انگیزه چیست؟ افزایش انگیزه به روش افراد موفق جهان

انگیزه چیست؟

در شرایط اقتصادی این روز‌های کشورمان، بیشتر مردم انگیزه خود را از دست داده‌اند. چالشی که امروز با آن مواجه هستیم، بیشتر چالش انگیزه و امید است تا چالش ‌های اقتصادی. اما برای یافت انگیزه، ابتدا باید بدانیم که انگیزه چیست؟

انگیزه چیست؟

معمولا انگیزه نتیجه پاسخ دادن به سوالی است که با چرا آغاز می‌شود.

سوال مهم این است: «چر باید این کار را انجام دهم؟»

بیشتر مردم در برخورد با چالش‌ها، اسقامت و سرسختی کافی را نداشه و در مواجهه با اولین مشکلات و موانع، دلسرد شده انگیزه خود را از دست داده و دست از تلاش می‌کشند.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که بسیاری افراد به هدف‌های خود نمی‌رسند، عدم سرسختی و نداشتن انگیزه کافی است.

اگر قرار بود همه با اولین تلاش به هدف برسند، امروز همه موفق بودند.

اما یافتن پاسخ برای «چرا» می‌تواند به حل این مساله کمک کند.

اینکه بدانیم چرا باید کاری را انجام دهیم و برای انجام آن دلیل محکمی داشته باشیم تا حد زیادی انگیزه ما را برای روبرو شدن با مشکلات تامین می‌کند.

آیا افراد موفق هم انگیزه خود را از دست می‌دهند؟

جالب است بدانید انسان‌های موفق دنیا هم روزهای دلسردی و ناامیدی را تجربه می‌کنند. حتی وقتی ما فکر می‌کنیم در اوج موفقیت و خوشبخی هستند، در حال دست و پنجه نرم کردن با مسائل مختلفی بوده و حتی ممکن است انگیزه خود را از دست داده باشند. اما این حالت برای آن‌ها بسیار زودگذر است و دوباره با قدرت به تلاش و جنگ برای رسیدن به هدف‌هایشان باز می‌گردند.

از دست ندهید :   چگونه استعداد های خود را پرورش دهیم؟

افراد موفق دنیا چگونه به خود انگیزه می دهند؟

استیو جابز

هر روز صبح، جلوی آینه از خودم می‌پرسم؛ «اگر امروز آخرین روز زندگی‌ام باشد، آیا همان کاری را انجام خواهم داد که می‌خواهم انجام دهم؟»

ما فکر می‌کنیم تا ابد زمان داریم. فکر کردن به اینکه فرصت ما در این دنیا محدود است و ممکن است همین امروز تمام شود، باعث خواهد شد تا با انگیزه بیشتر کارهای مهم‌تری را به انجام برسانیم. فکر کردن به اینکه بعد از مرگ از ما چه چیزی باقی خواهند ماند؟ در تلاش برای ساختن سریع‌تر چیزهای ارزشمند به ما کمک خواهد کرد.

آرنولد شوارتزنگر

یک تصویر دقیق از آنچه می‌خواهم به آن برسم را در ذهنم ترسیم می‌کنم و طوری در آن زندگی می کنم که گویا واقعی است!

تجربه کردن آنچه که می‌خواهیم به آن برسیم، رسیدن به آن را باور پذیر می کند و به ما انگیزه می‌بخشد.

یکی از کارهای مهم ما باید این باشد که فیلم کوتاهی از لحظه رسیدن به هدف خود بسازیم و به آن فیلم تمام احساسات پنج گانه را اضافه کنیم.

از دست ندهید :   بخشش شما چقدر است؟

سپس این فیلم را صبح‌ها بلافاصله بعد از بیداری و شب‌ها قبل از خواب در ذهن خود تجربه، مرور و زندگی کنیم.

معمولا اولین چیزی که صبح‌گاه به خورد ذهنمان می ‌هیم، تا انتهای روز ما را جهت می‌دهد.

لئوناردو دیکاپریو

هنر پیشه معروف هالیودی موفق و معروف، جمله زیبایی دارد:

فقط تو و تو به تنهایی (نه با کمک هیچ کس دیگر) مسئول تغییر شرایطت هستی. هیچ‌کس و هیچ‌چیز را غیر از خودت سرزنش نکن!

شاید یکی از دلایل ناامیدی و از دست دادن انگیزه ما این باشد که مسئولیت زندگی خود را نذیرفته‌ایم یا به خودمان ایمان نداریم.

این رویکرد باعث می‌شود تا تکیه خود را بر روی دیگران یا اتفاقات بیرونی گذاشته و چشم امیدمان به عواملی غیر از خودمان باشد.

بنابراین با اتفاقات بیرونی مثل تغیرات نرخ ارز و چیزهای مشابه، خود را باخته و سردرگم می‌شویم. رسیدن به بلوغ روانی، به ایجاد وتقویت انگیزه در ما کمک خواهد کرد.

روش من برای افزایش انگیزه

اخبار ممنوع

بیشتر منابع خبری، به دنبال انتشار خبرهای ناراحت کننده هستند. چراکه این اخبار مخاطبان بیشتری داشته و مردم بیشتر دوست دارند از اخبار منفی صحبت کنند تا اخبار خوش.

از دست ندهید :   قدرت تلقین مثبت در موفقیت

کانال‌های خبری، در بهترین حالت، اخبار خنثی را منتشر می‌کنند. پیشنهاد من این است که اخبار را فقط در حد اطلاع کلی پیگری کنید. اعتیاد به اخبار، انگیزه شما را از بین خواهد برد.

تلویزیون ممنوع

به جای تماشای فیلم‌ها وسریال‌های شبکه‌های تلویزیونی، فیلم های انگیزشی و مفید تماشا کنید، به موسیی‌های انگیزشی گوش دهید و کتاب‌های خوب مطالعه کنید.

با افراد موفق دوستی کنید

افراد موفق و با انگیزه به شما امید می‌بخشند اما افراد منفی و شکست خورده، شما را پایین می‌کشند. بسیار در انتخاب دوستان خود دقت کنید. وقت خود را با افرادی که دوست دارید شبیه آن‌ها شوید بگذرانید و خواهید دید که شبیه آن‌ها می‌شوید.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 8 میانگین امتیاز: 4.5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *