جراحت احساس چیست و چه عواقبی دارد؟

جراحت احساس چیست و چه عواقبی دارد؟

جراحات احساس را التیام بخشیم

وقتی بدن شما مجروح می شود، مثلاً وقتی صورت خود را زخمی می کنید، بدن بافتی محکمتر و ضخیم تر از یافت قبلی در محل بریدگی ایجاد می کند. وظیفه این بافت جدید است که با ایجاد یک پوسته حفاظتی در محل زخم، از بدن در مقابل آسیب های بعدی حفاظت کند. اگر کفش تازه ای که خریده اید اندازه پای شما نباشد، اگر تنگ باشد و پای شما را بزند، قبل از هرچیز درد را احساس می کنید. اما به تدریج طبیعت با ایجاد پینه در آن محل از بروز ناراحتی بیشتر جلوگیری می کند. به همین شکل وقتی احساس شما مجروح می شود، وقتی کسی اسباب ناراحتی ما را فراهم می کند، مکانیزم مشابهی به کار می افتد و مقاومت روان و احساس ما را بالا می برند. انسان موجود مستعدی است که می تواند با ایجاد نوعی پوسته حفاظتی از روان خود در برابر ناملایمات محافظت کند.

جراحات احساس را التیام بخشیم

جراحات احساس را التیام بخشیم

طبیعت و جراحت احساس

طبیعت با ایجاد بافت جراحت قصد کمک به ما را دارد. اما در اجتماع امروزی ما، بافت جراحت، بخصوص اگر روی صورت باشد، گاه نه تنها کمک نمی کند، بلکه ممکن است باعث ناراحتی هم بشود.

بگذارید مثال بزنم:
جرج تی، وکیل جوانی بود که آینده ای امید بخش داشت، مهربان و دوست داشتنی بود. مدارج ترقی را یکی پس از دیگری می پیمود تا اینکه در اثر یک حادثه رانندگی زخم دلخراشی از وسط گونه چپ تا گوشه چپ دهانش ایجاد شد. روی چشم راستش هم زخم شدیدی برداشت. صورتش حالت بدی پیدا کرده بود. در آینه که نگاه می کرد ناراحت می شد.

جراحات حالت نگاهش را تغییر داده بود. بعد از ترک بیمارستان در نخستین دفاع دادگاهی شکست خورد. مطمئن بود که قیافه زشت صورتش او را بازنده کرده است. احساس می کرد دوستان قدیم از او دوری می کنند. می گفت حتی زنش هم از دیدن او ناراحت می شود. ناراحتی اش بالا گرفت. به اعتیاد روی آورد. عصبانی و دعوایی شده بود، از مردم فاصله می گرفت.

از دست ندهید :   سخنان بزرگان در مورد عشق و دوست داشتن

در جامعه ای که جرج در آن زندگی می کرد، به ندرت کسی مجروح می شد. اما مشکل جرج جراحت صورت نبود، در واقع روانش مجروح شده بود. اگر جرج در یک اجتماع ابتدایی زندگی می کرد و صورتش در اثر مثلاً نبرد با یک خرس وحشی زخم بر می داشت، اگر دندان ببری صورتش را زخمی می کرد، این جراحت ارزش و احترامش را بالا هم می برد.

با انجام یک عمل جراحی پلاستیک روی صورت جرج، آثار جراحت از چهره اش پاک شد و او قیافه همیشگی اش را باز یافت. بعد از عمل، شخصیتش به کلی تغییر کرد، دوباره خوش اخلاق و با اعتماد به نفس شد. اعتیاد را کنار گذاشت، روحیۀ پرخاشگری اش از بین رفت، به جامعه بازگشت و بار دیگری عضوی از جامعه انسانی شد و زندگی جدیدی پیدا کرد .

اما این زندگی جدید حاصل غیر مستقیم عمل جراحی پلاستیک بود. شفابخش اصلی او از بین رفتن جراحت احساس او بود. رفع صدمات روحی و روانی و زنده شدن تصویر ذهنی او به عنوان عضو مورد احترامی از جامعه، به کمک عمل جراحی حاصل شد.

جراحت احساس یعنی بیزاری از زندگی

خیلی ها بدون ناراحتی های جسمی، هم از جراحت احساس رنج می برند. اینها، که در گذشته از سوی کسی لطمه خورده اند، برای مقابله با ناراحتی های آینده، در واقع یک پوسته مقاوم تر روحی یا به عبارتی یک جراحت احساسی برای خود ایجاد کرده اند اما، این بافت، نه تنها آنها را از شخصی که در ابتدا باعث ناراحتی شان شده بود، بلکه آنها را از کلیه انسانها دور می کند، دیواری از احساس کشیده می شود که نه دوست و نه دشمن هیچکدام امکان عبور از آن را پیدا نمی کنند.

جراحت احساس یعنی بیزاری از زندگی

جراحت احساس یعنی بیزاری از زندگی

زنی از مردی می رنجد و با خودش عهد می کند که دیگر به مردها اعتماد نکند، کودکی که از دست پدر یا معلم ستمگرش ناراحتی کشیده، پیش خودش عهد می کند که هرگز به مسئولین اعتماد نکند، مردی که زنی دست رد به سینه اش زده، پشت دستش را داغ می کند که دیگر با کسی رابطه احساسی برقرار نکند. مانند جراحت صورت، دوری بیش از اندازه از منبع اولیه ناراحتی می تواند آسیب پذیری انسان را بیشتر کرده و در زمینه های دیگر مشکل ساز شود. دیوار احساسی که برای جدایی از شخص بخصوصی می کشیم، ما را از سایر انسانها و از شخصیت واقعی مان جدا می کند و شخصی که احساس تنهایی می کند و از دیگران دوری می کند، یا زندگی خودش هم همین کار را می کند.

از دست ندهید :   3 نکته برای جلوگیری از احساس ناراحتی

جراحت احساس اشتباهات جوانی را بیشتر می کند

برنارد هلند، روانکاو مشهور معتقد است که اگرچه درباره تنفر جوانان، بخصوص از مقامات مسئول زیاده روی شده، روی هم رفته سطح اعتراض میان جوانها خیلی زیاد است. دکتر هلند می گوید:
“اینها که در ظاهر آدمهای خشن و بی انعطافی به نظر می رسند، در واقع افراد آسیب پذیری هستند که وابستگی به دیگران را دوست دارند، و چون اطمینان نمی کنند، به کسی نزدیک نمی شوند. در گذشته از سوی شخصی که رویش حساب می کرده اند لطمه خورده اند و حالا همۀ فکر و ذکرشان این است که تجربه تلخ گذشته را تکرار نکنند. در نتیجه همیشه حالت تدافعی دارند. برای اجتناب از ناراحتی های بیشتر، در حمله پیش دستی می کنند و بنابراین کسی را که به آنها عشق می ورزد و قصد کمک دارد فراری می دهند.”

از دست ندهید :   چگونه موفقیت را بدست آوریم؟ 3 گام ساده و عملی

جراحت احساس تصویر ذهنی را زشت می کند

جراحت احساس اثر نامطلوب دیگری هم دارد. تصویر ذهنی زخم خورده و خسارت دیده ای به وجود می آورد که مورد قبول دیگران نیست، دیگران دوستش ندارند و نمی تواند با سایر مردم به خوبی و خوشی زندگی کند. جراحت احساس انسان را از زندگی خلاق باز می دارد.

دکتر آرتور دبلیو کامب، استاد روانشناسی دانشگاه فلوریدا معتقد است که هدف هر انسان به مقصود رسیدن است. به اعتقاد او انسان با این صفت به دنیا نمی آید، بلکه خصلتی اکتسابی است.

اشخاصی با این خصوصیات :

  1. خود را انسانهای مفید، مقبول، دوست داشتنی و توانا می بینند.
  2. به درجاتی از خودباوری رسیده اند.
  3. خود را با دیگران برابر می دانند.
  4. از منابع اطلاعاتی و دانش زیادی برخوردارند.

کسی که به درد جراحت احساس مبتلاست، نه تنها تصویر ذهنی اشخاص نامقبول، دوست نداشتنی و ناتوان را دارد، بلکه در نظرش دنیایی که در آن زندگی می کند سراسر خصومت و دشمنی است. با دنیا رابطه خصومت آمیز دارد از معاشرت با دیگران لذت نمی برد، در زندگی او یاری کردن و لذت متقابل جایی ندارد، همه ذهنش را برتری طلبی و مبارزه جویی اشغال کرده است. به دور خودش حصار می کشد. خیرش نه به خودش و نه به هیچ شخص دیگری نمی رسد و در این شرایط پرخاشگری و تنهایی تاوانی است که باید بپردازد.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *