هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم وضعیتی فعال بین خواب و بیداری

بسیاری از مردم عادی و یا حتی پزشکان تصور غلطی از هیپنوتیزم دارند. گاه پیش می آید که بیماران بعضی از دستورهایی را که در درمان هیپنوتیزمی گفته میشود انجام نمیدهند؛ زیرا فکر میکنند که اراده خود را از دست داده اند و خود را کاملا به دست هیپنوتیزور میسپارند. این تصور کاملا غلط است، اما وجود دارد.

درواقع هیپنوتیزم حالتی بین خواب و بیداری است که هر شخصی آن را به گونه ای متفاوت تجربه میکند. هرکس که در این وضعیت ویژه قرار گرفته، در این مورد هم عقیده است که انسان در این حالت، آرامش مطبوعی دارد و بعد از آن سرحال و با نشاط است. در طول این عمل رابطه ای پایدار بین بیمار و هیپنوتیزور برقرار است که اصطلاحا ( ارتباط ) گفته میشود. به این مفهوم که بیمار همه چیز را میشنود و هرچه را که در اطرافش اتفاق می افتد میفهمد و متوجه میشود.

هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم چیست؟

چند نکته مهم در مورد هیپنوتیزم

گاهی اتفاق می افتد که بیمار به خواب میرود و این رابطه قطع میشود، اما میتوان او را با تکانی آرام -مثل هر کس دیگری که در خواب است- بیدار کرد.

از دست ندهید :   چه تعریفی از زندگی مالی تان دارید؟

هنوز این سوال مطرح است که اگر هنگامی که شخص در حالت هیپنوتیزم قرار دارد، هیپنوتیزور دچار تپش قلب شود یا به هر دلیلی نتواند به کار خود ادامه دهد چه اتفاقی می افتد؟

میتوان گفت که اگر در هیپنوتیزم، تلقین ادامه نداشته باشد، شخص حدود نیم ساعت به خواب طبیعی میرود و سر انجام خودش بیدار میشود.

نکته اساسی این است که هیچکس برخلاف خواست خود هیپنوتیزم نمیشود و هیچکس در این حالت کارها و دستورات هیپنوتیزور را که در بیداری از آنها اکراه دارد، انجام نخواهد داد. همین که شخص در این حالت دستوری دریافت کندکه مطابق الگوی رفتاری اش نباشد؛ مثل از پنجره بیرون پریدن، حالت هیپنوتیزم را برهم میزند و بیدار میشود.

درمان با هیپنوتیزم بدون عوارض جانبی

درمان با هیپنوتیزم بدون عوارض جانبی

درمان با هیپنوتیزم بدون عوارض جانبی

هیپنوتیزم ممکن است در بسیاری از زمینه های درمانی به بهترین نحو کمک کند. در بسیاری از بیماری هایی که ریشه عصبی دارند، مثل تنگی نفس، اختلال در گردش خون، بیماری های معده و روده، همچنین امکانات کمکی خوبی را بدون عارضه های نامطلوب ارائه میدهد. با این وصف بیشترین اثر آن در بیماری های روحی مانند: ترس، افسردگی و اختلالات خواب و غیره است.

از دست ندهید :   آنتونی رابینز کیست؟ | ناگفته ها در مورد آنتونی رابینز!

همچنین در بیماری های مزمن پوستی، دردهای عصبی و به خصوص در دردهای قطع عضو کاربردهای بسیاری دارد. البته امکان قطع درد از طریق بیهوشی هیپنوتیزمی بدون دارو؛ به عنوان مثال در زایمان، هنوز چندان کاربردی ندارد. به همین دلیل است که امروزه پزشکان حتی در موارد ضروری نیز از این علم استفاده نمیکنند. یک هیپنوتیزور علاوه بر تحصیلات پایه باید در مسائل انسانی هم اطلاعات جامعی داشته باشد و تنها کافی نیست که آنچه را که فراگرفته به کار ببندد؛ بلکه باید آموخته ها را کشف یا تکمیل کند و شیوه و روش مشخصی برای خود بیابد که مانند اثر انگشت او تکرار ناپذیر باشد.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 2 میانگین امتیاز: 2]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *