ذهن چیست؟

ذهن چیست

بسیار در مورد ذهن انسان و قدرت ذهن انسان شنیده‌ایم. اما آیا به درستی از ذهن خود آگاه هستیم؟ اگر شناختی نسبت به چیزی نداشته باشیم، چطور می‌توانیم از آن بهره ببریم؟ چطور می‌توانیم از پتانسیل آن استفاده کنیم؟

ذهن انسان و دیدگاه تاریخی

ما به دنبال داشتن چگونه ذهنی هستیم؟ ذهنی که بشر از قدیم به دنبالش بوده، یک تعریف تاریخی دارد. یعنی در زمان‌های بسیار دور، ذهن انسان ذهنی بود که مسیر حرکت خودش را از خدایان می‌گرفت و با آن‌ها ارتباط داشت. تا زمانی که انسان مغز را شناخت. مغز بخش فیزیکی است که داخل جمجمه سر انسان واقع شده است. مغز انسان حدود یک و نیم کیلوگرم وزن دارد که همه آن را می شناسند.

از دست ندهید :   تنها طبیعت بشر به درمان بیماری تواناست!

مغز انسان قسمت فیزیکی و ذهن انسان قسمت محتوایی است. ذهن انسان را به دو بخش غیر قابل لمس تقسیم کرده‌اند:

  1. ضمیر خودآگاه
  2. ضمیر ناخودآگاه

ما به عنوان انسان از طریق برنامه‌ریزی این دو قسمت می‌توانیم اثرات شگرفی بر زندگی خود و دیگران داشته باشیم. برنامه‌ریزی ضمیر ناخودآگاه علمی است که با تسلط بر آن می‌توانیم خالق لحظه به لحظه شرایط زندگی خود باشیم.

تعریف ذهن

برای تعریف دقیق‌تر ذهن، آن را به یک سالن سینما تشبیه می‌کنیم:

یک سالن سینما را در نظر بگیرید و فرض کنید که ۴۰۰ صندلی دارد. ۲۰ ردیف ۲۰ تایی صندلی برای آن سالن در نظر بگیرید. ذهن مانند همین سالن یک ظرف است. ذهن انسان در واقع یک ظرف مفهومی است که داخلش محتویاتی دارد.

از دست ندهید :   ارزش یک فکر چقدر است؟

این سینما ۴۰۰ صندلی ظرفیت دارد. به ظرفیت ذهن، حافظه گفته می‌شود. در واقع ذهن یک ظرف است و حافظه ظرفیت این ظرف است.

محتوای ذهن تشکیل شده از سوژه هاست.

سوژه چیست؟ زمانی که شما به یک لیوان نگاه می‌کنید تصویر لیوان که در ذهن شما نقش می‌بندد، یک سوژه است و خود واقعی لیوان یک آبجکت یا شئ است.

در واقع ادراک از پدیدارها تحت عنوان سوژه وارد ذهن ما می‌شود و محتوای ذهن را تشکیل می‌دهد. نوع دیگر ایجاد سوژه ترکیب دو یا چند سوژه با یکدیگر است. از ترکیب سوژه‌ها در ذهنمان (تخیل) می‌توان سوژه‌های جدیدی خلق کرد که حتی آبجکت یا شئ برای آن‌ها در دنیای واقعی وجود ندارد.

از دست ندهید :   چگونه با تصویر سازی ذهنی لاغر و خوش اندام شویم؟

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 15 میانگین امتیاز: 3.5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *