هوش هیجانی یا EQ چیست؟ | ۱۱ نشانه هوش هیجانی بالا

هوش هیجانی یا EQ

در تحقیقات علمی دنیا ثابت شده که توانایی درک و کنترل احساسات، نقش بسیار مهمی در رسیدن به موفقیت و دستاوردهای بزرگ در زندگی دارد.

با داشتن هوش هیجانی بالا در واقع توانایی درک و مدیریت احساسات خودتان و دیگران را دارید. هوش هیجانی به طور کلی مهارت های کلیدی زیر را شامل می شود:

  • شناخت، درک و توانایی مدیریت احساسات
  • مهار کردن احساسات‌، تعهد نسبت به تصمیماتمان
  • آگاهی و درک نسبت به احساسات دیگران
  • برقراری ارتباط با دیگران در موقعیت‌های اجتماعی

فهرست

نقش هوش هیجانی در موفقیت

هوش هیجانی برای افرادی که سر و کار زیادی با دیگران دارند مفید نیست. هوش هیجانی، یک عامل فوق العاده مهم در تعیین کیفیت مهارت های ارتباطی، کیفیت روابط و موفقیت شماست. ه.ش هیجانی به موفقیت شما در زمینه های مختلف می تواند کمک کند. برخی زمینه ها در ادامه ذکر شده اند:

موفقیت در زندگی و کسب و کار

با داشتن هوش هیجانی بالا، می توانیم انگیزه بیشتری داشته و در مواقع نا امیدی و ناراحتی بر احساسات خود مسلط باشیم. هوش هیجانی بالا به داشتن انضباط شخصی بالا، افزایش اعتماد‌ به‌ نفس و عزت نفس و قابلیت تمرکز بر روی هدف کمک می کند.

سلامت روانی

هوش هیجانی با کمک به آگاهی و مدیریت احساسات مان به کاهش استرس، پیشگیری از افسردگی و نوسانات رفتاری نیز کمک می‌کند. هر چه هوش هیجانی بالاتری داشته باشید، نسبت به زندگی دید مثبت تری خواهید داشت و شادتر خواهید بود.

سلامت فیزیکی

احساسات منفی، خصوصا استرس های اجتماعی می توانند تاثیرات مخربی بر سلامتی ما داشه باشند. با داشتن هوش هیجانی بالا می توانید، احساست منفی خود را کنترل کرده و در نتیجه از سلامت فیزیکی بیشتری برخوردار باشید.

حل اختلافات

هوش هیجانی بالا به پیشگری و حل اختلافات با دیگران کمک می کند. چرا که با کمک آن می توانیم مسایل را از دیدگاه دیگران نیز ببینیم و بررسی کنیم. با داشتن هوش هیجانی بالا راحت تر متوجه خواسته ها و نیاز های دیگران شده و در نتیجه می توانیم خواسته هایشان را برآورده کرده و به سرعت مسایل را حل کنیم.

از دست ندهید :   چگونه زندگی بهتری داشته باشیم؟

روابط با کیفیت

اینکه بتوانیم از احساساتی که داریم با دیگران صحبت کرده و یا آن ها را درک کنیم، در بهبود کیفیت روابط ما فوق العاده موثر است. در ادامه خواهیم دید که توجه به نیازهای دیگران و اختصاص زمان برای احساسات آن ها تا چه حد می تواند در موفقیت و کیفیت روابطمان موثر باشد.

11 نشانه اینکه هوش هیجانی بالایی دارید:

همانطور که بالاتر ذکر شد، متخصصین معتقدند، برای کسب موفقیت در زندگی، هوش هیجانی یا EQ نسبت به IQ نقش موثر تری ایفا می‌کند. در ادامه 11 نشانه هوش هیجانی بالا را بررسی خواهیم کرد:

1- شما به احساساتتان فکر می کنید

هوش هیجانی با چیزی به نام “آگاهی فردی و اجتماعی” آغاز می شود. توانایی درک و تشخیص احساسات و همچنین تاثیرات آن ها در خودتان و دیگران نشان دهنده هوش هیجانی بالای شماست. این مهارت یعنی آگاهی فردی و اجتماعی.

با فکر کردن به احساساتتان می توانید نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید. از خودتان سوال کنید؛ نقاط قوت احساسی من کدامند؟ نقاط ضعف من کدامند؟

چطور وضعیت احساسی من روی تصمیماتی که می گیرم تاثیر می گذارد؟ تصمیمات احساسی عموما نتایج نادرستی به همراه دارند.

همچنین با فکر کردن در مورد احساسات دیگران می توانید درک کنید که در پس رفتارها و حرکات دیگران چه چیزی وجود دارد؟ این مورد باعث می شود تا آن ها را بیشتر درک کرده و کمتر در روابطتان به مساله بخورید. در نتیجه کیفیت روابط شما به شدت بالا خواهد رفت.

2- مکث می کنید

اگر شما هوش هیجانی بالایی دارید، قبل از اینکه واکنش نشان دهید یا صحبت کنید، مکث کرده و در مورد واکنشتان فکر می کنید.

این قابلیت و توانایی بسیار مهمی است و از اینکه شما رفتار نسنجیده ای انجام دهید، پیشگیری می کند. به این ترتیب شما از واکنس ها و رفتارهایتان پشیمان نخواهید شد.

از دست ندهید :   3 نکته برای جلوگیری از احساس ناراحتی

در واقع مکث کردن شما، باعث می شود که از گرفتن یک تصمیم حیاتی، بر اساس احساسات موقتی، جلوگیری کنید.

3- تلاش می کنید تا افکارتان را کنترل کنید

اگر هوش هیجانی بالایی دارید ممکن است کنترل زیادی بر احساساتی که در لحظه دارید نداشته باشید، اما می توانید عکس العملتان نسبت به این احساسات را از طریق کنترل افکارتان، مدیریت کنید.

در مورد کنترل افکار جمله معروفی وجود دارد:

شما نمی توانید مانع نشستن پرنده روی سرتان بشوید، اما می توانید مانع لانه ساختنش شوید!

4- از انتقادات استفاده می کنید

هیچ کس از گرفتن بازخورد منفی لذت نمی برد. اما افراد موفق می دانند که شنیدن انتقادات، حتی اگر به شکل خوبی منتقل نشده باشد، یکی از راه های یاد گیری است. وقتی از شما انتفقاد می شود، به جای احساساتی شدن از خودتان بپرسید: این مساله چطور می تواند به من کمک کند؟

5- یکدلی میکنید

یکدلی یعنی درک افکار و احساسات دیگران و به شما کمک می کند تا به دیگران نزدیک تر شوید. به جای قضاوت کردن رفتارشان، تلاش کنید تا مسایل را از دید آن ها نیز ببینید.

یکدلی، به معنای موافقت با دیدگاه های دیگران نیست. بلکه به معنای تلاش برای فهمیدن آن هاست. این امر باعث می شود شما ارتباطات عمیق تری داشته باشید.

6- دیگران را تحسین می کنید

وقتی روی نقاط مثبت دیگران تمرکز می کنید، می توانید آن ها را تحسین و تمجید کنید. با اشاره به اینکه دقیقا چه چیزی در وجود آن ها برای شما قابل ستایش است، به آن ها کمک می کنید تا به بهترین نسخه خودشان تبدیل شوند.

7- بازخوردهای سازنده می دهید

دادن بازخورد منفی تاثیر فوق العاده بدی بر احساسات دیگران دارد. توجه به این نکته می تواند کمک کند تا بازخوردهایتان را در قالب مثبتی ارائه دهید. بنا بر این، طرف مقابل احساس می کند، آن ها مفید هستند.

از دست ندهید :   سخنان بزرگان جهان در مورد موفقیت | 16 جمله متحول کننده!

8- عذر خواهی می کنید

قدرت و عزت نفس بالایی نیاز دارید تا بتوانید بگویید؛ “معذرت می خواهم!” اما عذر خواهی باعث می شود از دید دیگران، فروتن به نظر برسید.

هوش هیجانی بالا نشان می دهد که عذر خواهی کردن همیشه به این معنا نیست که شما اشتباه کرده اید. بلکه به این معناست که ارزش رابطه تان بسیار بالاست.

9- می بخشید و فراموش می کنید

چسبیدن به ناراحتی هایتانT مانند نمک پاشید به زخمتان است. بنابر این با این کار، هیچ وقت شانس التیام یافتن آن ها را به خودتان نمی دهید.

وقتی می بخشید و فراموش می کنید، ترمزهایتان رها شده و به پیشرفت ادامه می دهید.

10- به تعهداتتان پایبندید

امروزه بسیار متداول است که انسان ها قول و قراری را بشکنند. وقتی به حرف هایتان پایبند باشید، در واقع دیگران به شما اعتماد می کند و نزد آن ها اعتبار پیدا می کنید. همین اعتبار به موفقیت شما در زندگی و کسب و کار، کمک زیادی خواهد کرد.

11- به دیگران کمک می کنید

یکی از قدرتمندترین راه ها برای ایجاد تاثیر مثبت روی احساسات دیگران، کمک کردن به آنهاست. اعمالی مانند این باعث ایجاد اعتماد و اعتبار می شود همچنین باعث می شوند در زمان نیاز، دیگران نیز برایتان کاری انجام دهند تا لطفتان را جبران کنند.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 10 میانگین امتیاز: 3.6]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *