان زنده نشوید

امیدوارم که آنقدر هیجان زده نشوید که بخواهید تمام این عادت ها را یکباره اجرا کنید. این باعث می شود دلزده و ناامید شوید. ساده ترین عادت را بردارید و 3 تا 6 ماه روی آن کار کنید تا بتوانید به صورت کاملا طبیعی آن را اجام دهید. سپس برگردید و یکی دیگر را بردارید.

از عادت اولتان برای ایجاد عادت دوم کمک بگیرید. مثلا عادت کردید که صبح ها ساعت 6 از خواب بیدار شوید و حالا می خواهید که هر روز ورزش کنید.

فرمولش این شکلی می شود: بعد از اینکه ساعت 6 بیدار شدم 30 دقیقه آرام پیاده روی می کنم. این باعث میشود عادت جدید ساده تر در سیستم عصبی شما بنشیند.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 179 میانگین امتیاز: 3.1]

9 نظر در مورد «۱۰ راز موفقیت انسان های بزرگ»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *