استرس چیست و چه تاثیری بر بدن ما دارد؟

استرس چیست و چه تاثیری بر بدن ما دارد؟

استرس چیست

آیا تا به حال خودتان را دروضعیتی پیدا کرده اید که کار های خیلی زیادی داشته باشید؟ وقت زیادی ندارید و کارها به خوبی پیش نمیروند! و شما به خودتان میگویید: “احساس میکنم استرس دارم!” اما واقعا استرس چیست؟ و چه تاثیری بر روی ما دارد؟
در ابتدا باید به شما بگویم که استرس لزوما چیز بدی نیست! بدون این امکان فوق العاده، ما انسان ها از بسیاری موقعیت ها جان سالم به در نمی بردیم. انسان غار نشین احساس خطر از حیوانات خطرناک را با کمک استرس تجربه میکرده.

استرس چیست و چه تاثیری بر بدن ما دارد؟

استرس چیست و چه تاثیری بر بدن ما دارد؟

استرس در درجه اول یک پاسخ فیزیکی است. وقتی استرس میگیریم بدن ما احساس خطر میکند و خودش را برای “جنگیدن یا فرار کردن” آماده میکند. یک ترکیب پیچیده از هورمونها و مواد شیمیایی مانند آدرنالین، کورتیزول و نوراپی‌نفرین را  آزاد میکند تا بدن برای یک نبرد فیزیکی آماده شود. در اثر آزاد شدن این هورمون ها فرد غار نشین انرژی زیادی پیدا میکرد و این انرژی به او کمک میکرد بجنگد یا فرار کند.
در دنیای مدرن هم این “فرار یا جنگیدن” میتواند ما را از موقعیت های خطرناک نجات دهد. مانند زمانی که فردی جلوی اتومبیل ما میدود و ما ناگهان ترمز میکنیم.

اما نکته اینجاست که استرس فشار خون را به عضلات مهم ما میفرستد تا ما بتوانیم بجنگیم یا فرار کنیم و در این شرایط کارکرد مغز به حداقل میرسد. این امر به شدت توانایی ما در تفکر صحیح را کاهش می دهد و این بزرگترین مانع در مسیر پیشرفت کار و زندگی ماست. اگر ما برای مدت زمان طولانی استرس داشته باشیم روی سلامتی ما نیز تاثیر گذار خواهد بود. میزان بالای کورتیزول در خون باعث افزایش میزان قند خون و فشار خون میشود و همچنین میل جنسی را کاهش میدهد.

بنابراین بدن با بسیج نیروهای فیزیکی و روانی به هر استرسی پاسخ میدهد؛ به این ترتیب استرس روانی به صورت مشکل فیزیکی بروز میکند؛ از این رو هر استرسی هماهنگی بین اعضای بدن را مختل کرده و منجر به بیماری میشود.

چگونه از فشارهای عصبی و استرس بکاهیم؟

اجازه دهید داستانی را بازگو کنم؛

از دست ندهید :   چرا بیش از نیاز خرید میکنیم؟

آمبولانس جلوی خانه شماره 10 در خیابان پارک توقف کرد. دو امداد رسان، آقای برتراکام را روی برانکار گذاشته و با احتیاط درون آمبولانس هل دادند. سکته قلبی! پزشک فوریت های ویژ، مداوا را در راه بیمارستان شروع کرد؛ زیرا در آن شرایط، هر دقیقه حیاتی بود. در این فاصله، مطلب به وسیله تلفن به بیمارستان اطلاع داده شده بود تا  به این ترتیب مداوا بی درنگ در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان دنبال شود. آقای برترام یک بار دیگر جان سالم به در برد و چند هفته بعد از بیمارستان مرخص شد.

روی هم انباشته شدن عوامل استرس زا

علت چه بود؟ اقای برترام کارمندی بسیار قابل اعتماد و مدیر یکی از بخش های کنسرسیوم بین المللی مواد غذایی بود. شرکت چند هفته قبل به او مقام جدید مدیریت شعبه ای در جنوب آلمان را اعطا کرده بود. (اولین عامل استرس!)

طبعا او مجبور بود منزلش را عوض کند. او منزل دیگری در نزدیکی شرکت جدید خریداری کرده بود و کار اسباب کشی هنوز تمام نشده بود.(دومین عامل استرس!)

هنگام اسباب کشی دچار سانحه رانندگی شده بود. اتومبیل دیگری جلوی خانه جدیدش با او برخورد کرده بود. (سومین عامل استرس!)

او بی تقصیر بود اما جر و بحث با راننده خاطی، پلیس و بیمه، وقت او را هدر داده و اعصابش را خرد کرده بود؛ به طوری که به دلیل عصبانیت، بیش از پیش سیگار میکشید. (چهارمین عامل استرس!)

هنگامی که رئیس کنونی شعبه از کار برکنار شد (پنجمین عامل استرس!)، دیگر از عهده تحمل این فشار برنیامد و دچار سکته قلبی شد.

روی هم انباشته شدن عوامل استرس زا

روی هم انباشته شدن عوامل استرس زا

 استرس بیش از حد، نیروی مقاومت بدن را تضعیف میکند

میل به خود درمانی که در بدن هر انسانی وجود دارد، سعی در برقراری توازن در کوتاه مدت دارد؛ اما اگر قبل از برقراری کامل توازن، استرس جدیدی بر بدن تحمیل شود، بیمار میشویم. استرس اضافی بدون فرصت کافی برای استراحت ، منجر به ضعف نیروی مقاومت و بروز بیماری های متعدد میشود تا جایی که دیگر هرگز تندرستی خود را به درستی باز نمیابیم و دائما در مرز میان تندرستی و بیماری سرگردان خواهیم بود، همیشه  عصبانی هستیم، به  سرعت خسته میشویم و حتی در خواب نیز استراحت درستی نخواهیم داشت.

از دست ندهید :   چهار گام برای داشتن باورهای پول ساز

با این وصف، کاهش استرس به کندی و تنها با استراحت امکان پذیراست و اگر طول این استراحت خیلی کوتاه باشد، عامل استرس زا با عامل دیگری جمع میشود و بدن که بیش از حد معمول متحمل فشار شده است، تسلیم میشود که نتیجه آن اغلب سکته قلبی است.

استرس بیش از حد، نیروی مقاومت بدن را تضعیف میکند

استرس بیش از حد، نیروی مقاومت بدن را تضعیف میکند

استرس بسیار کم توان سازگاری را تضعیف میکند.

نباید فراموش کرد که استرس و فشار کم نیز برای بدن ما مضر است. اگر بی هیچ فشاری بزرگ شویم، بدنمان به تدریج توان سازگاری و برقراری توازن را از دست میدهد و هر فشار کوچکی به بار اضافی مبدل میشود.

چگونه میتوان از خود در برابر استرس محافظت کرد؟

ایچاد وقفه به منظور استراحت ضروری است.

نخست باید دانست که استرس ممکن است نقش تحریک کنندگی یا حتی حیاتی داشته باشد، زیرا علاوه بر فوایدی که در ابتدا ذکر شد، تمرینی برای تقویت میل خود درمانی در بدن ماست؛ اما مهم و گاهی حتی حیاتی است که فرصت برطرف کردن استرس از طریق استراحت به بدن داده شود که البته تحت شرایط زندگی امروز، این فرصت همیشه دست نمیدهد.

بهترین چاره استرس «مدیتیشن کوتاه مدت» است

برای آشنایی با مدیتیشن و مراقبه پیشنهاد میکنیم مقاله “روش درست برای تجسم خلاق چیست؟”  را مشاهده کنید. مراحل 7 تا 1 با رنگ های مربوطه را به گونه ای تصور کنید که با هر بار تنفس یک مرحله بیشتر در خود فرو روید، به طوری که با 7 بار تنفس در مکان آرامش ذهنی قرار بگیرید. در این مرحله، اگر به این واقعیت توجه کنیم  که زمان برای ضمیر ناخودآگاه امری نسبی است، یک دقیقه آرامش کفایت میکند.

بهترین چاره استرس «مدیتیشن کوتاه مدت» است

بهترین چاره استرس «مدیتیشن کوتاه مدت» است

یک دقیقه استراحت

میتوانیم در عرض  یک دقیقه طوری رفع خستگی کنیم که گویی دو ساعت خوابیده ایم.فقط کافی است که به خود تلقین مناسب بکنیم. در آرامش به کلمات زیر بیندیشید:
«اکنون کاملا در آرامش قرار دارم و اگر پس از یک دقیقه مجددا رو به بالا شمارش کنم، کاملا سرحال خواهم بود. گویی که دو ساعت در خواب عمیق بوده ام.»

از دست ندهید :   بلوغ روانی چیست و چه نقشی در موفقیت انسان دارد؟

ضمیر ناخودآگاه شما زمان را نمیشناسد، همین که متقاعد شوید، این امر اتفاق خواهد افتاد و ضمیر ناخودآگاهتان این فرمان را تحقق خواهد بخشید.
اگر شما بگویید: “میتوانم آن را امتحان کنم؛ زیرا دست کم ضرری نخواهد داشت.” تاثیر آن از بین خواهد رفت یا نا چیز خواهد شد، پس با جدیت تمرین کنید.

کاهش تنش و استرس با بهداشت روانی فعال

مدیتیشن کوتاه مدت را میتوانید یا بهتر است چند بار در روز انجام دهید. با این کار بهداشت روانی فعال را اجرا میکنید.
بهداشت روانی یکی از نیازهای ضروری بشر است. ما از جسم خود مراقبت میکنیم، هر روز استحمام میکنیم، لباسهایمان را عوض میکنیم و … اما از ذهن خود توقع داریم که بی هیچ کمکی از عهده سیل اطلاعات عصر ما بر بیاید.

یک بار دیگر، به یادتان می آورم که ما فرمانده افکار خویش هستیم و در دست خود ماست که مثبت بیندیشیم یا منفی. خود را عادت دهید که در هر وضعیتی روی مثبت قضیه را ببینید. زندگی شما از امروز رنگ زیباتری به خود خواهد گرفت.

ما همیشه در نگرانی بسر میبریم گویا مجبور هستیم 1000 سال زندگی کنیم. بهتر است که استعداد خدادادی و فطری دل را برای شاد بودن خود و شاد کردن دیگران دریابیم؛ زیرا اوست که میتواند به دنیا؛ به همنوعان صمیمی و به خود لبخند بزند و تحت تاثیر مسائل کوچک قرار نگیرد.

پیشنهاد میکنیم مقاله “قدرت ذهن در درمان بیماری” را نیز از دست ندهید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *