بلوغ روانی چیست و چه نقشی در موفقیت انسان دارد؟

بلوغ روانی و موفقیت

بلوغ روانی امری کاملا جدا از بلوغ جسمانی است و به راحتی می توانم بگویم از ابتدایی ترین نیازها برای رسیدن به هر موفقیت پایداری مسئولیت پذیری است و مسولیت پذیری تنها در سایه بلوغ روانی اتفاق می افتد. مسئولیت پذیری اولین و مهمترین نشانه بلوغ روانی است.

فردی که به بلوغ روانی رسیده، تلاش برای تغییر دیگران را متوقف کرده و فقط روی خود متمرکز می شود. ما نمی توانیم رفتار همه را تغییر دهیم، اما با تغییر خود، نگرشمان نسبت به مسایل و دیگران عوض خواهد شد و رفتارهای دیگران را جور دیگری خواهیم دید.
بهتر است به جای فرش کردن تمام خیابان ها خودمان  کفش به پا کنیم.

وقتی به بلوغ روانی رسیده ام که بیاموزم دیگران و خودم را همانطور که هستند بپذیرم. برای اینکه بتوانیم به کسی کمک کنیم باید ابتدا او را همانطور که هست بپذیریم، سپس می توانیم دوستش داشته باشیم و حالا که دوستش داریم می توانیم کمکش کنیم. هم در مورد خودمان و هم در مورد دیگران این مساله صادق است.

از دست ندهید :   چگونه با تصویر سازی ذهنی لاغر و خوش اندام شویم؟

بلوغ روانی یعنی قدرت اینکه بتوان رها کرد و گذشت. نگه داشتن و کش دادن خیلی از مسائل کاری جز تلف کردن وقت ما انجام نمی دهد. در این دنیا همه چیز هست، هرچیزی که روی آن تمرکز کنید به شما خواهند داد. مراقب باشید روی انتقام گرفتن تمرکز نکنید، چراکه قطعا آن را به دست خواهید آورد، اما در عوض چیزهای زیبای دیگر را از دست خواهید داد.

به جای انتظارات پی در پی از یک رابطه، سخاوتمندانه برای آن تلاش کنید و ببخشید تا آن را بسازید! خودم به شخصه از دیگران انتظاری ندارم. حتی فکر می کنم همسر و فرزندانم که نزدیکترین افراد زندگی من هستند، اگر کاری برای من انجام دهند، نشانه لطف آنهاست و نه وظیفه شان و اگر هم کاری انجام ندادند این مساله من است و ارتباطی به آن ها ندارد. من هم به همین شکل هرکاری که برای دیگران می کنم با همین تصور انجام می دهم، یعنی می دانم که هرچه کرده ام فقط برای خودم و آرامش خودم بوده و توقعی از طرف مقابلم ندارم.

از دست ندهید :   رمز موفقیت مردان بزرگ چیست؟

بلوغ روانی یعنی توقف مسیری که بکوشید خود را برتر نشان دهید و به جای آن بر نقاط مثبت دیگران متمرکز شوید. افراد موفق دوست دارند به دیگران کمک کنند. این تصور افراد ناموفق است، که فکر می کنند افراد موفق به آن ها کمکی نخواهند کرد.

بلوغ روانی یعنی دنبال تایید دیگران نباشید و خود را با کسی مقایسه نکنید. متاسفانه بخشی از فرهنگ ما این است که نظر دیگران و گرفتن تایید آن ها خیلی برای ما اهمیت دارد. نظر دیگران قطعا مهم است و قطعا موفق شدن و یا نشدن من بستگی زیادی دارد که دیگران در مورد من چه فکری می کنند. اما اگر من خودم را زیر پا بگذارم تا تایید دیگران را به دست آورم کار نادرستی کرده ام.

از دست ندهید :   نقش تفکر و اندیشه منطقی در موفقیت

بلوغ روانی و بالیدگی پذیرش خویشتن است، همانگونه که هستید و درک این نکته که تا هنگامی که خود را نپذیریم هیچ تغییری رخ نخواهد داد و واقعیت آن است که پس از آن دیگر نیازی به تغییر نیست!

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 17 میانگین امتیاز: 2.3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *