دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ

دیجیال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی به انجام عملیات بازاریابی بر بستر اینترنت گفته می‌شود. اقداماتی که در گذشته برای بازاریابی در سیستم سنتی انجام می‌شد، امروز می توانند از راه‌های مختلف بر بستر اینترنت پیاده سازی شوند.

تمام کسب و کارهای سنتی باید امروز در عرصه دیجیتال نیز حضور داشته باشند، در غیر این صورت فرصت بزرگی را از دست خواهند داد. حتی ممکن است در صورت غفلت از دیجیتال مارکتینگ، این کسب و کارها به نابودی برسند.

فهرست

آیا همه می‌توانند از بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ استفاده کنند؟

بله در تمام کسب وکارها و در تمام حوزه‌ها می‌توان از دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی استفاده کرد. نوع استفاده ممکن است متفاوت باشد، اما قطعا می‌توان به عملیات بازاریابی از طریق اینترنت پرداخت.

دیجیتال مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

دیجیتال مارکتینگ نقاط قوت زیادی نسبت به عملیات بازاریابی سنتی دارد. به چند نمونه توجه کنید:

هزینه تبلیغات پایین‌تر

هزینه تبلیغات در بستر اینترنت به مراتب پایین‌تر مدل‌های سنتی است. در بستر اینترنت شما می‌توانید بسیار سریع‌تر و با هزینه کم‌تر پیام خود را به مخاطبانتان برسانید.

قابلیت آنالیز دقیق

اگر شما یک بیلبورد خیابانی اجاره کنید، نمی‌توانید متوجه شوید که چند نفر آن را دیده‌اند؟ چند نفر به تبلیغ شما روی آن علاقه‌مند بوده‌اند، چند نفر از آن طریق با شما تماس گرفته‌اند و چند خرید از طریق همان بیلبورد انجام شده! در حالی که تمام این آنالیزها بر بستر اینترنت قابل هستند.

از دست ندهید :   راه های پولدار شدن بدون سرمایه : در خانه ، در جوانی و از اینترنت!

قابلیت خودکار شدن فرآیندها

می‌توان بخش‌هایی از عملیات بازاریابی را خودکار انجام داد. ابزارهایی مانند ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی، نمونه خوبی برای این مساله هستند.

انواع دیجیتال مارکتینگ:

در ادامه به چند مدل معروف در بازایابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ اشاره خواهیم کرد:

وایرال مارکتینگ

وایرال مارکتینگ یا بازاریابی ویروسی به ایده‌ای در بازاریابی گفته می‌شود که باعث شده تا تبلیات شما دهان به دهان بچرخد و دیگران در مورد آن صحبت کنند.

سوریلند، به طور مثال بیشتر از این نوع بازاریابی استفاده می‌کند. بسیاری از افراد در مورد ویدیو‌های آنان صحبت کرده و آن را به اشتراک می‌گذارند. آن‌ها با تولید محتوای جالب و ویروسی رشد خوبی را تجربه کردند.

ویدیو مارکتینگ

بازاریابی ویدیویی یا تبلیغات ویدیویی هستند. در یک ویدیو به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به معرفی ممحصولات خدمات یا برند شرکتتان می‌پردازید. حتی ممکن است فقط یک ویدیوی آموزشی کوتاه ضبط کرده و هیچ محصول یا خدمتی را پیشنهاد نکنید.

تبلیغات اینترنتی

این مدل به طور کلی به ۲ نوع تبلیغات نمایشی و کلیکی تقسیم می‌شود:

تبلیغات کلیکی: بنر تبلیغاتی شما در سایت‌های مختلف پخش شده و شما در ازای هر کلیک روی بنرتان پول می‌پردازید.

از دست ندهید :   وضعیت بدن و زبان بدن متناسب آن

تبلیغات نمایشی: در ازای تعداد دفعات دیده شدن بنر یا در ازای مدت زمان ثابت نمایش مبلغی را می‌پردازید.

اینباند مارکتینگ

اینباند مارکتینگ یا بازاریابی جاذبه‌ای از موثرترین روش‌های بازاریابی است. تنها مدلی که تمام دنیا به سمت آن در حرکت است، اینباند مارکتینگ می‌باشد. در این مدل به جای اینکه شما دنبال مشتری باشید و مشتری را پیدا کنید، مشتری شما را پیدا می‌کند.

سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو به این امر کمک می‌کند. در واقع از طریق محتوای وبسایت شما در موتور جستجوی گوگل، مشتری شما را برای حل مشکلات خودش پیدا خواهد کرد. در ادامه ممکن است از محصولات یا خدمات شما استفاده کند.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی از ارزان‌ترین راه‌های بازاریابی با بالاترین نرخ بازگشت سرمایه است. با کمک این ابزار می‌توان کمپین‌های حرفه‌ای بازاریابی اینرنتی را مدیریت کرده و فروش خود را افزایش دهید.

کانتنت مارکتینگ

کانتنت مارکتینگ یا بازاریابی محتوایی بر تولید محتوای ارزشمند و جذب مخاطب از طریق آن استوار است. محتوای شما می‌تواند در قالب هر نوع فرمتی مانند: متنی، اینفوگرافیک، ویدیو و … باشد. در واقع کانتنت مارکتینگ، پایه‌ی اینباند مارکتینگ محسوب می‌شود.

سوشال مدیا مارکتینگ

بازاریابی مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی است. در واقع شما در شبکه‌های اجتماعی مختلف، به دنبال بازاریابی محصولات و خدماتان هستید. نوع مرسومی از آن بازاریابی توسط افراد تاثیر گذار یا اینفلوئنسر‌ها است.

از دست ندهید :   کسب درآمد اینترنتی ؛ از رویا تا واقعیت

اجزای بازاریابی اینترنتی:

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی ۲ جزء اساسی دارد:

  1. ترافیک
  2. تبدیل

ترافیک

یعنی جذب مخاطب به وبسیات. جذب ترافیک، از ۲ روش کلی قابل انجام است:

  1. ترافیک پولی
  2. ترافیک رایگان

متداول‌ترین نوع ترافیک پولی تبلیغات اینترنتی کلیکی و بنری است. ترافیک رایگان نیز از راه‌های متفاوتی مثل فعالیت در انجمن‌ها و سایت‌های ثبت آگهی رایگان قابل جذب است.

تبدیل

بعد از جذب ترافیک باید این ترافیک ورودی را تبدیل به خریداران کنید. یکی از مهارت‌های اساسی در دیجیتال مارکتینگ، توانایی بهینه سازی نرخ تبدیل است. در بازاریابی اینترنتی به دلیل ابزارهای آنالیزی که در دسترس هستند این کار ساده‌تر شده است. هرچه نرخ تبدیل بالاتری داشته باشید، فروش بیشتری داشته‌اید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *