زبان بدن و ارتباط غیر کلامی در کودکان نوپا و پیش دبستانی

زبان بدن و ارتباط غیر کلامی در کودکان نوپا و پیش دبستانی

زبان بدن کودکان نوپا و پیش دبستانی

بچه های نوپا و پیش دبستانی به آسانی و به سرعت می توانند حرکت کنند. امیال آنی و نسنجیده آنان اغلب منجر به اعمال و رفتارهایی می شود که غیرقابل قبول و حتی خطرناک اند از قبیل: دویدن به سوی محل پارک ماشین ها، بچه دیگری را زدن و بر روی خاک باغچه نشستن و یا هر کار دیگری.

زبان بدن والدین ابزار مهمی برای نشان دادن رضایت یا عدم رضایت از عمل کودک است. یک لغت بسیار مهم که والدین برای تربیت فرزند از آن استفاده می کنند لغت «نکن» است، زیرا این لغت فوراً پیامی را به بچه ارسال می کند. زبان بدن مربوط به این لغت شامل لحن صدای جدی، حالت چهره جدی یا نگه داشتن کف دست به سوی آنها به علامت نهی کردن است. والدین هر چه بیشتر از ترکیبات نشانه های غیرکلامی استفاده کنند بچه سریع تر منظور آنان را از این حرکات درک می کند.

زبان بدن و ارتباط غیر کلامی در کودکان نوپا و پیش دبستانی

زبان بدن و ارتباط غیر کلامی در کودکان نوپا و پیش دبستانی

خیلی از بچه های نوپا به مرحله ای می رسند که با دیدن علامت دست به نشانه صبر کن متوجه می شوند که نبایستی آن کار را انجام دهند. مسئله دویدن به سمت پارکینگ ماشین ها هم می تواند به خوبی با به کار بردن ترکیبی از علائم رفتاری و غیررفتاری حل شود. وقتی والدین به بچه ای که به جدول خیابان می رسد می گویند صبر کن، دستش را می گیرند، و به دو طرف نگاه می کنند. در حقیقت با استفاده از زبان بدنشان در حال انتقال پیام های مشابه با آن پیام هایی هستند که به صورت کلامی به آنها می گویند. تکان دادن دست به بچه نشان می دهد که صبر کن، دراز کردن دست به او می گوید که دست والدین را محکم بگیرد و نگاه زیاد به دو طرف به او می آموزد که دقیقاً این عمل به چه معناست.

از دست ندهید :   چگونه کاریزماتیک شویم؟ | 14 راه برای افزایش خارق‌العاده کاریزما

بچه های پیش دبستانی مخصوصاً در پی بردن به پیام های غیرکلامی که از طرف والدین به هنگام آموزش یک فعالیت یا مهارت جدید به سمتشان ارسال می شودبه خوبی عمل می کنند. مثالی دیگر، استفاده صحیح از قلم و آبرنگ است. وقتی والدین فرو بردن قلم در رنگ، خشک کردن رنگ اضافه روی لبه ظرفی که رنگ درون آن است و هموار و یکنواخت کردن رنگ روی کاغذ را انجام می دهند، فرزندان به دقت نگاه می کنند و به سرعت تقلید می کنند. گاهی اوقات توانایی و سرعت بچه های پیش دبستانی در یادگیری زبان بدن منجر به بعضی نتایج غیردلخواه می شود؛ مثلاً زمانی که یکی از والدین هنگام صحبت از طریق تلفن با شخصی دیگر دست خود را به نشانه این که آن شخص خیلی پرت وپلا حرف می زند تکان می دهد، دفعه بعد در موقعیت مشابه، بچه احتمالاً دست خود را شبیه به حرکتی که والدینش انجام داده بودند تکان می دهد!

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 1]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *