بلوغ روانی چیست و چه نقشی در موفقیت انسان دارد؟

بلوغ روانی و موفقیت

بلوغ روانی امری کاملا جدا از بلوغ جسمانی است. می توان گفت بلوغ روانی یکی از ابتدایی ترین اصول برای رسیدن به هر موفقیت پایدار است. مسئولیت پذیری اولین و مهمترین نشانه بلوغ روانی است و تنها در سایه بلوغ روانی اتفاق می افتد.

به جای فرش کردن تمام خیابان ها خودمان  کفش به پا کنیم

فردی که به بلوغ روانی رسیده، تلاش برای تغییر دیگران را متوقف کرده و فقط روی خود متمرکز می شود. ما نمی توانیم رفتار همه را تغییر دهیم، اما با تغییر خود، نگرشمان نسبت به مسایل و دیگران عوض خواهد شد و رفتارهای دیگران را از زوایای دیگری خواهیم دید.

پذیرش خویشتن و بلوغ روانی

وقتی به بلوغ روانی رسیده ایم که بیاموزیم دیگران و خود را همانطور که هستند بپذیریم. برای اینکه بتوانیم به کسی کمک کنیم باید ابتدا او را همانطور که هست بپذیریم، سپس می توانیم دوستش داشته باشیم و حال که دوستش داریم می توانیم کمکش کنیم.

دوست داشتن خود

این مساله هم در مورد خودمان و هم در مورد دیگران  صادق است. باید بتوانیم خودمان را قبل از دیگران دوست داشته باشیم. کسی که خود را دوست ندارد نمی تواند دیگران را دوست داشته باشد.

از دست ندهید :   زبان بدن و نشانه های غیر کلامی شک و تردید

روی چه چیزی متمرکز هستید؟

بلوغ روانی یعنی قدرت اینکه بتوان رها کرد و گذشت. نگه داشتن و کش دادن خیلی از مسائل کاری جز تلف کردن وقت ما انجام نمی دهد. در این دنیا همه چیز هست، هرچیزی که روی آن تمرکز کنید به شما خواهند داد. مراقب باشید روی انتقام گرفتن تمرکز نکنید، چراکه قطعا آن را به دست خواهید آورد، اما در عوض چیزهای زیبای دیگر را از دست خواهید داد.

انتظار از دیگران، ریشه ناخوشبختی

کسانی که از دیگران توقع دارند معمولا افراد ناخوشبختی هستند. بهتر است به جای انتظارات پی در پی از یک رابطه، سخاوتمندانه برای آن تلاش کنید و ببخشید تا آن را بسازید!

به شخصه از دیگران انتظاری ندارم. حتی فکر می کنم همسر و فرزندانم که نزدیکترین افراد زندگی من هستند، اگر کاری برای من انجام دهند، نشانه لطف آنهاست و نه وظیفه شان و اگر هم کاری انجام ندادند این مساله من است و ارتباطی به آن ها ندارد. من هم به همین شکل هرکاری که برای دیگران می کنم با همین تصور انجام می دهم، یعنی می دانم که هرچه کرده ام فقط برای خودم و آرامش خودم بوده و توقعی از طرف مقابلم ندارم.

از دست ندهید :   جملات کوتاه موفقیت | 29 جمله کوتاه در مورد موفقیت

اول ببخشید

بلوغ روانی یعنی توقف مسیری که بکوشید خود را برتر نشان دهید و به جای آن بر نقاط مثبت دیگران متمرکز شوید. افراد موفق دوست دارند به دیگران کمک کنند. این تصور افراد ناموفق است، که فکر می کنند افراد موفق به آن ها کمکی نخواهند کرد.

تایید طلبی کافی است

بلوغ روانی یعنی دنبال تایید دیگران نباشید و خود را با کسی مقایسه نکنید. متاسفانه بخشی از فرهنگ ما این است که نظر دیگران و گرفتن تایید آن ها خیلی برای ما اهمیت دارد.

تایید طلبی

تایید طلبی

نظر دیگران قطعا مهم است و قطعا موفق شدن و یا نشدن من بستگی زیادی دارد که دیگران در مورد من چه فکری می کنند. اما اگر من خودم را زیر پا بگذارم تا تایید دیگران را به دست آورم کار نادرستی کرده ام.

از دست ندهید :   خوشبختی چیست؟

نتیجه و سخن پایانی

بلوغ روانی و بالیدگی پذیرش خویشتن است، همانگونه که هستید و درک این نکته که تا هنگامی که خود را نپذیریم هیچ تغییری رخ نخواهد داد و واقعیت آن است که پس از آن دیگر نیازی به تغییر نیست!

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 18 میانگین امتیاز: 2.3]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *