نقش لمس کردن در زبان بدن

نقش لمس کردن در زبان بدن

لمس در زبان بدن

لمس، زبان بدن بی نظیری است که توضیحات بسیار مختلفی از قصد و نیت طرف مقابل در اختیار شما قرار می دهد. ما از لمس کردن برای به اشتراک گذاشتن احساسات خودمان با دیگران و برای بهتر کردن معنای ارتباطات کلامی و غیرکلامی خود استفاده می کنیم. لمس کردن ده بار از تماس کلامی و احساسی قوی تر است. هیچ حس دیگری مانند لمس کردن نمی تواند مارا برانگیزاند و متاسفانه ما فراموش می کنیم که حس لامسه برای انسان نه تنها یک حس اصلی بلکه مهم ترین حس است.

نقش لمس کردن در زبان بدن

نقش لمس کردن در زبان بدن

عمل لمس در زبان بدن انسان به چهار طبقه تقسیم بندی می شود:

شغلی: مربی خصوصی زمانی که در طول تمرین شما را وادار به انجام حرکتی می کند، دندانپزشکی که روی دندان های شما در حال کار کردن است، پزشکی که شما را معاینه می کند، آرایشگری که موهای شما را کوتاه می کند.

اجتماعی: دست دادن، کمک به کسی که می خواهد سوار اتومبیل و یا از آن پیاده شود، کمک به شخص در پوشیدن و یا در آوردن لباسش.

دوستی: آرام بر پشت کی زدن، لمس دستانش، در آغوش گرفتن، دستان خود را دور بازوهایش حلقه زدن.

صمیمیت: یک بوسه، به گرمی در آغوش گرفتن، نگه داشتن دستان شخص، لمس گونه هایش، مالش شانه ها و یا پشتش.

از دست ندهید :   چرا عذر خواهی کردن برایمان سخت است؟

مشکلی که درباره ی لمس به عنوان رفتار غیرکلامی و زبان بدن وجود دارد این است که، افراد مختلف از این که کدام عمل لمس، بایستی در کدام طبقه تقسیم بندی شود، تعاریف متفاوتی دارند. تعاریف آنها ممکن است بسته به سن، جنسیت، فرهنگ، شرایط، موقعیت و مسائل دیگر متفاوت باشد و این امر باعث به وجود آمدن هم پوشانی بین طبقات گوناگون می شود. برای مثال، اگر تیم ورزشی شما در یک بازی برنده شود و اعضای تیم به خاطر جشن گرفتن همدیگر را بغل کنند، این نوع بغل کردن با حالتی که در جلسات کاری و یا به هنگام قدم زدن در پارک یا خوردن غذا در رستوران اتفاق می افتد، معانی متفاوتی دارد.

تفاوت های جنسیتی فراوانی در نحوه ی لمس کردن و برداشت از آن وجود دارد، مثلاً زنان بیشتر راحت اند که در روابط دوستی همدیگر را بغل کنند و یا به آهستگی یکدیگر را لمس کنند، اما مردان همین کارها را زمانی که قصد دارند نشان دهند که چقدر با هم صمیمی اند انجام می دهند.

 

نقش لمس کردن در زبان بدن

نقش لمس کردن در زبان بدن

هدف از لمس در ارتباطات و زبان بدن مسئله ی مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا اختلافات فراوانی در این زمینه وجود دارد. ممکن است شخصی که لمس می کند هدف و نیتش یک چیز باشد و برداشت شخصی که لمس می شود از زبان بدن او چیز دیگری باشد. معنی لمس، یک موضوع ذهنی است که جزء یکی از موارد زیر است:

 • بازخورد مثبت
 • تشویق
 • حمایت
 • بازخورد منفی
 • عصبانیت
 • ناامیدی
 • نقش بازی کردن
 • شوخی
 • تأثیر
 • برتری
 • ترس
 • توقف
 • شروع یک تعامل
 • برانگیختگی
 • اتمام کار
 • یاری
 • درمان
از دست ندهید :   زبان بدن و ارسال پیام های جدی

به عبارت دیگر وقتی صحبت از لمس می شود در واقع در مورد یکی از نامشخص ترین عناصر زبان بدن سخن می گوییم. پس بهتر است در بیشتر موارد هنگام استفاده از لمس با احتیاط عمل کنیم.

لمس، قدرت و زبان بدن در محل کار

طبق ارزیابی های اخیر در آمریکا و با استناد به مقاله ای که اخیراً در مجله ای در خصوص برداشت های جنسیتی از قدرت به چاپ رسیده، از منظر زن ها، ممکن است هر مردی در محل کار برایشان مزاحمت جنسی ایجاد کند. اما مردان معتقدند که تنها افراد مافوق مثل بازرس یا مدیر می توانند برایشان مزاحمت جنسی ایجاد کنند. پژوهش ها و تجربیات در خصوص آزار جنسی نشان داده که میزان جذابیت مردان نسبت به عکس العمل زنان معکوس است. یعنی هرچه مردان جذابیت بیشتری داشته باشند، کارشان از دیدگاه زنان که در معرض این نوع رفتارها قرار گرفته اند کمتر به حساب مزاحمت گذاشته می شود. اما اگر همان رفتار از مردی با جذابیت پایین سر بزند ممکن است منجر به اخراجش از محیط کار شود. به طور کلی زنان هر گونه تماس بدنی با مردان غیر جذاب در محیط کار را به حساب آزار جنسی می گذارند. در مجموع زنان و مردان دیدگاه ها و رفتارهای کاملاً متفاوتی درباره آزار جنسی دارند و به همین دلیل به نظر می رسد که به خاطر این تفاوت ها، برداشت از این نوع زبان بدن حل شدنی نیست.

از دست ندهید :   چگونه کسب درآمد اینترنتی مطمئن داشته باشیم؟

تماس طلایی در زبان بدن

در یک آزمایش از دانش آموزان یک کلاس خواسته شد تا برای حل یک تمرین پای تخته داوطلب شوند، تعدادی از دانش آموزان در هنگام حل تمرین بازوی آنها به طرز خفیفی توسط معلم لمس می شد در حالی که سایر دانش آموزان لمس نمی شدند. نتایج نشان داد که لمس کردن، تعداد دانش آموزان داوطلب را افزایش داد. این پدیده توسط بعضی پژوهشگران “تماس طلایی” نامیده شده است.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 21 میانگین امتیاز: 2.8]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *