زبان بدن ناخودآگاه چیست؟

زبان بدن ناخودآگاه چیست؟

زبان بدن ناخودآگاه:

این نوع از زبان بدن به صورت ناخودآگاه و غیرعمدی اتفاق می افتد. برای مثال زمانی که شما به خاطر تماشای صحنه ی خشن یک فیلم وحشت زده می شوید نفستان بند می آید، کمی به عقب پرتاب می شوید و ترس در چهره تان مشاهده می شود. این رفتار ما ممکن است تنها برای چند ثانیه باشد اما آنها کاملاٌ واقعی اند. همچنین روی قضاوت شما در مورد خودتان و قضاوت دیگران در مورد شما تأثیر می گذارند.

در عین حال امکان این که بیاموزید چگونه رفتارهای خودجوش (ناخودآگاه ) را به حداقل برسانید و یا حتی کنترل کنید وجود دارد، ولی به گذشت زمان همراه با تمرین نیاز دارید. نوع شخصیت شما تأثیر زیادی بر چگونگی کنترل این رفتارها دارد. اگر شما انسانی اجتماعی، پراحساس و برون گرا باشید، بنابراین طبیعتاً شما کنترل کمتری بر روی زبان بدن غیرارادی خود دارید و زمان طولانی تری را باید به یادگیری اداره ی آن اختصاص دهید. اما اگر شما انسانی تودار و درون گرا هستید و معمولاً همه چیز را درون خود می ریزید طبیعتاً می توانید کنترل بیشتری بر روی زبان بدن غیرارادی خود داشته باشید و احتمالاً زمان کمتری را بایستی به یادگیری اداره ی آن اختصاص دهید.

بچه ها، نوجوانان و بزرگ سالان جوان، معمولاً به خاطر این که در پنهان نگه داشتن و پوشاندن احساسات شان کم تجربه هستند بیشترین رفتار غیرکلامی خودجوش را از خود بروز می دهند. آنها هنوز به طور کامل از لحاظ اجتماعی تعلیم نیافته اند که بدانند چه چیزی درست است و چه چیزی نادرست. برای مثال بچه ها وقتی فرد بزرگ سالی را می بینند که اثر زخم بزرگ و یا عیب و نقص دیگری روی صورتش وجود دارد احتمالاً به طور ناخودآگاه خود را عقب کشیده، اخم کرده و به او با انگشت اشاره می کنند.

آنها نمی خواهند که بی ادب باشند یا به کسی بی احترامی کنند، فقط نیاموخته اند که چطور این رفتارهای غیرکلامی خودجوش را بپوشانند و یا کنترل کنند؛ رفتارهایی که ممکن است کسی را آزرده و یا شرمنده سازد.

با گذشت زمان و کسب تجربه اکثر افراد یاد می گیرند تا همه ی رفتارهای خودجوششان به جز آنهایی که بسیار شدید هستند را تحت کنترل خد درآورند. شما ممکن است یاد گرفته باشید زمانی که یک ارتقای شغلی را از دست می دهید گریه نکنید اما اگر یک دوست، فامیل یا حیوان دست آموز خود را از دست بدهید خودبه خود اشکتان جاری می شود. عصبانیت مورد دیگری است که اکثر افراد یاد می گیرند تا آن را بپوشانند مگر آن که عصبانیت آنها شدید باشد.

یک جنبه ی جالب از زبان بدن خودبه خود این است که گاهی افراد این رفتارها را عمداً انجام می دهند و تلاش می کنند تا با انجام این گونه رفتارها جلب توجه کنند و یا امتیازی به دست آورند. برای مثال، می توان به دختر نوجوانی اشاره کرد که وانمود می کند پسری که دوستش دارد او را ترسانده است، تا توجه پسر را به سمت خود جلب کند. مثال دیگر بزرگسالی است که به هنگام اهدای جایزه به او، وانمود می کند که شگفت زده شده است و با این کار قصد دارد نشان دهد که انسان فروتنی است.

از دست ندهید :   زبان بدن و ارسال پیام های جدی

واقعاً این گونه رفتارها دست کمی از طنز ندارند. وقتی شما یک رفتار غیرکلامی ناخودآگاه را وانمود می کنید، آن رفتار تبدیل به رفتار غیرکلامی عمدی می شود. بنابراین در طبقه بندی، متعلق به طبقه ی رفتار غیرکلامی عمدی است.

زبان بدن ناخودآگاه چیست؟

زبان بدن ناخودآگاه چیست؟

زمانی که شما دریافت کننده زبان بدن فرد دیگری هستید

زمانی که شما دریافت کننده ی پیامی هستید زبان بدن نقش مهمی را دارد. اول رفتارهای غیرکلامی خودتان، سپس تفسیرتان از رفتارهای غیرکلامی فرستنده. به عبارتی دیگر گیرنده مجبور است که به طور همزمان پیام فرستنده را بفهمد، آن را با زبان بدن خود درآمیزد و زبان بدن فرستنده را تفسیر کند. تمام اینها تنها در عرض چند ثانیه یا کمتر رخ می دهد و علاوه بر این، این اتفاق مدام به هنگام تعامل روی می دهد.

مثال مناسب این مطلب دو فرد در یک تردستی اند که پرتقال های خود را به سمت یکدیگر می اندازند. هر تردست بر روی نگه داشتن پرتقال های خود در هوا متمرکز است و پرتقال های اضافی را به سمت تردست دیگر پرتاب می کند، همچنین پرتقال های پرتاب شده از طرف او را دریافت می کند.

زمانی که شما به عنوان گیرنده ی پیام عمل می کنید شما درواقع در یک لحظه در حال پردازش صدها و شاید هزاران اطلاعات هستید، بنابراین ذهنتان مجبور می شود که بسیاری از آنها را به صورت ناخودآگاه پردازش کند، در غیر این صورت شما نمی توانید میزان زیادی از اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنید. اگر شما درباره ی ارتباط غیرکلامی آموزش دیده باشید فوراً ذهن ناخودآگاه شما درباره ی ارتباط غیرکلامی آموزش دیده باشید فوراً ذهن ناخودآگاه شما آن اطلاعات را آنالیز و بهترین جواب را ارسال می کند.

اگر شما در مورد رفتارها با حدس و گمال و قضاوت های سرخود عمل می کنید و هرگز تحقیق نمی کنید که در این مورد حق با شما بوده است یا خیر؛ (شبیه به 99، 99 درصد مردم روی کره زمین) متوجه خواهید شد که غرایز شما بسیار بیشتر از این که درست باشند، اشتباهند. مسئله این است که ما به ندرت به اشتباهاتمان پی می بریم، زیرا همیشه مواردی را می بینیم که در مورد آنها درست فکر کرده ایم و به همین خاطر فکر می کنیم که در خواندن زبان بدن مهارت داریم. در حالی که در حقیقت اگر در این باره اشتباهی مرتکب شویم باعث می شود تا هم میلیون ها تومان پول از دست دهیم و هم روابطمان خدشه دار شود.

از دست ندهید :   ایده‌های پولساز برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی در ایران

معلوم شد که اطلاعات غیرکلامی تقریباً به طور کامل در ذهن ناخودآگاه ما پردازش می شوند. ذهن ناخودآگاه انسان نسبت به ارتباط غیرکلامی بسیار حساس است تا حدی که می تواند زبان بدن افراد دیگر را تفسیر کند، اما دقیقاً نمی تواند بگوید که کدام قسمت از اجزای بدن آنها باعث شده که او چنین تفسیری داشته باشد. تحقیقات نشان می دهنده که زنان به میزان قابل توجهی نسبت به مردان در خواندن زبان بدن اشخاص مهارت بیشتری دارند. ممکن است گفته شود که این تحقیقات توسط کسی صورت گرفته که مدافع و یا مخالف تبعیض جنسیتی بوده است ولی باید گفت این تحقیقات پژوهش های علمی محکمی است که توسط دانشمندان مختلف انجام شده است.

اکثر متخصصان بر این باورند که اختلاف جنسیتی به طور طبیعی وجود دارد. این مطلب که چون زنان مسئول تربیت کودکان اند و کودک در ابتدا به صورت غیرکلامی با مادر ارتباط برقرار می کند پس طبیعتاً قدرت خواندن زبان بدن در زنان پرورش می یابد، تا حدی درست است. البته این فقط یک قسمت از تمام آن چیزی است که در مورد قدرت تفسیر ارتباط غیرکلامی در زنان وجود دارد.

بدون در نظر گرفتن جنسیتتان، دریافت پیام، شما را ملزم به قضاوت درباره ی پیام می کند، از قبیل این که:

 • صادقانه است؟
 • صمیمانه است؟
 • صحت دارد؟
 • ضروری است؟
 • مهم است؟
 • کامل است؟

دریافت پیام همچنین شما را ملزم به قضاوت درباره ی فرستنده ی پیام می کند از قبیل این که:

 • آیا چیزی را مخفی می­کند؟
 • آیا می­خواهد مرا فریب دهد؟
 • آیا به من دلگرمی می­دهد؟
 •   آیا عصبانی است؟
 • آیا سعی می­کند که از ابزار یک موضوع حساس خودداری کند؟
 • آیا سعی می­کند مرا تهدید کند؟

زمانی که شما گیرنده هستید تفسیرتان از پیام بستگی به خیلی چیزها دارد: واژگان تجربه، شخصیت، تعاملات قبلی و غیره. اما ربان بدن یکی از عوامل بسیار قدرتمند در تفسیر از پیام است.

زبان بدن- محمد جواد ظریف

زبان بدن- محمد جواد ظریف

زمانی که شما ناظر زبان بدن فرد مقابلتان هستید

زمانی که شما ناظر هستید، عناصر ارتباطی بدن ابعاد کاملاً جدیدی به خود می گیرند. در این صورت شما مستقیماً درگیر ارتباط نشده اید و فقط ناظر زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی هستید. پس در این صورت تفسیر این که چه چیزی در حال اتفاق افتادن است اهمیت بیشتر دارد.

تنها مشاهده در اینجا هدف اصلی نیست بلکه شما مانند تمام مشاهده، چیزهایی را که دوست دارید، متنفرید، تعصب هایتان، تجارب و ویژگی های شخصی تان را با آن چیزی که می بینید ترکیب می کنید. این نشان می دهد چرا افراد مختلف با نگاه به رویداد مشابه، توصیف های متفاوتی را ارائه می دهند.

به این مثال توجه کنید؛ فرض کنید شما انسانی تودار و درون گرا هستید، طبیعتاً مایل نیستید که احساساتتان را نشان دهید و زبان بدنتان هم تقریباً همیشه تحت کنترلتان است و با احتیاط عمل میکنید. یک روز بعد وارد اداره می شوید و می بینید که کیوان و مهران در حال بحث و گفت گو هستند. کیوان خیلی احساساتی و برون گرا است در حالی که مهران تودار و درون گراست. آنها درباره ی مسئله ای با یکدیگر به صورت جدی در حال گفتگو هستند ولی نمی توانند به توافق قابل قبولی برسند. سپس مدیرتان از شما می پرسد که چه اتفاقی بین آنها پیش آمده است. از دیدگاه شما به عنوان یک شخص تودار می توان گفت که شما ممکن است زبان بدن کیوان را عصبانی، احساساتی یا خیلی افراط گرایانه توصیف کنید. از طرفی دیگر ممکن است زبان بدن مهران را آرام، منطقی و کنترل شده تعبیر کنید. شخص دیگری که نسبت به شما احساساتی تر است ممکن است تفسیر کاملاً متفاوتی از تعامل بین کیوان و مهران داشته باشد.

از دست ندهید :   تصویر ذهنی چیست و چه نقشی در زندگی دارد؟

حتی خلق و خوی شما تأثیر زیادی روی مشاهده و تفسیر تعامل ها و ارتباطاتتان دارد. اگر شما خلق و خویتان تنگ است و احساس منفی دارید ممکن است در مورد دیگران هم به همین شکل قضاوت کنید، اما اگر شما خوشحالید تفسیر شما از زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی دیگران به احتمال زیاد همان خوشحالی و خوش خلقی است.

عامل دیگر که در مشاهده ی شما تأثیر می گذارد ارتباطتان با شخص یا اشخاصی است که در حال مشاهده ی آنها هستید. شما به طور طبیعی معمولاً زبان بدن یک دوست نزدیک یا عضو خانواده را با معیارهای متفاوتی نسبت به زبان بدن یک بیگانه یا آشنای جدید و یا شخصی که به شدت از او متنفرید، مشاهده و تفسیر می کنید.

من نمی گویم که شما ناظر قابل اعتمادی نیستید چون برداشت ها، شخصیت، خلق و خو ها و روابط مربوط به خودتان را دارید، بلکه می گویم شما انسانید و به هیچ وجه به طور صددرصد بی طرفانه و هدفمند عمل نمی کنید. تنها چیزی که از شما می خواهم در موردش فکر کنید این است که چطور ویژگی های ارتباطی شما روی تفسیرتان از زبان بدن دیگران تأثیر گذاشته و قضاوتتان درباره ی یک پیام، فرستنده، گیرنده، و یا ترکیبی از اینها را تحت تأثیر قرار داده است. آگاهی از این قضیه، شما را به جای انجام واکنش هایی که از نظرتان درست است و یا تعابیر ناهوشیارانه، به سوی مشاهده ی اندیشمندانه سوق می دهد.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 2 میانگین امتیاز: 2]

3 نظر در مورد «زبان بدن ناخودآگاه چیست؟»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *