عزت نفس چیست و افزایش آن چگونه ممکن است؟

افزایش عزت نفس

فهرست

عزت نفس چیست؟

عزت نفس در واقع اسکلت روانی ماست. همانطور که جسم ما بدون استخوان و اسکلت بندی کاربردی ندارد،‌ بدون عزت نفس هم روان و شخصیتِ ما معلول خواهد بود. این ملموس‌ترین تعریفی است که می‌توانستم از عزت نفس ذکر کنم.

عزت نفس بخشی از هویتِ ماست. در مرکز ناخودآگاه قرار دارد و هر رفتار، واکنش و تصمیمی، قبل از هرچیز از فیلترِ عزت نفس خواهد گذشت.

عزت نفس به تعریف دیگر یعنی احترام به خود. یعنی من چقدر از نظر خودم انسان ارزشمندی هستم؟ یعنی من چقدر لایق یک زندگی بامعنا و سرشار از فراوانی هستم؟

تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس چیست؟

عزت نفس با اعتماد به نفس فرق دارد. اعتماد به نفس در مورد یک مهارت خاص مطرح می‌شود. اگر شما بلدید سخنرانی کنید، پس در سخنرانی اعتماد به نفس دارید، اما ممکن است در فوتبال بازی کردن اعتماد به نفس نداشته باشید.

این مقاله در واقع یک تحقیق کامل درباره عزت نفس است. در ادامه در یک اینفوگرافی به طور کلی به بحث عزت نفس و در عنوان‌های بعد به عواملی که موجب بالا رفتن عزت نفس میشود پرداخته ام. امیدوارم مورد توجهتان قرار بگیرد…

 

عزت نفس چیست

افزایش عزت نفس

راه های افزایش عزت نفس:

بیشترین بخش عزت نفس ما در دوران جوانی شکل می‌گیرد. انتقاد مداوم خانواده، دوستان و جامعه، رفته رفته احساس ارزشمند بودن را در ما کمرنگ و کمرنگ‌تر می‌کند. عزت نفس پایین ، اعتماد به نفس مان را تا حدی کاهش می‌دهد که حتی نمی‌توانیم تصمیمات کوچک زندگی‌مان را بگیریم. به هر حال این احساس کم ارزش بودن و ناتوانی لزوما تا پایان عمر همراه ما نخواهد بود. تقویت و افزایش عزت نفس باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در ما می‌شود و این اولین گام برای رسیدن به یک زندگی بهتر و خوشبختی است. در ادامه این مطلب همراه با وبسایت خودباور با راه های تقویت و افزایش عزت نفس آشنا خواهید شد، همچنین تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس را کشف خواهید کرد.

بخش 1: عزت نفس تان را شناسایی کنید:

راه های افزایش عزت نفس

عزت نفس تان را شناسایی کنید

1. عزت نفس دقیقا چیست؟

عزت نفس همان احساسی است که ما نسبت به خود داریم. عزت نفس مهم ترین جنبه عاطفی و روانی زندگی ماست.
عزت نفس بالا یعنی من خودم را به همین شکل و صورتی که هستم می‌پذیرم، دوست دارم و بیشتر مواقع احساس رضایت دارم. عزت نفس پایین یعنی از چیزی که اکنون هستم رضایت نداشته باشم.

 • مرکز اختلالات بالینی آمریکا افراد با عزت نفس پایین را اینگونه توصیف می‌کند: افرادی که باورهای اساسی، عمیق و منفی در مورد خودشان و شخصیت‌شان دارند. این باورها اغلب جزو اساسی از هویت آن‌ها هستند.
 • عدم درمان عزت نفس پایین اغلب به یک عمر زندگی پر از مشکلات ختم می‌شود. برای مثال قربانی شدن در روابطی که از آن‌ها سوءاستفاده می‌کنند، خجولی زیاد و ترس بسیار از شکست خوردن به حدی که جرأت نمی‌کنند برای خودشان هدف بگذارند.

2. عزت نفس تان را ارزیابی کنید

راه های افزایش عزت نفس

عزت نفس تان را ارزیابی کنید

دانستن این مطلب که عزت نفس تان پایین است، اولین گام برای از میان برداشتن این عادت ذهنی است. اگر افکار منفی در مورد خودتان دارید، احتمالا عزت نفس پایینی دارید. به طور مثال ممکن است این افکار منفی در مورد اضافه یا کمبود وزنتان یا یک رفتار خاص باشد، یا اینکه حوزه‌های وسیع تری مثل کار و روابط عاطفی‌تان را در بر بگیرد.

 • اگر بیشتر اوقات در افکار و ندای درونی‌تان از خود انتقاد می‌کنید، احتمالا عزت نفس پایینی دارید.
 • اگر ندای درونی و افکارتان به سمت آرامش و مثبت نگری متمایل هستند، احتمالا عزت نفس بالاتری دارید.

3. به ندای درونی‌تان گوش کنید

گوش دادن به ندای درون

به ندای درونتان گوش کنید

به ندای درونتان گوش کنیدافکاری که در مورد خود دارید را نظاره کنید. آیا مثبت هستند یا منفی؟ سعی کنی متوجه شوید که بیشتر آن ها مثبت هستند یا منفی. اگر این کار برایتان مشکل است، در موقعیت‌های مختلف افکار و برداشتتان نسبت به خودتان را یادداشت کنید و در طول یک هفته آن ها را بررسی کنید.

 • ندای درونی فردی که عزت نفس پایینی دارد اغلب به یکی از شکل‌های روبرو است: غرغر می کند، کمال گراست، خودش را با دیگران مقایسه می‌کند، مشکلات را بیش از حد بزرگ می‌کند، فکر می‌کند دیگران در مورد او نظر منفی دارند و ذهن آن‌ها را می‌خواند. همه این افکار منفی درونی باعث توهین به خودتان و یا برداشت منفی دیگران نسبت به شما خواهند شد و عزت نفس تان را به شدت کاهش خواهند داد.
 • ساکت کردن ندای منفی درونی اولین گام برای ساختن اعتماد به نفس است و جایگزین کردن آن با یک ندای مثبت می‌تواند گام مهم بعدی باشد.
 • به عنوان مثال ممکن است ندای درونی‌تان بگوید: “من هرگز در هیچ مصاحبه استخدامی قبول نخواهم شد و هرگز هیچ شغلی پیدا نخواهم کرد و به درد نخور هستم.” و شما می خواهید این عبارت را تغییر دهید به: “من از اینکه نتوانستم در این مصاحبه قبول شوم نا‌امید شدم، اما من خیلی تلاش کردم و مطمینم که شغل مورد نظرم منتظر من است و من فقط باید آن را پیدا کنم.”
از دست ندهید :   عقده حقارت چیست و چطور درمان می شود؟

4. منبع کاهش دهنده عزت نفس تان را شناسایی کنید

راه های افزایش عزت نفس

منبع کاهش دهنده عزت نفس تان را شناسایی کنید

هیچ کس ار بدو تولدش به طور ذاتی مشکل عزت نفس ندارد. معمولا عزت نفس از دوران کودکی و بر اثر خواسته‌های برآورده نشده، بازخوردهای منفی دیگران و یا یک اتفاق بزرگ منفی در زندگی، ضعیف می‌شود. پیدا کردن منبع و علت عزت نفس پایین تان در حل کردن این مشکل به شما کمک می‌کند.

 • اگر هنگام بررسی الگوی ندای درونی که در قسمت قبل گفته شد، متوجه یک الگوی منحصر به فرد و تکرار شونده شدید، سعی کنید ردِ‌پای این احساسات را تا اولین خاطره‌ای که در ذهنتان از آن‌ها دارید پیگیری کنید.
 • به عنوان مثال اگر احساس منفی در مورد وزن یا ظاهرتان است، سعی کنید اولین باری که احساس بدی نسبت به وزنتان پیدا کردید را به یاد بیاورید. آیا این احساس نتیجه نظر یک شخص خاص بود یا مجموعه ای از افراد؟

5. برای بالا بردن عزت نفس تان، هدف گذاری کنید

بالا بردن عزت نفس

برای بالا بردن عزت نفس تان هدف گذاری کنید

کلید بالا بردن عزت نفس تبدیل کردن ندای درونی منفی و انتقادی به یک صدای مثبت و انگیزه بخش است. در نهایت باید تصمیم بگیرید، تصویری که از خود در ذهنتان دارید را تغییر دهید. هدف گذاری برای این‌ که در مورد خودتان مثبت تر باشید، شما را در مسیر کسب اعتماد به نفس بالاتر قرار خواهد داد.

 • برای مثال هدف‌تان می‌تواند این باشد: “من در مورد خودم افکار مثبت‌تری خواهم داشت و به جای اینکه مانند دشمن با خودم صحبت کنم، مثل یک دوست خواهم بود.”

بخش 2: بیشتر به خودتان توجه کنید

بالا بردن عزت نفس

بیشتر به خودتان توجه کنید

1. ویژگی های مثبت‌تان را لیست کنید

بر روی ویژگی‌هایی که خود را به خاطرشان تحسین می‌کنید و آن‌ها را دوست دارید، تمرکز کنید، تا به یاد داشته باشید که بسیار بیشتر از این چیزی که افکار و ندای درونی منفی‌تان بر روی آن تمرکز کرده ارزشمند هستید. برای موفقیت‌هایی که کسب می کنید جشن بگیرید بدون توجه به اینکه چقدر بزرگ یا کوچک‌اند.

 • افرادی که عزت نفس بالاتری دارند می‌توانند بپذیرند که نکات مثبتی دارند، حتی اگر کامل و بی نقص نباشند.
 • لیستی که تهیه کردید را جلوی چشمان‌تان قرار دهید و هر روز به آن نگاه کنید. مثلا می‌توانید آن را به آیینه اتاق‌تان بچسبانید، همچنین می‌توانید آن را جاهای بیشتری قرار دهید تا افکار و صدای گفت‌و‌‌گوی درونی‌تان مثبت تر شود.
از دست ندهید :   چگونه مانند افراد موفق دنیا، ذهنی خلاق و هوشمند داشته باشیم؟

2. یک دفتر یادداشت مثبت نگری داشته باشید

بالا بردن عزت نفس

یک دفتر یادداشت مثبت نگری داشته باشید

موفقیت‌ها، تحسین‌ها، تمجیداتی که دیگران در موردتان می‌کنند و تفکرات مثبتی که در مورد خود دارید را یادداشت کنید. ممکن است افکار منفی با این کار کاملا از بین نروند، اما تمرکز بر نقاط مثبت می‌تواند به طور کلی احساس ارزشمند بودن را در شما تقویت کند.

 • نوشتن مداوم می‌تواند یک راه قدرتمند برای نظاره کردن گفت‌و‌گوی درونی و بالا بردن عزت نفس تان باشد.
 • سعی کنید برای مقابله با افکار منفی درون‌تان بر روی نوشتن نکات مثبت در این دفترچه متمرکز شوید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید ذهن‌تان را از تفکرات منفی منحرف کنید، بنشینید و چند نکته مثبت در مورد خودتان بنویسید یا نوشته های قبلی را بخوانید.

3. از دفتر یادداشت‌تان برای هدف گذاری استفاده کنید

افزایش عزت نفس

از دفتر یادداشت‌تان برای هدف گذاری استفاده کنید

می‌توانید بدون اینکه توقع داشته باشید کامل و بی‌نقص باشید، اهدافی برای پیشرفت خودتان در تمام جنبه‌های زندگی قرار دهید. اهداف‌تان باید واضح و مشخص باشند، اما کمال‌گرا نباشید.

 • مثلا به جای اینکه بگویید: “من دیگر هرگز شکر نمی‌خورم و 10 کیلو وزن کم خواهم کرد”، بگویید: “من تلاش می‌کنم سالم‌تر زندگی کنم، مواد غذایی بهتری مصرف کنم و بیشتر ورزش کنم”

4. خودتان را برای نقص‌هایتان ببخشید

افزایش عزت نفس

خودتان را برای نقص‌هایتان ببخشید

به یاد داشته باشید، شما هم مثل همه، یک انسان هستید و لازم نیست برای داشتن عزت نفس بالا کامل و بی‌نقص باشید. اگر بتوانید خودتان را به همین صورتی که هستید بپذیرید، در حالی که برای بهبود خودتان در بعضی زمینه ها تلاش می کنید، عزت نفس بسیار بالاتری خواهید داشت.

 • جمله‌ی خاصی برای خودتان بسازید مثل: “اشکالی ندارد، من در هر صورتی فوق‌العاده هستم.”
 • به عنوان مثال اگر کنترل‌تان را از دست دادید و در پارک سر فرزندتان داد زدید، می‌توانید به خود بگویید: “من کامل نیستم و تلاش می‌کنم تا بتوانم احساساتم را کنترل کنم، از فرزندم به خاطر داد زدن عذر‌خواهی می‌کنم و به او توضیح می‌دهم که چرا ناراحت شدم. اشکالی ندارد، من در هر صورت مادرِ فوق العاده‌ای هستم.”

5. به دنبال یک مشاور باشید

افزایش عزت نفس

به دنبال یک مشاور باشید

اگر احساس می‌کنید به تنهایی قادر به بهبود عزت نفس تان نیستید و یا اگر به هنگام جستجو در ریشه‌های عزت نفس پایین‌تان احساس ناراحتی شدیدی می‌کنید، بهتر است به یک متخصص که می‌تواند شما را در شناخت و مقابله با ریشه‌های عزت نفس پایین کمک کند مراجعه کنید.

6. در امور خیریه شرکت کنید

مهارت افزایش عزت نفس

در امور خیریه شرکت کنید

بسیاری از افراد زمانی که از خواسته‌های خودشان خارج شده و به رفع نیاز‌های دیگران می پردازند احساس بهتری پیدا می‌کنند. کمک کردن به سازمان‌های خییه معتبر باعث می شود هم نیازمندان زندگی بهتری داشته باشند و هم شما احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید و از این راه عزت نفس بالاتری را تجربه کنید و در این رابطه هر دو طرف برنده هستند.

 • سازمان خیریه‌ای پیدا کنید که نسبت به آن احساس نزدیکی و شور و حال می‌کنید.
 • با یک یا چند نفر از دوستان‌تان به صورت داوطلبانه در امور خیریه شرکت کنید تا هم کارتان سبک‌تر شود و هم بیشتر لذت ببرید.

بخش 3: برای افزایش عزت نفس، شیوه زندگی مثبت‌تری را در پیش بگیرید

مهارت افزایش عزت نفس

شیوه زندگی مثبت‌تری را در پیش بگیرید

1. برای مراقبت از خود زمان اختصاص دهید

اختصاص دادن زمان برای خودتان می‌تواند کار دشواری باشد، اما زمان گذاشتن برای اموری که به شما احساس آرامش و شادمانی می‌دهند، عزت نفس تان را بالاتر می‌برد.

 • سرگرمی‌ای پیدا کنید که باعث میشود از نظر جسمی و ذهنی احساس بهتری داشته باشید. یوگا، دوچرخه سواری یا دویدن به احساس آرامش، خونسردی و مثبت اندیشی بسیاری افراد کمک میکند.
از دست ندهید :   آیا نگرانی را باور کرده اید؟

2. اطرافتان را با افراد مثبت پر کنید

مهارت افزایش عزت نفس

اطرافتان را با افراد مثبت پر کنید

اگر نکات منفی در زندگی‌تان وجود دارند که باعث می‌شوند نسبت به خودتان احساس بدی داشته باشید، سعی کنید زمان کمتری به آن‌ها اختصاص دهید یا حتی این زمان را حذف کنید و به جای آن وقت‌تان را به معاشرت با افراد مثبت‌تری که باعث بیشتر شدن مثبت نگری نسبت به خودتان می‌شوند بگذرانید.

 • آگاه کردن افرادی که واقعا شما را دوست دارند، از نقش‌شان در ساختن عزت نفس تان می‌تواند به کمک کردن و پشتیبانی آن‌ها از این امر منجر شود.
 • ممکن است به دوستان نزدیک یا خانواده‌تان بگویید که: “من دارم روی بهبود عزت نفس ام کار می‌کنم. شما می‌توانید وقتی چیز منفی در مورد خودم گفتم به من یادآوری کنید و من را کمک کنید تا بیشتر مراقب افکار منفی‌ام باشم.”

3. غذا‌های سالم مصرف کنید

مهارت افزایش عزت نفس

غذاهای سالم مصرف کنید

مصرف مواد غذایی طبیعی و با قند و چربی کم‌تر می‌تواند انرژی‌تان را بیشتر کند، از کسالت و بی‌حالی جلوگیری کند و وضعیت عمومی سلامتی‌تان را بهبود دهد.

 • از مصرف شکلات، نوشابه، کیک و شیرینی خوداری کنید، چون باعث سنگینی و کسالت می‌شوند، ارزش غذایی کمی دارند و همچنین می‌توانند باعث بیماری و اضافه وزن شوند.
 • سعی کنید بیشتر میوه، سبزیجات، گوشت بدون چربی و حبوبات مصرف کنید. این مواد می‌توانند انرژی شما را برای یک روز کامل فراهم کنند و باعث می‌شوند در تمام طول روز، چه در محل کار و چه در کنار خانواده، سرِحال و پر‌‌انرژی باشید، در برابر بیماری ها مقاوم باشید، عمر طولانی‌تری داشته باشید و بنابراین می‌توانید زمان بیشتری را از بودن در کنار عزیزانتان لذت ببرید.

4. بیشتر ورزش کنید

راه های افزایش عزت نفس

بیشتر ورزش کنید

حتی اگر فرصت باشگاه رفتن را ندارید یک پیاده روی سریع می تواند برای بهبود وضعیت سلامتی‌تان بسیار مفید باشد. کمی تمرین ورزشی می‌تواند باعث شود احساس بهتر و انرژی بیشتری داشته باشید، همین‌طور سیسم ایمنی بدن‌تان قوی‌تر شود.

 • بیشتر افراد احساس می‌کنند که قدم زدن در فضای باز شادی بخش است، مخصوصا اگر بیشتر وقت‌شان را داخل منزل یا محیط کار باشند.
 • حتی یک تمرین ده دقیقه‌ای یک یا دوبار در روز می‌تواند کمک بسیاری به سلامتی‌تان کند.

5. به زیبایی ظاهری و بهداشت شخصی‌تان اهمیت دهید

راه های افزایش عزت نفس

به زیبایی ظاهری و بهداشت شخصی‌تان اهمیت دهید

اگر اندکی فکر و زمان‌تان را با انتخاب و پوشیدن لباس‌هایی که به شما احساس اعتماد به نفس می‌دهند، صرف توجه به ظاهر خود کنید و به بهداشت فردی اهمیت دهید، مثلا مسواک بزنید و سعی کنید همیشه بوی خوش داشته باشید، بسیار احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

بخش 4: برای افزایش عزت نفس، کمال طلبی را رها کنید

مهارت افزایش عزت نفس

کمال طلبی را رها کنید

1. استانداردهای غیر قابل دسترس را تشخیص دهید

کامل بودن هر چیزی بستگی به نوع نگاه بیننده دارد. کمال یک امر ذهنی است و اغلب از دید هر فرد متفاوت است. این‌که در زندگی استانداردهای بالایی داشته باشیم خیلی خوب است اما نباید ایده‌آل گرا باشیم، چون زندگی همیشه همان‌طور که برنامه ریزی کرده‌ایم پیش نخواهد رفت و ممکن است وقتی به تصویر ایده‌آلی که ساختید نرسیدید، به سادگی ناامید شوید.

 • این لزوما چیز بدی نیست چرا که همین امر علت انگیزه گرفتن بسیاری از افراد برای پیشرفت، یافتن راه‌های بهتر و موثر‌تر برای انجام کارها و تبدیل شدن به بهترین چیزی که می‌توانند است.

2. خودتان را ببخشید

مهارت افزایش عزت نفس

خودتان را ببخشید

می‌توانیم یاد بگیریم که با بخشیدن خود در زمانی که هیچ چیز درست پیش نمی‌رود و داشتن احساس خوب بیشتر در زمان کسب موفقیت در زندگی و کار، از تبدیل شدن به یک انسان بی‌فایده که می‌ترسد دست به هر کاری بزند جلوگیری کنیم. در نتیجه می‌توانیم خیلی بیشتر از همین چیزی که در همین لحظه هستیم لذت ببریم.

 

منابع: wikiHow , Universal Coach Institute

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 92 میانگین امتیاز: 3.5]

10 نظر در مورد «عزت نفس چیست و افزایش آن چگونه ممکن است؟»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *