نقش صدا در زبان بدن

نقش صدا در زبان بدن

صدا به عنوان عنصری در زبان بدن

ممکن است شما صدا را به خاطر این که مربوط به واژگان می شود، بخشی از زبان کلامی به حساب آورید ولی باید گفت که این گونه نیست. صدا بخش مهمی از رفتارها و نشانه های غیرکلامی و زبان بدن است که شما، هم ارسال و هم دریافت می کنید. ابعاد شناخته شده ی صدا به عنوان زبان بدن شامل موارد زیر می شود:

 • لحن: گرم، خسته، مشتاق، مهربان، آمرانه، یکنواخت، بااحساس
 • زیروبم: بالا، پایین، لغات یا عبارات پایانی با آهنگ بالا یا پایین.
 • میزان صدا: بلند، آهسته، محاسبه شده، متغیر، متناسب با موقعیت
 • ضربه: سرعت، تغییر، ریتم، آهنگ.
 • تضاد: بلند، آهسته، سریع، کند، بالا، پایین.
 • تکیه ی صدا: گوینده ی غیربومی، تلفظ تأکید ویژه
 • احساس: ناراحت، خوشحال، هیجان زده، عصبانی، ترسیده.
 • وضوح: ادا، من من کردن، دقیق، غیرواضح
 • درنگ: شروع و توقف، تلاش برای پیدا کردن واژگان
 • مکث کوتاه: جهت تأکید، جهت دریافت جواب از حضار، جهت تأثیر بیشتر.
 • زبان: عامیانه، رسمی، دستور زبان صحیح، فحش و ناسزا، کلیشه ای، اصطلاح گفتاری.
صدا به عنوان زبان بدن

صدا به عنوان زبان بدن

فرض کنیم صدای شما خیلی آهسته، همراه با نفستان و زیر باشد. اولین تصوری که دیگران از شما دارند این است که شما انسان ساکتی هستید، به خودتان اعتماد ندارید و جوانید. اما اگر صدای شما خیلی بم، بلند و زمخت باشد اولین تصوری که دیگران از شما دارند این است که شما جسور، فاضل و بالغ هستید.

صدا به عنوان زبان بدن

صدا به عنوان زبان بدن

اهمیت صدا در ارتباط غیر کلامی و زبان بدن

آیا رادیو گوش می دهید؟ آیا مجری وجود دارد که صدایش را به خوبی بشناسید و آن را تشخیص دهید؟ چه متوجه باشید چه نباشید شما از شخص مورد نظر، تصویری در ذهن خود ساخته اید و یا حتی در مورد موضوع نوع شخصیت او هم حدس هایی زده اید و اگر روزی با او رو به رو شوید احتمالاً خواهید دید چهره ی آن شخص با آنچه که شما در ذهن خود داشته اید کاملاً متفاوت است.

از دست ندهید :   با قدرت و اهمیت زبان بدن آشنا شوید

زمانی که صدای اشخاص ظاهراً با خصوصیات فیزیکی شان مطابقت ندارد موجب تضاد ذهنی در افراد دیگر و باعث گیج شدن یا متعجب شدن آنها می شود. مثال بارز آن مایک تایسون ، بوکسور حرفه ای سابق است. زمانی که در اوج بود در رشته ی مشت زنی، برترین قدرت به حساب می آمد. شدت و قدرت ضرباتی که بر حریف وارد می کرد غیرقابل تصور و غیرواقعی به نظر می رسید، با این وجود صدایش کاملاً زیر و بسیار زنانه بود. بدن عضلانی و باابهت او همراه با صدای زیر و زنانه اش به راستی تصور بسیار تضادی را در ذهن هر شخصی ایجاد می کرد.

اهمیت صدا در ارتباط غیر کلامی و زبان بدن

اهمیت صدا در ارتباط غیر کلامی و زبان بدن

بعضی افراد عمداً صدای خود را تغییر می دهند تا بر روی علایم غیرکلامی خود اثر بگذارند و آن را طوری که می خواهند جلوه دهند. برای مثال زنان ممکن است آهسته تر و زیرتر صحبت کنند تا صمیمیتشان را نشان دهند. هم زنان و هم مردان ممکن است زمانی که قصد دارند برتری، موقعیت اجتماعی یا باورشان را انتقال دهند هم میزان صدایشان و هم ضرباهنگ آن را بالا ببرند.

از دست ندهید :   زبان بدن در رابطه با جنس مخالف

اکثر مردم از تأثیر غیرکلامی صدایشان بی خبرند و یا آن را درک نمی کنند. در حالی که اگر به بازیگران، کمدین ها، گویندگان اخبار، معلمان، سخنرانان حرفه ای، مجریان و از این قبیل افراد توجه کنید می بینید که تمام آنها از صدایشان به روش های مخصوصی برای ایجاد تأثیر خاص و ارسال علائم غیرکلامی استفاده می کنند.

دفعه ی بعد که اخبار می بینید چشمانتان را ببندید و به صدای گوینده ی اخبار گوش کنید. دقت کنید چگونه صدای او در لحن، ضرباهنگ، زیر و بم و موارد مشابه دیگر تغییر می کند. مخصوصاً اگر او در حال گفتن خبری باشد و بعد از آن بخواهند خبر خوشایندی را اعلام کند، متوجه می شوید که چطور لحن صدایش را برای گفتن خبر بعدی با آن هماهنگ می کند.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 0 میانگین امتیاز: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *